Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Boiga ochracea



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Boiga ochracea stoliczkae
Załączony obraz: 2.jpg
1. Boiga ochracea stoliczkae
Załączony obraz: 3.jpg
2. Boiga ochracea stoliczkae

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Boiga ochracea (GÜNTHER, 1868)
Synonimy Dipsas ochraceus; Dipsas hexogonatus; Dipsadomorphus hexogonotus; Boiga ochracea; Boiga hexogonata; Boiga ochraceus; Boiga ochraceus; Boiga ochracea walli; Boiga por. ochracea. walli; Boiga ochracea walli; Boiga ochracea stoliczkae; Dipsadomorphus stoliczkae; Boiga stoliczkae;Boiga ochracea stoliczkae;
Nazwa polska Boiga czerwona
Nazwa angielska Wall's Cat Snake, Nicobar Cat Snake
Podgatunki
  • Boiga ochracea ochracea (GÜNTHER 1868)
  • Boiga ochracea stoliczkae (WALL 1909)
  • Boiga ochracea walli (SMITH 1943)
Długość życia 10-12 lat
Występowanie Bangladesz, Bhutan, Birma, Indie, Nepal


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x60x90 cm
Oświetlenie 12 godzin
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Budowa charakterystyczna dla rodzaju Boiga, krótka głowa wyraźnie oddzielona wąską długą szyją od reszty ciała. Oko duże, źrenice pionowe. Szeroki pysk sięgający daleko do tyłu głowy, poza linię oczu. Opisywany gatunek posiada uzębienie typu opistoglypha - dwa zęby jadowe umieszczone są w tylnej części górnej szczęki.
Wygląd samca Samiec szczuplejszy, mniejszy od samicy.
Wygląd samicy Mocniejsza budowa, większa od samca.
Cechy szczególne Nazwa wywodzi się od barwy "ochra" - żółtobrunatnego koloru. Jest dość jednolicie ubarwiona, oko posiada ciemniejszy odcień od barwy całego ciała. Strona brzuszna jaśniejsza.

Są to średniej wielkości węże; dorosły osobnik może osiągnąć całkowitą długość ponad 1,3 m. Jad tego gatunku nie jest niebezpieczny dla życia - jednak może spowodować zagrożenie dla zdrowia tj. opuchliznę, mocne zaczerwienienie, powierzchniowe zniszczenie komórek, a w efekcie martwicę tkanek. Nie zanotowano przypadku zagrażającego życiu po ugryzieniu przez ten gatunek węża.
Biotop To jest to nadrzewny wąż o nocnym trybie życia. Zamieszkuje lasy tropikalne o gęstym zadrzewieniu, Przebywa w zaroślach, na drzewach w środkowej części. Spotykany jest też bezpośrednio na ziemi mimo, że ten gatunek jest uważany za nadrzewny. Gatunek ten występuje na obszarach nizinnych ale i wyżynnych do wysokości 300 m n.p.m.

Poszczególne podgatunki występują:
  • Boiga ochracea ochracea: Birma, Bhutan, Nepal, Indie,
  • Boiga ochracea stoliczkae: Nepal, Birma
  • Boiga ochracea wälli: Bangladesz, Birma,
Temperatura 28-35°C w dzień, 23-25°C w nocy.
Wilgotność 60-70%
Terrarium Terrarium wyposażamy w odpowiednio dużą ilość gałęzi umożliwiających swobodne wspinanie się oraz dające możliwość wyboru miejsca do odpoczynku. W terrarium musi być również stworzone miejsce aby wąż mógł się ukryć w ciągu dnia (wydrążony pień drzewa korkowego, łupiny orzecha kokosowego). Za podłoże możemy użyć odpowiednio nawilżony: mech, włókno kokosowe, torfowiec. W terrarium umieszczamy naczynie z wodą do picia, którą okresowo wymieniamy.
Temperatura w terrarium powinna być zróżnicowana, tak aby w jedne części było cieplej a drugiej chłodniej. Nocą zapewniamy niewielki spadek temperatury, nawet około 5-10°C.
Wilgotność według założeń powinna wynosić od 60-70%. W hodowli należy stworzyć okresowe zmiany z mniejszą lub większą wilgotnością się sięgającą granic od 40 do 90%. Utrzymując wysoką wilgotność należy zapewnić odpowiednią wentylację, aby wysoka wilgotność nie miała wpływ na stworzenie dolegliwości skóry.
Żywienie Pokarm stanowią przede wszystkim jaszczurki (gekony), żaby, ale też poluje na mniejsze gryzonie (młode szczury, myszy). W warunkach terraryjnych początkowym okresie młode węże mogą odmawiać przyjmowania pokarmu, dlatego ważne jest stworzenie odpowiednich warunków - sterylnego niedużego pojemnika, o pionowej budowie, wyłożonego ręcznikiem papierowym z pojemnikiem na wodę i drabinką, gałęziami umożliwiającymi wspinanie się. W karmieniu dostosowujemy wielkość pokarmu odpowiednio do wielkości węża. Młode węże powinny być karmione często, aby zapewnić szybki wzrost. Rozmrożonymi noworodkami raz lub dwa razy w tygodniu. Dorosłe karmimy małymi szczurami lub myszami raz w tygodniu. Przy karmieniu powinniśmy zapewnić sobie wygodę. Należy pamiętać, że są to węże warunkowo jadowite. Dla bezpieczeństwa karmienie powinno odbywać się w innym pojemniku niż terrarium. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwa, agresywnego zachowania po otwarciu terrarium. Pojemnik możemy wyłożyć ręcznikiem papierowym, aby uniknąć przypadkowego połykania podłoża, które może doprowadzić do infekcji układu pokarmowego.
Rozmnażanie Jest to gatunek jajorodny. Samica w okresie letnim od czerwca, lipca sierpnia składa od 4 do 6 jaj podłużnych jaj (4 x 1,7 cm).

Uwagi Potoczna nazwa polska - wąż kociooki.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Mareksss
Pomogli: Nook, Mareksss,
Dodano: kwi 20 2014 10:13
Aktualizowano: mar 12 2015 13:18
Wyświetlenia: 2109
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.