Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Boiga nigriceps



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 1.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Boiga nigriceps (Günther, 1863)
Synonimy Dipsas nigriceps; Dipsas Hoffmanseggii; Dipsadomorphus nigriceps; Boiga nigriceps; Nigriceps Dipsadomorphus; Nigriceps Boiga; Boiga nigriceps; Boiga nigriceps

Boiga nigriceps brevicauda; Brevicaudata Boiga nigriceps
Nazwa polska Boiga czarnogłowa
Nazwa angielska Black-Headed Cat Snake
Podgatunki Boiga nigriceps nigriceps (1863) GÜNTHER
Boiga nigriceps brevicauda (1926) Smith
Długość życia 10 - 12 lat
Występowanie Chiny, Indonezja, Malezja, Tajlandia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x80x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Budowa charakterystyczna dla rodzaju Boiga, krótka głowa wyraźnie oddzielona wąską długą szyją od reszty ciała. Oko duże, źrenice pionowe. Szeroki pysk sięgający daleko do tyłu głowy, poza linię oczu. Opisywany gatunek posiada uzębienie typu opistoglypha - dwa zęby jadowe umieszczone są w tylnej części górnej szczęki.

Jad tego gatunku nie jest niebezpieczny dla ludzi - jednak ich jad (fosfolipowy) może spowodować powierzchniowe zniszczenie komórek, a nawet martwicę tkanek.

W opisie jad tego gatunkuj wskazuje na charakterystyczne objawy spowodowane cytotoksyną oraz neurotoksyną. Opuchlizna, z częściową martwicą. Nie zanotowano przypadku zagrażającego życiu człowieka, a tym bardzie ofiary śmiertelnej po ugryzieniu przez tego węża.
Wygląd samca samiec mniejszy, smuklejszy od samicy posiada większe zgrubienie u nasady ogona
Wygląd samicy samica posiada masywniejszą budowę, jest większa od samca
Cechy szczególne Swoją nazwę Boiga nigriceps zawdzięcza kolorystyce ubarwienia głowy, która zmienia się z upływem życia od zielonkawej, poprzez szaro - oliwkową, do niemal czarnej. Bezpośrednio po wykluciu a także i młode osobniki nie mają jeszcze przebarwień głowy i są jednolicie ubarwione. Dopiero w miarę wzrostu z wiekiem zmienia się im kolor głowy z zielonkawego na ciemnoszary, aż niemal do czarnego. Kolor ciała waha się od brązowego do pomarańczowo - czerwonego z ciemnoszarymi przebarwieniami. Spodnia część ciała jest jasna o żółtawym kolorze poniżej szyi i dalej biała. Są to duże węże; dorosły osobnik może osiągnąć całkowitą długość przekraczającą 1,7 m. W zachowaniu są dość agresywne. Uważa się również, że ten gatunek należy do bardziej wytrzymałych na zmiany warunków występujących w naturze. Przez swą wytrzymałość, uważa się też, że dobrze aklimatyzuje się w niewoli do warunków stworzonych w terrarium
Biotop Boiga nigriceps to nadrzewny wąż o nocnym trybie życia. Zamieszkuje tzw. lasy pierwotne i wtórne, ale też jest spotykany w przydomowych ogrodach. Zamieszkuje także opuszczone niezamieszkałe budynki, poddasza wiat. Mimo, że ten gatunek jest uważany za nadrzewny, to często schodzi na ziemię w poszukiwaniu zdobyczy. Generalnie na obszarach lasów tropikalnych zajmuje jednak dolną i środkową wysokość drzew tych lasów.
Gatunek ten występuje zarówno na obszarach nizinnych ale i wyżynnych do wysokości 600 m n.p.m. Według niektórych informacji ten gatunek jest spotykany na obszarach górzystych nawet do 1000 m n.p.m.
Temperatura 28-35°C w dzień, 23-25°C w nocy.
Wilgotność 50-70%
Terrarium Terrarium powinno być typu pionowego. W terrarium należy zapewnić odpowiednie naczynie z wodą. Woda powinna być często wymieniana na świeżą. Ważne jest też wyposażenie go w odpowiednią ilość gałęzi umożliwiających wspinanie się, a także dające możliwość wyboru miejsca do odpoczynku. W terrarium musi być również stworzone miejsce aby wąż mógł się ukryć w ciągu dnia np. wydrążone pnie drzew, duże łupiny orzecha kokosowego. Za podłoże możemy użyć wilgotny mech, włókno kokosowe, torfowiec.
Temperatura w terrarium powinna być zróżnicowana, tak aby w jedne części była grzałka a z drugiej aby wąż miał chłodniejszy obszar. Nocą powinna być niewielki spadek temperatury, korzystnie jest aby spadek wynosił nawet około 5-10°C, po wyłączeniu innych źródeł ciepła, takich jak żarówki.
Wilgotność według założeń powinna wynosić od 60-70%, ale należy stworzyć okresowe zmiany z mniejszą lub większą wilgotnością sięgającą nawet od 40 do 90%. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji aby wysoka wilgotność nie miała wpływu na zdrowie węża zwłaszcza skórę.
Żywienie Dla Boiga nigriceps pokarm w naturze stanowią przede wszystkim żaby i jaszczurki. Ale też poluje na ptaki i mniejsze gryzonie. W początkowym okresie młode węże mogą odmawiać przyjmowania pokarmu, dlatego ważne jest stworzenie odpowiednich warunków - sterylnego niedużego pojemnika, o pionowej budowie, wyłożonego ręcznikiem papierowym z pojemnikiem na wodę i drabinką, gałęziami umożliwiającymi wspinanie się.

Karmienie "zadomowionego" węża jest proste. Należy pamiętać, że wielkość pokarmu musi być odpowiednia do wielkości węża. Młode węże powinny być karmione często, aby zapewnić szybki wzrost. Rozmrożonymi noworodkami raz lub dwa razy w tygodniu. Dorosłe karmimy małymi szczurami lub myszami raz w tygodniu, może to być średnio co 7-10 dni.

Przy karmieniu musimy sobie zapewnić wygodę, bowiem należy pamiętać, że są to węże warunkowo jadowite. Dla bezpieczeństwa karmienie powinno odbywać się w innym pojemniku niż terrarium. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo, agresywnego zachowania po otwarciu terrarium. Pojemnik możemy wyłożyć ręcznikiem papierowym, aby uniknąć przypadkowego połykania podłoża przy zjadaniu zdobyczy, które może prowadzić do infekcji jamy ustnej lub zakażenia żołądka.
Rozmnażanie Jest to gatunek jajorodny.

Uwagi Chociaż niewiele wiadomo o sile jadu i jego wpływie na ludzi, to należy jednak pamiętać o zagrożeniu, które on może za sobą nieść. Boiga czarnogłowa ma krótkie zęby jadowe, tym samym mniejsze jest prawdopodobieństwo silnego ugryzienia, co przekłada się na duże wstrzyknięcie jadu, który zagroził by osobie dorosłej, inaczej może być z dziećmi, czy też ze zwierzętami domowymi np. mały pies, kot. Objawy są zwykle ograniczone do miejscowego obrzęku i bólu. Jednak trzeba mieć świadomość możliwości wystąpienia reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego. Mimo, że nie są znane przypadki śmiertelne to ostrożność przy hodowli tego rodzaju musi być w pełni przestrzegana tym bardzie, że w większości nie mamy pod ręką odpowiednich leków, co oznacza konieczność wzywania pomocy medycznej. Przy hodowaniu węza powinno się posiadać odpowiednie narzędzia do obsługi, takie jak haki, chwytaki, czy też bardzo długie szczypce itp. i powinny być używane podczas pracy z tym gatunkiem.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Mareksss
Pomogli: Nook, Mareksss,
Dodano: kwi 13 2014 08:08
Aktualizowano: kwi 13 2014 15:06
Wyświetlenia: 2415
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.