Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Bitis nasicornis - żmija rogatonosa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Tak
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Bitis nasicornis - żmija rogatonosa
Załączony obraz: 1.jpg
1. Bitis nasicornis - żmija rogatonosa
Załączony obraz: 3.jpg
2. Bitis nasicornis - żmija rogatonosa

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Bitis nasicornis (Shaw, 1792)
Nazwa polska Żmija rogatonosa
Nazwa angielska Rhino Viper
Występowanie Gabon


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Dawka jadu 200.00 mg
LD50 dożylnie 1.1 mg/kg
Informacje wstępne Niezbyt długa, masywnie zbudowana żmija. Długość dorosłych osobników waha się od 60 do 90 cm. Samice są zazwyczaj większe od samców. Maksymalny odnotowany rozmiar to 120 cm. Wyróżnią się trójkątną, relatywnie małą, spłaszczoną głową, powyżej nozdrzy znajdują się sterczące łusko-pochodne rogi w liczbie 2-3 sztuk. Ubarwienie jest niesamowite, zróżnicowane pomiędzy osobnikami. Doskonale maskuje węża. Często uważany za jednego z najładniej i najbardziej spektakularnie ubarwionych węży. Głowa niebieska, zielona z wyraźnie zarysowana czarną strzałą. Wzór składa się z serii 15-18 niebieskich, zielono-niebieskich podłużnych znakowań z żółtymi obwódkami poprzeplatanych z nieregularnymi, romboidalnymi, czarnymi plamami. Seria purpurowych trójkątów po bokach ciała, boczne łuski często mają białe zakończeniami. Łuski brzuszne marmurkowane. Jedną z cech odróżniających samce i samice jest liczba łusek podogonowych w liczbie 25-30 u samców i 16-19 u samic.
Cechy szczególne Generalnie uważana za powolnego, ociężałego węża. Niesprowokowana nie przejawia agresji. Zaniepokojona głośno syczy. Jednak jest zdolna do błyskawicznego ataku. Może uderzyć na odległość połowy długości swojego ciała w dowolnym kierunku.
Biotop Bitis nasicornis zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe od środkowo-wschodniej do środkowo-zachodniej Afryki. Występuje w Gwinei, Sudanie, Ugandzie, Angoli, Demokratycznej Republice Kongo, Gabonie, Kamerunie, Nigerii, Beninie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ganie, Sierra Leone, Liberii, Tanzanii, Zambii. Często spotykana w pobliżu wody. Przez swoje przyzwyczajania środowiskowe w języku angielskim nazywa się ją River Jack. Była odnotowana w stosunkowo suchych środowiskach. Prowadzi głównie naziemny tryb życia.
Żywienie Podstawą jej diety są małe ssaki. Jednak odnotowano przypadki polowania na płazy, ryby, gady, ptaki. Poluje z ukrycia polegając na swoim maskującym ubarwieniu.
Rozmnażanie Jajożyworodna, liczba młodych w miocie od 6 do 35 sztuk. Młode zaczynają się rodzić na początku pory deszczowej, w chwili urodzenia mają 18-25 cm.

Uwagi Jad posiada głównie właściwości hemotoksyczne ze śladowymi ilościami neurotoksyn. Jad atakuje układ krążenia ofiary niszczy naczynia krwionośne, powoduje krwotoki wewnętrzne.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Gaboon
Pomogli: Nook, Gaboon,
Dodano: kwi 04 2013 16:22
Aktualizowano: wrz 10 2015 16:06
Wyświetlenia: 4537
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.