Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Załączony obraz: 2.jpg
1. Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Załączony obraz: 3.jpg
2. Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Basiliscus plumifrons (Cope, 1876)
Synonimy Basiliscus plumifrons COPE 1876: 125;
Basiliscus plumifrons — BOULENGER 1885: 108;
Basiliscus plumifrons — PETERS & DONOSO-BARROS 1970: 84;
Basiliscus plumifrons — LANG 1989;
Basiliscus plumifrons — BONETTI 2002: 117;
Nazwa polska Bazyliszek płatkogłowy
Nazwa angielska Green Basilisk, Plumed Basilisk, Double Crested Basilisk, Jesus Christ Lizard
Nazwa niemiecka Der Stirnlappenbasilisk
Nazwa czeska Bazilišek zelený
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków
Długość życia Ok 6 - 7 lat, maksymalny stwierdzony wiek to 15 lat
Występowanie Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Panama


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x80x100 cm
Wielkość terrarium dla haremu 120x80x150 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny, Gatunek wodno-lądowy
Informacje wstępne Jest to bardzo charakterystycznie wyglądająca jaszczurka. Ciało jest smukłe, szczupłe, z dobrze wyodrębnioną głowa na stosunkowo długiej i ruchliwej szyi. Tułów krępy, lekko spłaszczony bocznie. Kończyny długie, silnie umięśnione zakończone bardzo długimi i szczupłymi palcami o hakowatych pazurach. Palce stup posiadają poszerzone łuski po bokach zwiększające ich powierzchnię. Łuski granulkowate, drobne, nie zachodzące na siebie i pozbawione kila. Dorosłe osobniki posiadają charakterystyczny płetwowaty grzebień na grzbiecie i ogonie, szczególnie dobrze rozwinięty u samców. Odcinek grzbietowy grzebienia wyraźnie oddzielony od odcina ogonowego. Na głowie dorosłych osobników występuje grzebień w formie płatka, u samców jest on duży dwudzielny u samic mały i trójkątny w kształcie. Ubarwienie dorosłych osobników obu płci zdominowane przez soczystą zieleń, niekiedy z odcieniem błękitnym. Wzdłuż ciała po bokach tułowia występują okrągłe plamki koloru błękitnego lub kremowo-żółtego ułożone w pasy. Podgardle jasne, kremowe lub żółtawe. Na grzebieniu grzbietowym występuje 3 do 5 ciemnych, czarnych lub brunatnych pręg. Tylna połowa ogona ozdobiona także ciemnymi pierścieniami.Osobniki młodociane oliwkowo-zielone lub brązowe z ciemnymi pręgami. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 95 cm dł, z czego ponad połowa przypada na ogon. Przeciętna długość dorosłych okazów w hodowli to 75 - 80 cm.
Odmiany Brak
Wygląd samca Samiec nieco większy i masywniejszy od samicy. Głowa samca jest potężniejsza z silniejszymi szczękami. Grzebień na grzbiecie i ogonie bardziej wydatny. Grzebień na głowie znacznie większy niż u samicy, dwudzielny. Samiec posiada bardziej jaskrawe ubarwienie, częściej u samców występują błękitne plamki a także ciemne pręgi.
Wygląd samicy Samica mniejsza, szczuplejsza i bardziej smukła. Głowa nie tak masywna jak u samca. Grzebień na grzbiecie i ogonie niższy. Grzebień na głowie wyraźnie mniejszy, pojedynczy. Ubarwienie mniej jaskrawe, plami i pręgi rozmyte lub niewidoczne.
Cechy szczególne Jest jednym z gatunków jaszczurek zdolnych do poruszania się na tylnych kończynach. Potrafi bardzo szybko biegać po lądzie a w przypadku zagrożenia również po powierzchni wody. Specjalne, poszerzone łuski na bokach palców stóp zwiększają powierzchnie i umożliwiają bieg bez przebijania napięcia powierzchniowego wody. Stąd pochodzi lokalna nazwa tego bazyliszka (a także innych gatunków z tego rodzaju) - Jaszczurka Jezusa.
Biotop Bazyliszki płatkogłowe zasiedlają lasy tropikalny deszczowe oraz galeriowe, zawsze w pobliżu zbiorników wodnych. Na swoje siedliska wybierają najczęściej nadbrzeżne zarośla lub stare, pochylone nad powierzchnią wody drzewa. Często kilka osobników zasiedla jeden obszar. W przypadku zagrożenia najczęściej rzucają się z gałęzi do wody. Doskonale pływają i nurkują. Jeżeli drapieżnik zaatakuje bazyliszka z dala od wody ucieka on na tylnych łapach do najbliższego drzewa na które błyskawicznie się wspina.
Temperatura 28-30°C, pod promiennikiem do 40°C, w nocy spadek do 22-25°C.
Wilgotność Wilgotność powietrza w dzień 70-90%, w nocy 90-100%.
Terrarium Terrarium dla bazyliszków powinno być jak największe, ze względu na rozmiary i dużą aktywność tych jaszczurek. Jako, że są to zwierzęta nadrzewne zbiornik powinien być wysoki, z dużą ilością mocnych konarów umożliwiających wspinaczkę. Można zastosować odporną i wytrzymałą ściankę strukturalną z pułkami aby zwiększyć powierzchnię aktywności gadów.Na podłoże najlepiej zastosować mieszaninę torfu kokosowego i ziemi, powierzchnię gruntu warto wyścielić mchem lub innych miękkim materiałem roślinnych. Jako, że bazyliszki są bardzo płochliwymi gadami należy zapewnić im jak największy komfort bytowania poprzez odpowiednie zagospodarowanie terrarium. Dobrym rozwiązaniem są żywe rośliny tropikalne zapewniające kryjówki a także poprawiające warunki wilgotnościowe z terrarium. Nie można używać roślin trujących (np. difenbachia) ani żadnych gatunków opatrzonych kolcami. Bazyliszki spijając wodę z liści mogłyby się zatruć a jeżeli wpadłyby w panikę podczas ucieczki łatwo doznałyby uszkodzeń o ciernie. Boczne ściany terrarium można wyłożyć taflami korkowymi aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych na skutek zderzenia z twardą szybą. Bezwzględnie konieczny jest duży basen. Bazyliszki uwielbiają kąpać się w wodzie a często taki zbiornik służy też jako kuweta, dlatego ważne jest aby regularnie wymieniać wodę na świeżą.
Żywienie Dieta bazyliszków w naturze jest bardzo urozmaicona. W hodowli staramy się jak najbardziej zróżnicować pokarm. Podajemy wszelkiego rodzaju karaczany, owady prostoskrzydłe, chrząszcze i ich larwy, młode gryzonie, ryby. Trzeba pamiętać aby karmiąc rybami podawać tylko takie o których mamy pewność, że nie pochodzą z "przechemizowanych" zbiorników. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie planktonu łąkowego ale tylko z obszarów czystych ekologicznie i oddalonych od miast i dróg. Osobniki dorosłe niekiedy uzupełniają pokarm zwierzęcy owocami, kwiatami a także liśćmi. Koniecznie należy regularnie suplementować dietę preparatami witaminowo-mineralnymi, zwłaszcza w przypadku samic odbywających lęgi.
Rozmnażanie Do godów najczęściej dochodzi od lutego do września, ale samice mogą zostać zapłodnione przez cały rok. Podczas godów samce często wykonują zrytualizowane gesty głową w celu wzbudzenia zainteresowania partnerek. Po kopulacji samica składa jaja (od 10 do 65 dni po zapłodnieniu) od 4 do 17 ja w jednorazowym lęgu. Po jednorazowym zapłodnieniu samica może odbyć nawet do 7 razy (zazwyczaj 3- 5 razy). Pomiędzy poszczególnymi zniesieniami następuje przerwa trwająca 45-65 dni. Czas inkubacji zależy w dużym stopniu od panującej temperatury, im temperatura wyższa tym inkubacja krótsza. Po okresie wynoszącym od 60 do 100 dni wykluwają się młode. Po wykluciu młode mają długość ok 10-14 cm wraz z ogonem. Bardzo szybko rosną i są bardzo żarłoczne, konieczne jest wówczas intensywne i regularne suplementowanie pokarmu preparatami witaminowo-mineralnymi.

Uwagi Bazyliszki płatkogłowe są niewątpliwie bardzo atrakcyjnie wyglądającymi jaszczurkami. Niestety ze względu na dość pokaźne rozmiary, dużą aktywność oraz płochliwość sprawiają często problemy zwłaszcza początkującym terrarystom. Przede wszystkim gady te wymagają naprawdę obszernego zbiornika w typie tropikalnym. Dodatkowo duża płochliwość i tendencje do wpadania w panikę wpływają na częste urazy mechaniczne i kontuzje. Obecnie nie pobiera się tych gadów z odłowu, dostępne w handlu osobniki pochodzą z hodowli. Jeśli decydujemy się na rozmnażanie bazyliszków należy pamiętać, że jest to gatunek haremowy, samce nie mogą żyć z jedna samicą, gdyż zostanie ona zamęczona. Odpowiednim rozwiązaniem jest trzymanie jednego samca z trzema samicami. W żadnym wypadku nie można razem trzymać dwóch samców ani osobników dorosłych wraz z młodymi. W pierwszym wypadku samce będą walczyć aż do śmierci słabszego osobnika, w drugim osobniki młode zostaną zjedzone przez dorosłe.
Odnośnik do opisu http://terrarium.com.pl/zobacz/basiliscus-plumifrons-bazyliszek-platkoglowy-302.html
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń z hodowli oraz:
1. terrarium.com.pl/zobacz/basiliscus-plumifrons-bazyliszek-platkoglowy-302.html
2. reptile-database.reptarium.cz
3. Henderson, C.L. 2010. Mammals, Amphibians, and Reptiles of Costa Rica - A field guide. University of Texas Press, Austin,
4. Maturana, H. R. 1962. A study of the species of the genus Basiliscus. Bull. Mus. Comp. Zool. Harvard 128

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, drakun,
Dodano: gru 15 2013 02:56
Aktualizowano: mar 03 2015 20:24
Wyświetlenia: 10801
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.