Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Babycurus jacksoni



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Umiarkowany jad
Załączony obraz: 5-jpg.jpg
0.
Załączony obraz: 6-jpg.jpg
1.
Załączony obraz: B-jacksoni-Jeff-Pugh.jpg
2.
Załączony obraz: B-jacksoni-Jeff-Pugh1.jpg
3.
Załączony obraz: B-jacksoni-tomm3k1.jpg
4.
Załączony obraz: B-jacksoni-tomm3k2.jpg
5.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Babycurus jacksoni (Pocock, 1890)
Nazwa angielska Red Bark Scorpion, Red Devil Scorpion, Red Thick Tail Scorpion
Nazwa niemiecka Roter Dickschwanz Skorpion
Długość życia Długość życia wynosi okło 3-4 lat.
Występowanie Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Kenia, Tanzania, Uganda


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 15x15x25 cm
Wielkość terrarium dla pary 30x30x30 cm
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Skorpion zależnie od wariantu kolorystycznego, ubarwiony jednolicie pomarańczowo, lub ciemno brązowo. Po środku mesosomy biegnie ciemniejszy pas.
Odmiany Potocznie uważa się, że gatunek ten występuje w dwóch formach barwnych: ciemniejszej tzw. "dark", nazywanej również "chocolate" - przyjmującej ciemnobrązowy odcień, oraz popularniejszej - jaśniejszej, która jest pomarańczowo-rudawa. W chwili obecnej stopniowo odchodzi się jednak od odmian barwnych i nowo obowiązująca nomenklatura stara się dowodzić odrębności gatunkowej.
Wygląd samca Dorasta do około 6-9 cm. Liczba "zębów" na pektynach u samców wynosi od 18 do 24. Na tarsusie (ruchomym palcu) samiec ma mały wyrostek, dzięki któremu podczas charakterystycznego tańca godowego, niepoprawnie nazywanego kopulacją, może przytrzymać samicę.
Wygląd samicy Dorasta do około 6-9 cm. Liczba "zębów" na pektynach u samic wynosi od 18 do 24.
Cechy szczególne Gatunek znany z bardzo ciekawego zachowania polegającego na udawaniu martwego. Wśród młodych osobników zachowanie te zauważa się częściej. Skorpion podczas manipulacji w terrarium zastyga bez ruchu, bywa że nie reaguje nawet na inne bodźce, takie jak szturchanie. Należy zachować szczególne środki ostrożności i nie dać się zwieść mylnemu zachowaniu skorpiona. Osobiście nie doświadczyłem owego zachowania. Informacje te pochodzą z doświadczeń zagranicznych hodowców.
Biotop Kontynent afrykański kojarzy nam się głównie z suchymi, pustynnymi terenami, jednak w obrębie występowania tego gatunku mieszczą się wilgotne lasy i życiodajne sawanny. Właśnie tam można go często spotkać wspinającego się po drzewach, ukrytego wśród roślinności, pod kamieniami czy przebywającego w wykopanych, niewielkich norkach.
Temperatura W dzień 24-28°C, w nocy nie niżej niż 21°C.
Wilgotność W dzień 65-75%, w nocy nie niżej niż 65-75%.
Terrarium Dla dorosłego osobnika w zupełności wystarcza terrarium o powierzchnia 20x20 cm. Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia, jednak optymalnie dla naszego bezpieczeństwa powinna wynosić około 20 cm. Przy hodowli grupowej należy zapewnić odpowiednio większe rozmiary terrarium oraz sporo kryjówek. Warstwa podłoża powinna wynosić kilka cm. Należy pamiętać o zapewnieniu skorpionowi jakiegoś elementu wystroju, który będzie ustawiony pochyło. Ułatwi to przechodzenie kolejnych wylinek (np. większy kawałek kory, ścianka styropianowa itp.)
Żywienie Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie Gatunek nie należy do wymagających jeśli chodzi o chęć dalszej reprodukcji. Przy dobraniu pary i utrzymywaniu optymalnych warunków mamy niemalże 100% pewność, że doczekamy się przychówku. Należy jednak nieco uzbroić się w cierpliwości, ponieważ ciąża samicy może trwać dosyć długo. Zależne jest to od warunków panujących w terrarium. Średnio okres ten mieści się w granicach od 5 do 8 miesięcy. Po tym czasie na świat przychodzi około 30 młodych skorpionów.

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/babycurus-jacksoni-2396.html

Informacje

Dodano przez: dawe
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: paź 15 2013 17:34
Aktualizowano: maj 05 2014 02:47
Wyświetlenia: 4341
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.