Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Avicularia juruensis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 6.jpg
0.
Załączony obraz: 9.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Avicularia juruensis (Mello-Leitão, 1923)
Synonimy Avicularia urticans
Nazwa angielska Brazilian Yellow Banded Bird Eater
Długość życia Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, samce minimum pół roku po ostatniej wylince.
Występowanie Brazylia, Ekwador, Kolumbia, Peru


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x30 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Włoski parzące Typ II
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Wyjątkowo charakterystyczny gatunek. Już u osobników L1-L2 widoczne bardzo delikatne „podkówki” ma odnóżach, około 4-5 wylinki kolor zmienia się na bardziej złocisty, „podkówki” robią się jeszcze bardziej widoczne. Dorosłe samice żółto – złotego koloru z zielonymi poblaskami, odwłok czarny, w przedniej części i po bokach gęsto pokryty kremowymi włoskami. Przez włoski na karapaksie przebija czarny kolor tworząc charakterystyczny dla tego gatunku, gwieździsty wzór. Włoski na całym ciele o lekko czerwonawym zabarwieniu, z wyraźnymi białymi końcówkami. Avicularia juruensis to gatunek o najlepiej widocznych pomarańczowych „podkówkach” i „obrączkach”, które stanowią najbardziej charakterystyczna cechę tego gatunku. Posiadają je także dorosłe samce, dzięki czemu są bardzo łatwo rozpoznawalne (obrączki występują także na nogogłaszczce przekształconej w bulbus, co jest ewenementem nie tylko na skalę rodzaju).
Odmiany W naturze występują dwie odmiany: morphotype 1 oraz najpowszechniejsza morphotype 2 (znana wcześniej jako Avicularia urticans).[2]
Wygląd samca Dorosłe samce oscylują wokół 5 cm DC, ale zdarzają się większe osobniki.
Wygląd samicy Jest to gatunek duży, samice dorastają spokojnie do 7-7,5 cm DC.
Cechy szczególne Gatunek ten sprzedawany był pod nazwą Avicularia magdalena. Rozmnażanie tego gatunku na dana chwilę jest dość słabo poznane z powodu niewielkiej liczby dorosłych samic i praktycznie zupełnego braku samców.
Biotop Las deszczowy.
Temperatura Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25–29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.
Wilgotność Wilgotność na poziomie 75–85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, przedstawiciele rodzaju Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.
Terrarium W terrarium umieszczamy sztuczne, lub naturalne, ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie.
Rozmnażanie Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy około 5 cm długości ciała wykazują gotowość do rozrodu, niemniej jednak lepiej poczekać z kopulacją aż samica dobije do pełnych 5,5 cm. Trwa to zazwyczaj około dwóch lat. Samce dojrzewają około 9-11 wylinki, co zajmuje im około półtora roku. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1,5 do 4 miesięcy po kopulacji i znajduje się w nim 70-150 jaj. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II).

Uwagi Młode osobniki tego gatunku są dość wrażliwe na wahania warunków panujących w zbiorniku, stąd polecane są raczej osobom które miały już kontakt z ptasznikami.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/avicularia-juruensis-412.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Puti
Pomogli: Nook, docfaq,
Dodano: gru 30 2013 01:57
Aktualizowano: cze 09 2020 14:40
Wyświetlenia: 1950
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.