Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Avicularia huriana (n. d.)*



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Avicularia huriana
Nazwa angielska Ecuadorian Wooly Tarantula
Występowanie Ekwador


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x30x20 cm
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Dawka jadu słaby
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne (n. d.)* - nomen dubium - oznacza nazwę o nieznanym lub wątpliwym zastosowaniu; nie została ustalona przynależność gatunku.

Gatunek uznany jest obecnie za nomen dubium. Wcześniej był też nazywany Avicularia sp. Peru lub A. sp. Ekwador. Osobniki występujące w hodowli często mylne z Avicularia bicegoi lub Avicularia juruensis(sx Peru Purple) Czyste, prawdziwe huriany zdecydowanie różnią się wyglądem od wspominanych wyżej dwóch gatunków.
Pierwsze egzemplarze zostały zaimportowane na początku lat dziewięćdziesiątych przez Heinza Hirschiego pod nazwą Avicularia bicegoi z Ekwadoru. To samo powinno było opisane w 1996 r. Przez Marca Tesmoingta jako Avicularia huriana.
Gatunek ten jest gatunkiem bardzo dużym, niektóre dzikie osobniki miały rozpiętość nóg do 20 cm. Tymczasem znane są co najmniej dwa różne warianty kolorystyczne: pierwsze importowane zwierzęta powinny mieć dość jasny brązowo-szary kolor podstawowy. „Nowsze” zwierzęta są jednak znacznie ciemniejsze, szaro-brązowe, z lekkim niebiesko-fioletowym połyskiem na pancerzu i kościach udowych.
Samce A. huriana (ciemne odmiany) są jednolicie brązowo-czarne z białymi końcówkami włosów, lekko liliowy połysk pancerza i kości udowych można rozpoznać natychmiast po linieniu.

Avicularia sp. Peru Purple
Ta Avicularia została sprowadzona z Iquitos w Peru w latach 2006/2007. Osiągają około 7 cm i charakteryzują się bardzo silnym fioletowo-fioletowym połyskiem na pancerzu i udach. Dorosłe samce również mają ten blask. Jednak przed linieniem znika prawie całkowicie, przez co wygląda na zmieszanego z A. huriana. Dlatego w wielu przypadkach A. sp. Peru Purple fałszywie sprzedawane pod nazwą A. huriana. Ponadto zwierzęta były tymczasowo pod nazwą Avicularia sp. „Amazon Purple” lub Avicularia sp. „amazonica”. Należy zauważyć, że zwierzęta te nie mają nic wspólnego z niedawno zaimportowanym Avicularia Sp. „amazonica” z Brazylii (Manaos). Można je dobrze odróżnić dzięki zdecydowanym róznicom

Zapamiętaj:
huriana Tesmoingt, 1996................................................................................Ecuador
cf. "bicegoi" (Pet Trade)........................................................................Peru/Ecuador
sp. "purple"........................................................................................................Peru
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Jaroo, docfaq,
Dodano: gru 15 2013 01:30
Aktualizowano: kwi 27 2019 18:24
Wyświetlenia: 2545
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.