Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Aspidites melanocephalus - pyton czarnogłowy



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 2.jpg
0. Aspidites melanocephalus - pyton czarnogłowy
Załączony obraz: 1.jpg
1. Aspidites melanocephalus - pyton czarnogłowy

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Aspidites melanocephalus (Krefft, 1864)
Nazwa polska Pyton czarnogłowy
Nazwa angielska Black-Headed Python
Nazwa niemiecka Schwarzkopfpython
Nazwa czeska Krajta černohlavá
Podgatunki
  • Aspidites melanocephalus adelynensis*
  • Aspidites melanocephalus davieii**
*,** - powyższe taksony nie mają charakteru oficjalnego.
Długość życia 15 - 30 lat
Występowanie Australia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x60x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Aspidites melanocephalus to gatunek wyróżniający się przede wszystkim czarną, słabo wyodrębnioną od reszty ciała głową, a także brakiem jamek termicznych. Ubarwienie jest zwykle brązowawe, jaśniejsze po bokach ciała. Charakterystyczny jest wzór w kształcie poprzecznie ułożonych, nieregularnych, ciemnych pasów. Brzuch jest kremowobiały lub bladożółty. Łuski na głowie są duże i symetryczne. Przedstawiciele tego gatunku mogą osiągać dość pokaźne rozmiary, które zwykle mieszczą się w granicach 150 - 200 cm, jednak spotykane są osobniki znacznie przekraczające te wartości. Największy opisany okaz mierzył 302,3 cm (Smith, 1981).
Odmiany
  • Albino
  • Hypomelanistic
  • Axanthic
Wygląd samca Samce są mniejsze i chudsze od samic, posiadają dobrze widoczne pazurki odbytowe.
Wygląd samicy Samice osiągają większe rozmiary od samców, są wyraźnie potężniejsze, natomiast ich pazurki odbytowe są mniejsze.
Cechy szczególne
  • Pytony czarnogłowe to zwykle bardzo łagodne węże, nie przejawiające agresji wobec człowieka, należy jednak pamiętać, że przestraszone lub zestresowane mogą zaatakować i dotkliwie pokąsać.
  • Nie zaleca się przetrzymywania tego gatunku w parach lub grupach. W naturze węże te prowadzą samotniczy tryb życia i łączą się jedynie podczas okresu godowego. Warto wspomnieć, że wśród niektórych osobników zostały odnotowane przypadki kanibalizmu.
Biotop Gatunek ten spotykany jest zwykle na sawannach oraz w lasach północnej części Australii. Zasiedla zarówno tereny suche, jak i wilgotne, tropikalne.
Temperatura 24-28°C, pod promiennikiem do 34°C, w nocy nie mniej niż 24°C.
Wilgotność 50-60%.
Terrarium Pytony czarnogłowe nie wymagają specjalnie wyposażonego terrarium, najważniejsze aby było obszerne, ponieważ węże te prowadzą głównie naziemny tryb życia. Konieczne jest zapewnienie kryjówki oraz basenu z regularnie wymienianą wodą. Brak konieczności utrzymywania wysokiej wilgotności zostawia pewną dowolność w wyborze podłoża. Dobrze sprawdzą się zarówno ręczniki papierowe jak i podłoża ziemiste np. mieszanka torfu z piaskiem czy włókno kokosowe. W terrarium można umieścić kilka solidnych gałęzi i kamieni, nie jest to jednak konieczne. Naturalne rośliny lub inne niewielkie elementy wystroju mogą zostać bardzo szybko zniszczone ze względu na dużą masę i siłę pytonów czarnogłowych.
Żywienie W naturze dieta tych węży jest zróżnicowana, w jej skład wchodzą niewielkie ssaki, ptaki oraz gady (jaszczurki, a nawet inne węże). W hodowlach zamkniętych najlepiej sprawdzą się szczury oraz myszy. Dorosłe pytony czarnogłowe powinny być karmione raz na 2 - 3 tygodnie, natomiast osobniki młode odpowiednio częściej. Należy pamiętać, że zarówno niedożywienie, jak i przekarmienie (o które w warunkach hodowlanych nietrudno) może mieć negatywne skutki dla zdrowia węża. Najważniejsza jest uważna obserwacja, która będzie determinować ilość oraz częstotliwość podawanego pokarmu.
Rozmnażanie Gatunek ten osiąga dojrzałość płciową w wieku 3 - 5 lat (samice później). Zwykle kluczem do sukcesu hodowlanego jest właściwa stymulacja okresu godowego poprzez obniżenie temperatury, jednakże zaobserwowano, że w przypadku pytonów czarnogłowych często jest to zabieg zbędny. Odpowiednim momentem na dopuszczenie samca jest okres od czerwca do sierpnia/września. Nierzadko jednorazowa kopulacja (która może trwać do kilku godzin) wystarcza do uzyskania przychówku. Samica składa jaja po 120 - 145 dniach ciąży, podczas której będzie się intensywnie wygrzewać, czasami w pozycji odwróconej - na grzbiecie. Średnio węże te składają od 5 - 10 jaj, z których po 60 - 80 dniach inkubacji wylęgają się młode o długości całkowitej 50 - 60 cm.

Uwagi Węże te najczęściej nie sprawiają problemów w utrzymaniu, słyną z łagodnego temperamentu, nie wymagają także ogromnych terrariów ani specjalnego wyposażenia. Mimo to są bardzo rzadko spotykane w hodowlach, głównie z powodu wysokiej ceny.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/aspidites-melanocephalus-pyton-czarnoglowy-995.html
Źródła informacji
  • nswfmpa.org/Husbandry%20Manuals/Published%20Manuals/Reptilia/Black%20Headed%20Python.pdf
  • www.environment.gov.au/biodiversity/abrs/publications/fauna-of-australia/pubs/volume2a/33-fauna-2a-squamata-boidae.pdf
  • reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Aspidites&species=melanocephalus
  • animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Aspidites_melanocephalus/
  • www.arod.com.au/arod/reptilia/Squamata/Pythonidae/Aspidites/melanocephalus

Informacje

Dodano przez: Alessandro
Pomogli: Nook, kurimu, Alessandro,
Dodano: kwi 15 2013 17:28
Aktualizowano: mar 16 2015 00:41
Wyświetlenia: 2936
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.