Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Antheraea yamamai - Jedwabnik japoński



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 3.jpg
2.
Załączony obraz: 4.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Antheraea yamamai (Guerin-Menevill, 1861)
Nazwa polska Jedwabnik japoński
Występowanie Czechy


Powiększenie mapy


Aktywność Nocna
Typ terrarium Klatka
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Jest to duży masywny motyl o rozpiętości skrzydeł 110-160 mm, o dużej indywidualnej zmienności kolorystycznej. Podstawowe ubarwienie to różne odcienie ochry, oliwki, brązu z ciemniejszymi mglistymi przepaskami. Szczególnie piękne jest jasne żółtozłote ubarwienie samic z karminowymi szerokimi pasmami. Na obu parach skrzydeł występują dwubarwne plamki oczne z czarnym obrzeżeniem i przezroczystym okienkiem pozbawionym łusek.
Wygląd samca Skrzydła przednie wąskie wydłużone łukowato wygięte lekko zaokrąglone.Tułów krępy odwłok wąski, czułki duże pierzaste.
Wygląd samicy Samica masywna, skrzydła szerokie, odwłok duży pękaty, czułki nitkowate lekko grzebykowate.
Biotop Obszarem występowania gatunku jest wschodnia Palearktyka (Chiny,Japonia).Pierwotnie występował w Japonii skąd wraz z rozprzestrzenieniem się jedwabnictwa zasiedlił nowe tereny w Azji. Wraz z pokrewnym gatunkiem A.pernyi został nawet wypuszczony w Europie gdzie się zaaklimatyzował. Można go spotkać na południe od Karpat min. w północno wschodnich Włoszech, południowej i wschodniej Austrii, Czechach, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji.
Temperatura pokojowa, dobrze jest motyle trzymać np na zewnątrz na dworze.
Terrarium Klatka minimum 30X30X50 cm
Żywienie Imago mają uwstecznioną ssawkę i nie pobierają pokarmu. Gąsienice są polifagami żerują na różnych drzewach i krzewach.
UWAGA! Hodowlę wylęgłych gąsienic należy zaczynać na młodszych liściach. Podanie nieodpowiedniego pokarmu np. mokrego lub starszych liści może wywołać wymioty i śmierć gąsienic.
Najlepiej larwy karmić liśćmi następujących drzew i krzewów: Różne gatunki dębów (Quercus spp.). Jabłonie dzikie, ogrodowe oraz odmiany ozdobne tzw. rajskie jabłonie m.in. te o czerwonych liściach (Malus spp.) Jarząb mączny (Sorbus aria L.)
Rozmnażanie Dość łatwe. Samice zaraz po wylęgu wieczorem zaczynają wabić samce. Kopulacja trwa kilka godzin Za insektarium może do tego służyć duże pudło po sprzęcie rtv z wyciętymi ściankami obitymi np moskitierą lub tiulem. Wrażliwe na światła uliczne , dobrze jest czymś nakryć hodowlarkę aby nie rozpraszało to motyli i maogło spokojnie dojść do połączenia.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Rafał
Pomogli: Nook, Rafał,
Dodano: mar 18 2014 21:18
Aktualizowano: lip 05 2014 08:08
Wyświetlenia: 4703
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.