Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Anolis valencienni



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: Anolis valcienni (Luke Mahler).jpg
0. Anolis valencienni (foto: Luke Mahler)
Załączony obraz: Anolis valencienni (Jonathan Losos).jpg
1. Anolis valencienni (foto: Jonathan Losos)

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Anolis valencienni (Duméril & Bibron, 1837)
Synonimy Anolis valencienni — DUMÉRIL & BIBRON 1837: 131
Dactyloa valencienni — FITZINGER 1843: 67
Placopsis ocellata — GOSSE 1850: 346
Anolis leucocephalus — HALLOWELL 1856: 226
Xiphocercus valenciennii — COPE 1864: 168
Xiphocercus valenciennesii — BOULENGER 1885: 9
Xiphocercus valenciennesi — BARBOUR 1920: 62
Xiphocercus valenciennesi — GRANT 1940: 81
Anolis valenciennessi — ETHERIDGE 1960: 92
Norops valencienni — SCHWARTZ & HENDERSON 1988: 161
Anolis valencienni — SCHWARTZ & HENDERSON 1991: 350
Norops valencienni — NICHOLSON 2002
Anolis valencienni — LOSOS 2007
Norops valencienni — NICHOLSON et al. 2012
Nazwa angielska Jamaican Twig Anole, Short-Tail Anole
Nazwa niemiecka Schwertschwanz-Anolis
Podgatunki Brak
Długość życia Pewnie około 5-7 lat
Występowanie Jamajka


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Gatunek ten należy do bardzo skrytych, przez co najłatwiej zaobserwować go w środowisku naturalnym, gdy śpi na łodygach. W dzień rzadko obserwowany.
Wygląd samca Samce przeciętnie osiągają maksymalną długość 80 mm bez ogona i 190 mm z ogonem. Ubarwienie jest bardzo maskujące, w różnych odcieniach szarości i brązu, w zależności od różnych czynników może stać się całkiem brązowy lub prawie biały (anolisy szybko zmieniają ubarwienie). Często obecne są ciemne pasy w poprzek grzbietu, zwłaszcza ogona. U wielu osobników obecne są także ciemne pasy wzdłuż boków. Spód ciała jasny, beżowy lub szarawy. Duży fałd podgardzielowy jest różowy, jasnofioletowy, bywa też podobno u niektórych osobników żółty, czerwonawy lub niebieskawy.
Wygląd samicy Samice dorastają do 65 mm bez ogona i 135 mm z ogonem. Wyglądem bardzo przypominają samców, ale mają głowę nieco mniej masywną. Fałd podgardzielowy jest również obecny u samic, nieznacznie mniejszy niż u samców.
Cechy szczególne Anolis ten porusza się bardzo powoli, choć zdolny jest do szybkich skoków polując lub uciekając przed niebezpieczeństwem. Ogon u tego gatunku jest względnie krótki, w porównaniu z innymi gatunkami anolisów, ale pomaga osobnikom w poruszaniu się pośród gałęzi krzewów i drzew.
Biotop Anolis ten zamieszkuje całą Jamajkę, nawet ponad 1200 m npm. Szczególnie lubi przebywać na cienkich gałązkach i łodygach roślin, czemu zawdzięcza swą angielską nazwę.
Temperatura W dzień 24-28°C, pod promiennikiem maksymalnie 35°C, w nocy około 20°C. W lato dzień powinien trwać około 14 godzin, stopniowo skracany do 10 godzin zimą. Wtedy też, na okres około dwóch miesięcy, można obniżyć temperaturę w dzień i w nocy, aby lepiej odzwierciedlić warunki naturalne tego gatunku. Pomaga to przy stymulacji zachowań godowych, choć nie jest konieczne.
Wilgotność W dzień 60-70%, w nocy do 90%. Choć przy nieco niższej wilgotności anolisy radzą sobie równie dobrze.
Terrarium Terrarium tropikalne typu pionowego odpowiednio wentylowane. Im więcej żywych roślin tym lepiej, natomiast ścianki z korka wedle uznania: nie są konieczne, ponieważ te anolisy, jak i inne zresztą, z łatwością poruszają się po pionowych szybach. Szczególnie ważne jest umieszczenie bardzo cienkich gałązek dla tego gatunku.
Żywienie Odpowiedniego rozmiaru owady karmowe dostępne w handlu lub plankton łąkowy. Bywa też, że mogą się skusić na miękkie dojrzałe kawałki owoców lub musy owocowe.
Rozmnażanie Obniżenie temperatury na okres około dwóch miesięcy pomaga przy stymulacji zachowań godowych, choć nie jest konieczne. Anolisy te, podobnie jak i inne karaibskie, rozmnażają się przez cały rok, jeśli zachowane mają warunki "letnie" bez przerwy. W przeciwieństwie do większości anolisów, jajka składane są nie do podłoża, ale w szczeliny w ściankach, korzeniach, kamieniach, korku, raczej jak u małych gekonów z rodzaju Gonatodes i Sphaerodactylus. Dokładnie jak u tych gekonów, różne samice często składają jajka w to samo miejsce, co inne, przez co w ich naturalnym środowisku można znaleźć nawet kilkadziesiąt jajek w jednej szczelinie.

Jajka przeciętnie mają wymiary 7x11 mm i można je zostawić w terrarium. W warunkach hodowlanych można je również przenieść do inkubatora. W temperaturze 23-28°C młode klują się po około 50-60 dniach. Należy je odchować w mniejszych zbiornikach o wystroju podobnym do terrarium rodziców.

Zimowanie Jak wyżej zasygnalizowano, na okres około dwóch miesięcy można nieznacznie obniżyć temperaturę, co zeskutkuje mniejszą aktywnością jaszczurek. Nie występuje u nich jednak zimowanie w znaczeniu ścisłym.
Uwagi Jak u wszystkich anolisów, występuje autotomia oraz znaczna agresja wśród samców, dlatego nie należy trzymać więcej niż jednego samca w terrarium (chyba że jest bardzo duże i posiada kilka wysp grzewczych).
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Radagast
Pomogli: Radagast,
Dodano: sty 25 2017 09:20
Aktualizowano: sty 25 2017 10:26
Wyświetlenia: 741
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.