Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Anolis trinitatis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: Anolis trinitatis 1.0.jpg
0. Anolis trinitatis (samiec)
Załączony obraz: Anolis trinitatis 1.0 2.jpg
1. Anolis trinitatis (samiec)
Załączony obraz: Anolis trinitatis 0.1.jpg
2. Anolis trinitatis (samica)

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Anolis trinitatis (Reinhardt & Lütken, 1862)
Synonimy Anolis trinitatis REINHARDT & LÜTKEN 1862: 269
Anolis vincenti GARMAN 1887: 46
Anolis trinitatis trinitatis — UNDERWOOD in WILLIAMS et al. 1959: 212
Anolis trinitatis vincentii — UNDERWOOD in WILLIAMS et al. 1959: 213
Anolis trinitatis — SCHWARTZ & HENDERSON 1991: 349
Anolis trinitatus [sic] — CREER et al. 2001
Anolis trinitatus [sic] — NICHOLSON et al. 2005
Dactyloa trinitatis — NICHOLSON et al. 2012
Nazwa angielska St. Vincent's Bush Anole, Trinidad Anole
Długość życia Około 5 lat, w niewoli przy odpowiednich warunkach nieznacznie dłużej
Występowanie Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x60 cm
Wielkość terrarium dla pary 45x45x60 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Gatunek ten należy do grupy wyjątkowo pięknie ubarwionych mniejszych i średnich anolisów żyjących na Wyspach Karaibskich. Wszystkie należą do łatwych w hodowli, szkoda więc wielka, że nie cieszą się należną im popularnością wśród hodowców w Polsce.

A. trinitatis pochodzi z wysp św. Wincentego i Grenady, ale został introdukowany również na Trynidad i Tobago. Jego nazwa łacińska pochodzi od Trynidadu, gdzie został po raz pierwszy opisany naukowo. Zaliczany jest do średnich rozmiarowo gatunków anolisów karaibskich, jak np. A. aeneus.
Wygląd samca Podstawowym kolorem ciała jest jasnoniebieski, jaskrawy zielony lub żółtozielony, natomiast ogon, im bliżej końca, tym ciemniejszy. Boki tułowia i kończyny tylne (często też przednie) są jasnozielone lub ciemnożółtawe. Krawędzie pyska i jego spód są żółtawe, natomiast rejon wokoło oczu ciemnoniebieski. Głowa jest często cała jasnoniebieska, ale nie zawsze. Brzuszna część ciała jest biała. Stosunkowo mały jak na anolisy fałd podgardzielowy jest koloru żółtego.
Dorasta do 74 mm długości ciała bez ogona.
Wygląd samicy Ubarwienie samicy podobne jest do samca, choć mniej jaskrawe. Ogólnie budowa ciała bardziej smukła, rejon oczu nieco jaśniejszy niż u samców (ale również niebieski, choć głowa nigdy nie jest jasnoniebieska, jak u wielu samców), ogon jaśniejszy. Brzuch zupełnie biały, jak u samców. Jeszcze mniejszy fałd podgardzielowy niż u samca.
Dorasta do 57 mm długości ciała bez ogona.
Cechy szczególne Gatunek ten należy do grupy 14 gatunków anolisów o zmniejszonym fałdzie podgardzielowym w porównaniu z większością ponad 300 gatunków anolisów (źródło: http://www.faculty.biol.vt.edu/jenssen/pdfMS/Orrell&Jenssen_1998.pdf).
Biotop Anolisy te żyją na drzewach i krzewach, zwykle do 3 metrów wysokości nad podłożem.
Temperatura W dzień 24-28°C, pod promiennikiem maksymalnie 35°C, w nocy około 20°C. W lato dzień powinien trwać około 14 godzin, stopniowo skracany do 10 godzin zimą. Wtedy też, na okres około dwóch miesięcy, można obniżyć temperaturę w dzień i w nocy, aby lepiej odzwierciedlić warunki naturalne tego gatunku. Pomaga to przy stymulacji zachowań godowych, choć nie jest konieczne.
Wilgotność W dzień 60-70%, w nocy do 90%. Choć przy nieco niższej wilgotności anolisy radzą sobie równie dobrze.
Terrarium Terrarium tropikalne typu pionowego odpowiednio wentylowane. Im więcej żywych roślin tym lepiej, natomiast ścianki z korka wedle uznania: nie są konieczne, ponieważ te anolisy, jak i inne zresztą, z łatwością poruszają się po pionowych szybach.
Żywienie Odpowiedniego rozmiaru owady karmowe dostępne w handlu lub plankton łąkowy. Bywa też, że mogą się skusić na miękkie dojrzałe kawałki owoców lub musy owocowe.
Rozmnażanie Obniżenie temperatury na okres około dwóch miesięcy pomaga przy stymulacji zachowań godowych, choć nie jest konieczne. Anolisy te, podobnie jak i inne karaibskie, rozmnażają się przez cały rok, jeśli zachowane mają warunki "letnie" bez przerwy. Jajka składane są do podłoża, dlatego ważne jest, by było wilgotne. Można je potem przenieść do inkubatora, ale zazwyczaj trudno jest je zlokalizować i młode bez problemu klują się w terrarium. Młode należy odchować w mniejszych zbiornikach o wystroju podobnym do rodziców.

Zimowanie Jak wyżej zasygnalizowano, na okres około dwóch miesięcy można nieznacznie obniżyć temperaturę, co zeskutkuje mniejszą aktywnością jaszczurek. Nie występuje u nich jednak zimowanie w znaczeniu ścisłym.
Uwagi Swoje piękne, jaskrawe ubarwienie najlepiej prezentują przy dobrym oświetleniu. Jak u wszystkich anolisów, występuje autotomia oraz znaczna agresja wśród samców, dlatego nie należy trzymać więcej niż jednego samca w terrarium (chyba że jest bardzo duże i posiada kilka wysp grzewczych).
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Radagast
Pomogli: Radagast,
Dodano: mar 22 2016 10:55
Aktualizowano: sty 25 2017 12:00
Wyświetlenia: 2902
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.