Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Anolis barbatus - anolis brodaty



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0. Anolis barbatus - anolis brodaty
Załączony obraz: 1.jpg
1. Anolis barbatus - anolis brodaty

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Anolis barbatus (GARRIDO, 1982)
Synonimy Xiphosurus barbatus; Chamaeleolis barbatus
Nazwa polska Anolis brodaty
Nazwa angielska Western Bearded Anole
Nazwa czeska Chameleolis Vousatý
Długość życia W hodowli dożywają 10-12 lat
Występowanie Kuba


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x45x60 cm
Wielkość terrarium dla pary 60x60x90 cm
Wielkość terrarium dla haremu 80x80x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Anolis barbatus dorasta do około 30 cm długości razem z ogonem. Jest jednym z większych przedstawicieli rodziny anolisów. Charakterystyczną cechą przedstawicieli tego gatunku jest występowanie "brody", ząbkowania na worku podgardzielowym. Sam worek podgardzielowy jest koloru kremowego, często występuje na nim nieznaczne czarne cętkowanie. Anolis brodaty posiada umiejętność zmieniania swojej barwy, od biało-kremowego po zielono-brązowy. Neutralne ubarwienie tej jaszczurki jest koloru beżowo-szarego. Jej ciało pokryte jest stosunkowo dużymi, okrągłymi łuskami. Kolejną zdolnością jaką posiadają te jaszczurki jest niezależny ruch gałek ocznych (charakterystyczny dla kameleonów), co w połączeniu z umiejętnością zmiany barwy jest źródłem pochodzenia jego angielskiej nazwy (kubański fałszywy kameleon). Dzięki pazurom i przylgom na palcach są w stanie bez problemu poruszać się po pionowych powierzchniach, jednak ślizgają się po szkle. Jaszczurki te są raczej gadami, które spędzają większość czasu "nie robiąc nic", wylegując się. Wszystkie gatunki z rodzaju Chamaeleolis zostały włączone do rodzaju Anolis.
Wygląd samca Samiec dorasta do około 30 cm, z czego ogon to 40-50% długości ciała. Waży około 100 g.
Ubarwienie samca zmienia się w zależności od otoczenia, "humoru" gada oraz od temperatury (jeśli jest wystawiony na otwarte słońce, przybiera praktycznie biały kolor, by uniknąć przegrzania).
Samce mają masywną głowę, a u nasady ogona bardzo wyraźnie widoczne są dwie tarczki, dzięki którym już na kilka dni po wykluciu jaszczurek można bez problemu określić ich płeć.
Wygląd samicy Samica nieco mniejsza od samca, o smuklejszej budowie ciała i mniejszym worku podgardzielowym.
Analogicznie, nie posiadają tarczek u nasady ogona.
Cechy szczególne Endemit zamieszkujący wschodnią część Kuby. Posiada niezależnie poruszające się gałki oczne, oraz bez problemu porusza się po pionowych powierzchniach.
Biotop Mieszka na pniach i koronach tropikalnych drzew. Coraz częściej pojawia się na plantacjach kawy, drzew owocowych oraz w pobliżu siedlisk ludzkich,
Temperatura W dzień 24-27°C, pod promiennikiem do 34°C,w nocy ok. 20-22°C
Wilgotność W dzień utrzymujemy na poziomie 60-70%, w nocy około 80%
Terrarium Terrarium typu tropikalnego, wertykalne, dobrze oświetlone i wentylowane, gdyż to jaszczurki o aktywności wybitnie dziennej.
Wystrój terrarium powinien przypominać niższe partie lasu tropikalnego, z pionowymi i poziomymi gałęziami i konarami do wspinaczki. Duża ilość naturalnej roślinności jest wskazana, gdyż pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu wilgotności oraz tworzy anolisom warunki podobne do naturalnych.
Ścianki można obłożyć korkiem aby zwiększyć powierzchnie życiową naszych podopiecznych lub stworzyć ścianki strukturalne, które również spełnią wspomnianą wcześniej funkcję.
Substrat powinien pomagać w utrzymaniu wysokiej wilgotności oraz (w przypadku chęci hodowli tych gadów) dobre miejsce do składania jaj. Może to być torf wymieszany z piaskiem lub torf kokosowy.
Żywienie W naturze te anolisy żywią się różnymi rodzajami owadów i ślimaków, jednak te drugie stanowią większą część ich diety. Bardzo ważne jest aby w ich diecie uwzględniać właśnie ślimaki. Od małego anolisy lubią polować i rozgryzać muszle ślimaków. Jeśli rozmiar mięczaka dopasowany jest mniej więcej do rozmiarów jaszczurki, nie powinno być problemu z rozgryzieniem przez nią muszli. Gdyby takowy się pojawił wystarczy nadtłuc muszlę i podać jaszczurce. Jaszczurki mając do wyboru owada i ślimaka, na pewno wybiorą to drugie. Jednak trzeba pamiętać aby urozmaicać im dietę i nie przesadzać ze ślimakami, gdyż są one tłuste a jaszczurki te nie są zbyt ruchliwe więc łatwo je "roztyć" co może prowadzić do problemów z wątrobą.
Osobniki w każdy wieku powinno karmić się 2-3 razy w tygodniu, najlepiej na zmianę owadami i ślimakami.
Należy pamiętać o uzupełnianiu posiłku w wapń i substancje witaminowe.
Rozmnażanie Dobrana para, po okresie zimowym, przystępuje do kopulacji, często poprzedzonej godami. Samica składa zazwyczaj dwa jaja zakopując je w podłożu na głębokość około 6 cm z dwu lub trzy tygodniowymi przerwami, w okresie od marca do października. Jaja ważą od 3 do 4 g i mierzą około 2,5 cm długości. Złożone jaja należy przenieść do osobnego pojemnika i umieścić w torfie lub mieszance torfu i wermikulitu. W ten sposób można je inkubować bezpośrednio w terrarium, jeżeli na jego dnie temperatura nie przekracza 25°C. Inkubację jaj najlepiej przeprowadzić w temperaturze od 24-26°C i wilgotności 70%. Okres inkubacji trwa średnio 35 dni, zdarza się że młode klują się już po 24 dniach lub 45 dniach. Wyklute młode mają około 7 cm długości.

Zimowanie Zalecany jest okres zimowy, przez 2-3 miesiące obniżyć temperaturę w terrarium o 2-3 stopnie. Pary po okresie zimowania przystępują do rozmnażania, lecz zimowanie nie jest konieczne.
Uwagi Anolisy brodate dosyć łatwo się aklimatyzują, należy ograniczyć branie ich na ręce przez pierwszy miesiąc lub dwa, później same przyzwyczajają się do opiekuna i chętnie wchodzą na rękę, pobierają pokarm za pomocą pęsety itp. Nie zrywają się do ucieczki jeśli zobaczą człowieka, to raczej spokojny i opanowany gatunek, nie sprawia większych trudności w hodowli.

Tak jak w przypadku innych anolisów, samce są bardzo terytorialne i w terrarium nie powinien znajdować się więcej niż jeden samiec.
Źródła informacji Doświadczenia własne oraz:
1. http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_har_holdt/Oegler/Chamaeleolis_barbatus/anole.htm
2. http://www.reptilechannel.com/media/lizards/lizard-care/cuban-false-chameleon.aspx.pdf
3. http://terrarium.com.pl/zobacz/anolis-barbatus-anolis-brodaty-2601.html

Informacje

Dodano przez: Pisul
Pomogli: Nook, kurimu, Pisul, deer,
Dodano: mar 30 2013 04:55
Aktualizowano: wrz 02 2015 04:05
Wyświetlenia: 5854
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.