Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ancylometes rufus



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Ancylometes rufus
Załączony obraz: 2.jpg
1. Ancylometes rufus
Załączony obraz: 3.jpg
2. Ancylometes rufus
Załączony obraz: 4.jpg
3. Ancylometes rufus

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ancylometes rufus (Walckenaer, 1837)
Długość życia Samce około 1 roku po ostatniej wylince, Samice około 3 lata
Występowanie Brazylia, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Akwaterrarium
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Największy przedstawiciel rodzaju Ancylometes, jak i jeden z największych pająków właściwych Ameryki Południowej. Rozpiętość odnóży dorosłych osobników mierzy nawet 20 cm. Kiedy znajduje się na powierzchni wody lokalizuje ofiarę poprzez drgania i wibracje wody, przy polowaniu bardzo pomocny jest jego dobry wzrok. Jest bardzo szybki i skoczny.
Bardzo ciekawy i przykuwający uwagę jest proces linienia Ancylometes rufus, mianowicie wchodzą na najwyższy punkt wystroju lub ściankę terrarium, podwieszają się na pajęczynie i linieją głowotułowiem ku dołowi. Ten sposób linienia jest mniej ryzykowny niż u np. ptaszników, ponieważ siła grawitacji działająca na pająka w takim ułożeniu pomaga przy zrzucaniu starego oskórka.
Wygląd samca Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy, długość ciała wynosi około 3 cm, ale ma większą rozpiętość odnóży niż samica. Są ładniej ubarwione od samic. Karapaks ciemnobrązowy z szerokim kremowo-białym pasem po bokach. Femury ciemnobrązowe z nakrapianymi jaśniejszymi plamkami. Odwłok trochę jaśniejszy niż reszta ciała, są na nim małe białe plamki
Wygląd samicy Samica jest duża i masywna, dorastają nawet do około 5 cm długości ciała. Samice są koloru jasnobrązowego, po brązowy, bez żadnych charakterystycznych zdobień jak to jest w przypadku samców.
Cechy szczególne Pająk bardzo szybki, potrafi chodzić po wodzie jak i nurkować nawet do 30 minut.
Biotop W naturze występuje w wilgotnym środowisku tropikalnym jak lasy deszczowe Amazonii czy Atlantyckie lasy w Brazylii. Zwykle zamieszkują okolice stawów, małych strumieni lub większych rzek.
Temperatura W dzień 24-28°C, w nocy około 20°C
Wilgotność 80-100%
Terrarium Wymaga dużego terrarium lub akwaterrarium, ze względu na duże rozmiary dorosłych osobników. Za podłoże może służyć torf lub włókno kokosowe, należy pamiętać aby ciągle było mocno wilgotne ze względu na wymaganą dużą wilgotność. W terrarium można zrobić basen do którego można wpuścić małe rybki na, które pająk będzie aktywnie polował. Należy pamiętać, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w terrarium ze względu na bardzo dużą wilgotność i idącą za tym podatność na pleśnienie elementów wystroju.
Żywienie Pająk w naturze poluje na owady, żaby, jaszczurki i ryby. Młode osobniki chętnie polują na muszki owocówki i wylęg świerszcza, pamiętajmy, aby pokarm nie był zbyt duży.
Rozmnażanie Kopulacja zwykle przebiega bezproblemowo, para chętnie kopuluje nie wykazując agresji wobec siebie. Po kopulacji samica składa kokon, który nosi ze sobą w chelicerach do czasu aż sama nie otworzy kokonu. Po otwarciu w kokonie są już pajączki w stadium n1 lub n2. Maluchy trzymają się blisko samicy na specjalnej pajęczynie która chroni je do czasu aż nie wylinieją na L1. Po wylince na L1 małe pajączki są już w pełni samodzielne i opuszczają pajęczynę matki. Należy pamiętać, aby przed kopulacją parkę dobrze nakarmić. Zaleca się też zabranie jak najszybciej samca od samicy po kopulacji ponieważ zazwyczaj jest on zjadany. Kopulacja jest niezwykle widowiskowa.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Herpacti,
Dodano: gru 15 2013 19:52
Aktualizowano: sty 31 2015 14:33
Wyświetlenia: 1857
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.