Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Alopecosa cursor



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Alopecosa cursor (Hahn, 1831)
Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Wielkość terrarium dla pary 30x20x20 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Pięknie ubarwiony i prezentujący się gatunek, którego szukać można w mchu i roślinności zielnej na otwartych, suchych obszarach takich jak skaliste i nisko porośnięte suche murawy, wrzosowiska i skaliste stepy, od nizin do ponad 1000 m.n.p.m. Zamieszkuje niemalże całą Europę, przez środkową Azję, aż po kraje Bliskiego Wschodu. Rozłożony na odwłoku i karapaksie wzór jest wyraźny i kontrastujący. Barwy ciała mogą jednak się różnić. Typowy jest szeroki białawy środkowy pasek na głowotułowiu, który rozgałęzia się z przodu głowy. Odwłok jest brzusznie czerwonawo-żółty, grzbietowo-szaro-brązowy i ma bardzo zmienny rysunek. Widoczne są na nim jasne paski boczne - zwykle ciągłe i szerokie, rzadko przerywane. Można przez to dostrzec zarówno ciemne, jak i jasne plamki kątowe o wysokim kontraście, a także prawie monochromatyczne jasne środkowe pasmo (ułożone ze stopionych kątów narożnych), które jest otoczone tylko białymi kropkami. Przeważnie jednak pomarańczowe lub czerwonawe elementy rysunku są przeplatane lub cały grzbiet odwłoka jest czerwonawy. Nogi są ciemnoszare i mają kontrastową białawą plamę lub element w kształcie pierścienia, który zmniejsza się dystalnie.
Wygląd samca Samiec wyraźnie mniejszy i smuklejszy. Dorasta do około 6-7mm DC. Barwy samca z reguły są mniej kontrastowe, a wzór na ciele wyraźnie podzielony na dwie główne strefy barwne i słabiej naznaczony.
Wygląd samicy Samica jest dobrze zbudowana i masywna. Osiąga do 9mm ciała. Posiada wyraźny wzór opisany szczegółowiej w informacjach wstępnych.
Cechy szczególne Gatunki z rodzaju Alopecosa, Pardosa są dwiema najliczniejszymi europejskimi grupami Lycosidae. W Danii i Niemczech Alopecosa cursor jest uznana jako gatunek narażony na wyginięcie. Osobniki tego gatunku aktywne są od kwietnia do października. Jak wiele innych gatunków Alopecosa, polują czyhając na ofiarę u wylotu swej nory.
Biotop Można je znaleźć w mchu i roślinności zielnej na otwartych, suchych obszarach takich jak skaliste i nisko porośnięte suche murawy, wrzosowiska i skaliste stepy, od nizin do ponad 1000 m.n.p.m.
Temperatura W warunkach hodowlanych wystarczy temperatura pokojowa lub lepiej, odpowiednia jak na zewnątrz.
Wilgotność Niska przy jednoczesnym, stałym dostępie wody - regularne acz niezbyt częste, lekkie spryskiwanie jednego rogu pojemnika hodowlanego zapewniając dobrą wentylację. Pamiętać trzeba, aby woda zbyt długo nie pozostawała w pojemniku, ilość wody powinna w miarę doby wyparować.
Terrarium Obszerne. Zaaranżować je najlepiej w podłoże i elementy ich naturalnych habitatów lub ich zbliżone zamienniki.
Żywienie Podajemy ogólnodostępne owady karmowe dostosowane do wielkości pająka.
Rozmnażanie Umiarkowanie trudne. Samce uaktywniają się już w marcu, wyruszając w poszukiwaniu samic. Kopulacja trwa do kilkudziesięciu minut. Kilka tygodni po tym samice wydają kokony, z których do końca miesięcy letnich przychodzą na świat młode.

Zimowanie Wymagane, gdy zamierzamy rozmnażać pająki. Zimujemy na zasadach panujących w ich naturalnych środowiskach. Temperatura - jak na zewnątrz, gruba warstwa podłoża i od czasu do czasu nawadniamy.
Uwagi Warty uwagi, piękny gatunek
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Dark_Raptor
Pomogli: htsi,
Dodano: sty 21 2014 09:12
Aktualizowano: paź 07 2019 19:44
Wyświetlenia: 905
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.