Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Alopecosa cuneata



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Słaby jad

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Alopecosa cuneata (Clerck, 1757)
Nazwa polska Wilkosz grubonogi
Długość życia Samice do 3 lat. Samce do 2 lat.
Występowanie Polska


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Wielkość terrarium dla pary 20x30x20 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Wilkosz grubonogi to średniej wielkości pogońcowaty. Z wyjątkiem Islandii i poszczególnych wysp na europejskich morzach i oceanach występuje w większości krajów Starego Kontynentu. Spotkać go możemy na stepowych, otwartych i piaszczystych przestrzeniach, skrajach lasów nisko porośniętych. Tworzą obszerne nory w głębi ziemi. Gatunek ten posiada ciekawy rysunek na odwłoku.
Wygląd samca Dorastają do 7mm DC, są bardziej smukłe, charakteryzuje je pogrubienie goleni przednich odnóży oraz jaśniejsze, różnicujące barwy wzoru ciągnącego się od karapaksu i rozszerzającego się na odwłoku. Aktywne od marca do sierpnia.
Wygląd samicy Samica dorasta do 9mm ciała. Jest ona masywniejsza, przeważnie ciemniejsza pod względem zdobienia ciała. Aktywne od kwietnia do października.
Cechy szczególne Pająki te przesiadują dużą część czasu w stworzonych przez siebie norach lecz często spotkać je można wygrzewające się na zewnątrz. Wiosną częstym widokiem są wędrujące samce.
Biotop Stepy, otwarte, także piaszczyste tereny, nisko porośnięte łąki, rzadkie lasy i ich obrzeża, wrzosowiska, murawy.
Temperatura W hodowli utrzymujemy temperatury pokojowe z uwzględnieniem różnic, tj. nocne spadki, czy zimowy okres hibernacji (przy rozmnażaniu).
Wilgotność Umiarkowana. Najlepszym sposobem jest podział pojemnika hodowlanego na suchą i wilgotną w proporcji około 60:40.
Terrarium Przestronne, dla dorosłych okolo 20x20x20cm ze sporą ilością podłoża i runa.
Żywienie W warunkach hodowlanych karmimy standardowo wszelkimi dostępnymi owadami karmowymi dopasowanymi do wielkości pająka.
Rozmnażanie Odbywają się od kwietnia do czerwca. Samiec wykazuje ciekawe rytuały godowe dając znać samicy o swych zamiarach. Samica akceptując zaloty samca, odpowiada mu podobnymi zachowaniami. Kopulacja trwa kilka-kilkadziesiąt minut. Samice z kokonami możemy dostrzec od czerwca do sierpnia.

Zimowanie Osobniki zaszywają się w swoich norach około listopada i zimują w nich do marca. W warunkach hodowlanych zimującym osobnikom zapewniamy sporą warstwę podłoża, obniżenie temperatury w okolicach zera i kilku stopni powyżej pamiętając aby odpowiednio wprowadzać i wyprowadzać pająki z tego stanu najpierw stopniowo obniżając, a przy wybudzaniu podwyższając temperaturę oraz regularnie nawadniać pojemnik.
Uwagi Przy aranżacji pojemnika oraz zapewnieniu optymalnych warunków hodowlanych zalecam wzorować się na warunkach zewnętrznych.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Dark_Raptor
Pomogli: htsi,
Dodano: sty 21 2014 09:12
Aktualizowano: paź 07 2019 16:20
Wyświetlenia: 1864
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.