Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Agama spinosa - agama kolczasta



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0. Agama spinosa - agama kolczasta

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Agama spinosa (Gray, 1831)
Nazwa polska Agama kolczasta, agama kolcołuska
Nazwa angielska Gray's Spiny Agama
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków.
Długość życia Ok 10 lat.
Występowanie Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Somalia, Sudan


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w haremach, Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla haremu 120x60x50 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to średniej wielkości jaszczurka, dorosłe osobniki dorastają do ok 20 - 24 cm dł. Ogólną budową zbliżona do innych przedstawicieli rodzaju Agama. Ciało krępe, lekko spłaszczone. Głowa stosunkowo niewielka, o trójkątnym kształcie. Ogon stanowi ok. połowy całkowitej długości ciała. Kończyny długie i muskularne. Charakterystyczne dla tego gatunku jest występowanie kilku krótkich rzędów niewielkich kolców na karku i po bokach szyi. Rząd kolców biegnący wzdłuż kręgosłupa na szyi jest szczególnie widoczny u samców.
Odmiany Brak.
Wygląd samca Samiec charakteryzuje się nieco bardziej masywną budową ciała od samicy. Głowa jest nieco większa i szersza, szczęki silniejsze. Kolce na karku są zazwyczaj bardziej rozwinięte. W okresie godowym samiec przybiera bardzo atrakcyjne ubarwienie. Tułów staje się oliwkowo zielony lub zielono-błękitny.
Wygląd samicy Samica jest z reguły mniejsza i lżej zbudowana od samca. Pysk jest dłuższy i bardziej spiczasty. W okresie godowym samica również przybiera bardzo charakterystyczne ubarwienie. Tułów staje się oliwkowo-żółty z licznymi, okrągłymi plamami w kolorze czerwonym lub pomarańczowym.
Cechy szczególne Najbardziej charakterystyczną cechą jest unikalne ubarwienie samców i samic w okresie godowym oraz krótkie kolce na karku, od których pochodzi nazwa gatunku.
W naturze często spotykane są w bardzo dużych koloniach (nawet do kilkudziesięciu osobników), w których każdy harem ma swój określony rewir. Grupowe występowanie wydatnie zwiększa szansę wczesnego wykrycia drapieżnika.
Biotop Jest to gatunek preferujący rejony pustynne o podłożu skalistym. W Egipcie zasiedla głównie wyżyny i góry wschodniej części kraju, graniczące z wybrzeżem Morza Czerwonego. W południowych rejonach zasięgu swojego występowania gatunek ten zasiedla również pustynne obszary nizinne, często na siedliska wybiera tam wyschnięte koryta rzek porośnięte pustynnymi akacjami.
Temperatura W dzień w naturze powyżej 35°C, w nocy poniżej 20°C.
Wilgotność Poniżej 50%.
Terrarium Jest to gatunek ściśle związany ze środowiskami skalistymi, dlatego terrarium musi mieć zbliżony charakter. Na podłoże najlepiej wykorzystać fragmenty darni wraz z elementami roślinnymi, takimi jak stare źdźbła i korzenie traw zmieszane ze żwirem o różnej granulacji. Na nim koniecznie należy wyłożyć dużą ilość różnej wielkości kamieni, poukładanych w taki sposób aby tworzyły zarówno pionowe jak i poziome powierzchnie.
Żywienie Odżywia się różnorodnymi bezkręgowcami: owadami (zwłaszcza mrówkami i szarańczakami), pająkami, skorpionami i krocionogami. Okazjonalnie może zjadać również mniejsze od siebie jaszczurki. Zaobserwowano, że chętnie odżywia się także owocami roślin z rodzaju Capparis.
Rozmnażanie Podczas okresu godowego obie płcie przybierają charakterystyczne ubarwienie. Samiec zajmuje widoczne miejsce w swoim rewirze, którym może być duży głaz lub pień martwego drzewa i wykonuje rytualne gesty głową w celu zainteresowania potencjalnych partnerek. Gdy zauważy zbliżającą się samicę zaczyna wykonywać gesty przednią częścią ciała, przypominające pompki.

Zimowanie Brak danych.
Uwagi Niemal wszystkie osobniki dostępne w sprzedaży pochodzą z odłowu i często są w stanie skrajnego wyczerpania.
Źródła informacji Własne doświadczenia w hodowli oraz:
1. Baha El Din, S. (2006) A Guide to the Reptiles and Amphibians of Egypt. American University in Cairo Press, Cairo.
2. Egypt’s Biodiversity: Reptiles - Spiny agama
3. Anderson, J. 1898. Zoology of Egypt. Vol. l. Reptilia and Batrachia. B. Quaritch, London

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, kurimu, drakun,
Dodano: paź 10 2013 08:52
Aktualizowano: lis 02 2015 12:45
Wyświetlenia: 3236
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.