Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Acrantophis madagascariensis - Boa madagaskarski



Stan prawny

Aneks UE: Aneks A
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik I
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Acrantophis madagascariensis (Duméril & Bibron, 1844)
Synonimy Boa madagascariensis, Pelophilus madagascariensis
Nazwa polska Boa madagaskarski
Nazwa angielska Madagascar Ground Boa, Malagasy Ground Boa
Nazwa niemiecka Die Nördliche Madagaskarboa
Nazwa czeska Hroznýš madagaskarský
Długość życia 20-30 lat
Występowanie Madagaskar


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x50x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny, Gatunek naziemny
Informacje wstępne Boa madagaskarskie to masywne węże o krępej budowie ciała. Bogate ubarwienie w odcieniach brązu oraz czerni stanowi świetny kamuflaż w środowisku naturalnym. Wzór na grzbiecie złożony jest z nieregularnych, wydłużonych, owalnych plam, które najczęściej są ze sobą połączone i tworzą swoisty łańcuch. Po jego obydwu stronach znajdują się wyraźne czarne plamy (zdarza się, że także są zespolone), z kolei na bokach ciała widoczne są cętki z ciemnymi krawędziami oraz jasnym wnętrzem. Wzdłuż pyska, za oczami przebiegają dwie czarne smugi, a na głowie zauważyć można charakterystyczne, równolegle ułożone linie, przypominające czasami wygiętą literę "H".

Gatunek ten osiąga średnio 180 - 250 cm długości, zdarzają się jednak osobniki przekraczające nawet 300 cm.
Wygląd samca Samce są zwykle mniejsze od samic, posiadają wyraźne pazurki odbytowe, które mogą być wskazówką przy określaniu płci węża.
Wygląd samicy Samice osiągają większe rozmiary, a ich pazurki odbytowe są znacznie mniejsze niż u samców.
Cechy szczególne Naziemne boa madagaskarskie zwykle nie przejawiają agresji i szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że przestraszone czy zdenerwowane mogą zaatakować i dotkliwie pokąsać, dotyczy to szczególnie osobników młodych, które nerwowo reagują na wszelkie bodźce z zewnątrz.
Biotop Acrantophis madagascariensis to gatunek zamieszkujący zróżnicowane środowisko. Węże te można spotkać zarówno na terenach wilgotnych, jak i bardzo suchych. Zazwyczaj zasiedlają obszary zalesione, jednak widywane są także w pobliżu osiedli ludzkich, do których zwabia je obfitość gryzoni, którymi się żywią.
Temperatura W dzień 24-28°C, pod promiennikiem do 32°C, w nocy nie mniej niż 24°C.
Wilgotność 50-60%
Terrarium Boa madagaskarskie prowadzą głównie naziemny tryb życia, dlatego powinny mieć zapewnione odpowiednio duże terrarium. W wyposażeniu nie może zabraknąć basenu/poidła z regularnie wymienianą wodą, a także kryjówki. Fakt, że węże te nie wymagają stałego utrzymywania wysokiej wilgotności, pozostawia pewną dowolność w wyborze podłoża. Dobrze sprawdzi się włókno kokosowe, ale także ręczniki papierowe czy dość popularne ostatnio, niepylące, drewniane ściółki. Terrarium można wyposażyć w kilka solidnie zamocowanych gałęzi.
Żywienie Dorosłe osobniki zwykle należy karmić raz na 3 - 4 tygodnie. Młode węże wymagają częstszego przyjmowania pokarmu, raz na 7 - 10 dni. Myszy, szczury czy króliki - wszystkie te zwierzęta karmowe sprawdzą się w przypadku boa madagaskarskich.

Wielkość pokarmu oraz częstotliwość jego podawania trzeba dostosować do wymagań konkretnego osobnika. Zarówno przekarmienie, jak i niedożywienie mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia węża.
Rozmnażanie Boa te osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 - 4 lat (samce nieco wcześniej). Chcąc osiągnąć sukces hodowlany należy pamiętać, aby osobniki wybierane do sezonu rozrodczego były w optymalnej kondycji. Stymulacja okresu godowego polega na stopniowym obniżaniu temperatury (trwającym około 2 tygodni), a także na zaprzestaniu karmienia węży, co powinno nastąpić pod koniec października lub na początku listopada. W ostatniej fazie cyklu, w ciągu dnia nie powinno być cieplej niż 23 - 24°C. Po kilku tygodniach można dopuścić samca. Kopulacje (z przerwami) zazwyczaj trwają aż do pierwszych miesięcy w roku. W lutym należy rozpocząć sukcesywne przywracanie normalnych warunków termicznych w terrarium, trzeba także pamiętać o zapewnieniu samicy tzw. wyspy ciepła. Ciąża boa madagaskarskich trwa zwykle około 8 miesięcy, a ilość młodych jest determinowana przez wiele czynników. Najczęściej rodzi się kilka (do 8), relatywnie dużych węży (zwykle dłuższych niż 60 cm), gotowych do życia w środowisku zewnętrznym.

Uwagi Boa madagaskarskie to piękne, masywne węże, cechujące się zwykle łagodnym "usposobieniem". Mimo to są dość rzadko spotykane w hodowlach, czego przyczyną jest przez przynajmniej kilka czynników: długa ciąża, niewielka ilość młodych w miocie oraz wysoka cena.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/acrantophis-sp-boa-madagaskarskie-naziemne-1583.html
Źródła informacji
  • O'Shea M., "Boas and pythons of the world", Princeton University Press, 2007.
  • danielbado.info/MGB.html
  • www.arkive.org/madagascar-ground-boa/acrantophis-madagascariensis/
  • www.mvences.de/p/p2/Vences_B83.pdf
  • www.iucnredlist.org/details/283/0
  • reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Acrantophis&species=madagascariensis

Informacje

Dodano przez: Alessandro
Pomogli: Nook, Alessandro,
Dodano: kwi 01 2013 19:24
Aktualizowano: sie 07 2014 14:26
Wyświetlenia: 4344
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.