Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zawartość Rabahamaer

Znaleziono 18 napisanych przez Rabahamaer (Wyszukiwanie ograniczone z 26-maja 23)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  


#1842019 Terrarium z płyty meblowej czy szkła?

Napisany przez Rabahamaer na 14 lutego 2018 - 10:59 w Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

Używam wyłącznie płyt osb do budowy zbiorników, poza silikonem całość pokrywam bezbarwnym lakierem wodoodpornym ( minimum trzy warstwy). Oczywiście najpierw lakierujemy, czekamy aż wyschnie i dopiero kolejna warstwa, na sam koniec silikonuje łączenia. W żadnym z terrariów nic mi nie gnije ani nie pleśnieje, oczywiście potrzebna też dobra wentylacja. Dno oraz boki, które będą przysypane ziemią, lakieruje po użyciu silikonu jeszcze z dwoma warstwami dla pewności.




#1832809 Anolis olbrzymi, Anolis Zielony, Anolis Kubański

Napisany przez Rabahamaer na 25 listopada 2017 - 13:06 w ŚMIETNIK GIEŁDOWY

Praktycznie wszędzie. Wymienione gatunki są na każdej giełdzie terrarystycznej. Oczywiście możesz szukać u prywatnych hodowców, ale to już sam musisz sobie wyszukać w swojej okolicy :) Pisze, że jesteś z Siemianowic, więc na giełdę w Świętochłowicach daleko nie masz;) a po dwóch takich samych tematach w różnych działach wnioskuje, że nawet nie szukałeś nic na forum. wystarczy poszukać kilka minut i byś znalazł wszystko co ciebie interesuje ;) co gdzie i za ile u kogo i kiedy :D




#1822611 Felsuma złożyła jajko

Napisany przez Rabahamaer na 30 sierpnia 2017 - 09:39 w Gekony, eublefary i inne Gekkota

Anolisy przetrzymują sperme do 8 miesięcy, o felsumach nie czytałem pod tym kątem, ale jajka bym nie niszczył, a nóż widelec się coś wykluje ;) Mogą przetrzymywać nasienie felsumy?




#1813768 Niepłodne gekony płaczące - co robić?

Napisany przez Rabahamaer na 15 czerwca 2017 - 09:25 w Gekony, eublefary i inne Gekkota

Zimowanie zakończone jak podejrzewam, powiodło się? Jestem ciekawy o co chodziło :) taka wiedza by się przydała :)




#1812456 Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady

Napisany przez Rabahamaer na 06 czerwca 2017 - 07:09 w Gekony, eublefary i inne Gekkota

Na Felsumach się nie znam, ale podobny problem miałem z Anolisami zielonymi. Wydaje mi się, że było to spowodowane gotowością do złożenia jaj i pilnowania gniazda przed złożeniem jaj. Z czasem samice się zaakceptowały, terytoria zawłaszczane się nieco zmniejszyły (ale nadal są), a nieco później zauważyłem jaja w dwóch miejscach, na terytorium samicy która była najbardziej agresywna :P Obserwuj czy nie ma jajek gdzieś. A co do promieniowania UVB to suplementuje wapnem z D3 samice mające gorsze dojście do UVB.

 

Ps. Miłe dla oka terrarium :)




#1812322 Powitanie

Napisany przez Rabahamaer na 05 czerwca 2017 - 11:21 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Witamy

Gekony toke w naszym kraju głównie są z odłowu. Taki gekon potrzebuje czasem i miesiąca aby dojść do siebie (łapanie, pakowanie, transport, nagle małe pudło, a wcześniej był gdzie chciał i jadł co chciał)  Najważniejsza jest cisza, spokój i nie zaglądanie tam co chwile ;) Zresztą, zależy też czym karmisz... ? Często wybrzydzają na początku. Nie zapominaj spryskiwać :)




#1812314 Suplementacja.Anolis Zielony

Napisany przez Rabahamaer na 05 czerwca 2017 - 10:49 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Anolis jako jaszczurka dzienna nie potrzebuje dodatkowej suplementacji witaminą D3. Dzięki promieniowaniu/oświetleniu ze świetlówek UVB samodzielnie syntezuje tą witaminę.

Ja swoim anolisom dodaje wapno wzbogacane D3 raz na trzy/cztery tygodnie. Wykonuje to ze względu, że nie każda samica znajduje się wystarczająco blisko świetlówki w ciągu dnia ( terytorializm o którym pisałem --> http://www.terrarium.pl/topic/499144-anolis-carolinensis-harem-jedna-z-samic-jest-przeganiana/ ) i dmucham na zimne ;)
Pamiętaj, że hiperwitaminoza i nadmiar mikroelementów nie tyczy się tylko ludzi, ale również naszych pupili.

Witaminy podawaj raz w tygodniu, wapń w wypadku samiczek składających jaja przy każdym posiłku.




#1812310 co do terrarium 40x30x25

Napisany przez Rabahamaer na 05 czerwca 2017 - 10:11 w Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

Pod takie wymiary może gekony płaczące parka? Tyle ze lepsze by było wertykalne, ale jak dobrze urządzisz to na parę się nada.

Nadają się dla początkujących i mają stosunkowo małe wymagania.

http://www.terrarium.com.pl/262-lepidodactylus-lugubris-gekon-placzacy/

http://www.terrarium.pl/t/species/_/lepidodactylus-lugubris-gekon-placzacy-r11

 

Albo coś mniej tropikalnego jaszczurka sycylijska http://www.terrarium.com.pl/289-podarcis-sicula-jaszczurka-sycylijska/

Trochę trudniejsza, ale jak już masz podopiecznego to chyba da rade Felsuma nigistriata (parka)  http://www.terrarium.com.pl/2150-phelsuma-nigristriata/

 

Jest też tu kilkanaście podobnych tematów ;) je też przejrzyj




#1811743 Herpetofauna Krakowa

Napisany przez Rabahamaer na 31 maja 2017 - 13:12 w Herpetologia

Jedyne co dodam do posta @Radagast:

 

1. Skoro to praca inżynierska, to znaczy że jakieś pojęcie masz o gatunkach w Polsce. To nie pierwszy semestr, a samego kierunku nie wybrałaś przypadkowo...jak i tematu pracy :)

2. Podpowiem tyle, że przez 8 lat mieszkania w Krakowie spotkałem niemal wszystkie gatunki gadów (poza Wężem Eskulapem) i dużą część płazów, BEZ specjalnego ich szukania, po prostu na nie wpadałem. Doczytaj o warunkach w jakich żyją (czyli część teoretyczną pracy), przeszukaj na mapie co by pasowało twoim zdaniem. Masz nawet dość dokładny wgląd w teren dzięki google street view, gdy znajdziesz na mapie interesujące miejsce.

Powodzenia i bez obrazy za brak lepszej pomocy.




#1811217 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 27 maja 2017 - 11:10 w Jaszczurki

Karmie regularnie, więc chyba kanibalizmu nie będę oglądać :E bardziej mnie martwi ta ich terytorialność, co by takiej młodej nie zabiły próbując przegonić :/




#1811149 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 26 maja 2017 - 16:35 w Jaszczurki

No pod wieczór i rano jest ~90% wilgotności, a w ciągu dnia 60-70%. A w bromelii ciągle woda stoi praktycznie przez to że spryskuje dwa razy dziennie( w sumie to kwitła mi już nawet więc jej też jest dobrze). Świerszcze z powodu różnych lokacji samic wrzucam na terytorium każdej i cierpliwie wyczekuje aż zostanie złapany jeden i dopiero wrzucam drugiego, nie latają mi owady po terra cały dzień ^^ więc o podgryzienia się nie martwię ( a w zasadzie właśnie po to poświęcam tyle czasu na karmienie).

 




#1811129 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 26 maja 2017 - 14:17 w Jaszczurki

Nie je karaczanów.

 

Niby nie zasypane te w liściach, ale skoro tam wybrała to zostawie. Temperatura w pokoju w nocy 22/23stopnie. W terrarium ostatnio koło 26w nocy




#1811034 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 25 maja 2017 - 12:42 w Jaszczurki

Mija tydzień odkąd wszystkie ponownie współdzielą terrarium. Każda samica ma swoje terytorium i go pilnuje w ciągu dnia. Jednak już bez walk, przypominają sobie wzajemnie potakiwaniem głowy i nadymaniem malutkich podgardli gdzie której miejsce ;) Samiec chcąc dorwać każdą z samic sobie wędruje od samicy do samicy ( cwaniak). Późnym wieczorem zapominają o terenach łowieckich i ładnie razem z samcem gromadzą się na dwóch najwyższych gałęziach i kładą spać.

 

Nie w temacie, ale też o Anolisie Zielonym:
Doczekałem się pierwszych jajek, które zdecydowałem się zostawić na miejscu, bo widzę że ładnie zwiększają rozmiary i nie są zapadnięte itd. Dwa z jaj złożone w liściach bromelii, jedno w ziemi ( a na rozrodzie za wszelką cenę mi nie zależy, bo to ponoć najpopularniejszy z gatunków anolis, a przy trzech samicach na pewno to dopiero początek) Czytałem, że młode często wykluwają się w warunkach terrarium bez problemu. Zobaczę co i jak, najwyżej kolejna jaja wsadzę do inkubatora. Terrarium dla młodych jest więc już tylko czekam.
 

Z ciekawszych zachowań o których nie czytałem, to samice jedzą wszystkie/wszelkie robale co im wrzucę, natomiast samiec wcina tylko malutką szarańcze i świerszcze. Martwić się o jego dietę, czy poczekać aż mu się przeje?:P




#1811015 Wystrój w terrarium

Napisany przez Rabahamaer na 25 maja 2017 - 08:33 w Budowa, osprzęt

Od tego trzeba by zacząć: na Lampartach się nie znam. Co do żarówek to już doczytaj w odpowiednich wątkach forum, bo to już trzeba by pod konkretny gatunek ustawiać. Nie zapomnij o świetlówce z UVB, poza grzewczą. Moim zdaniem jeżeli chcesz mieć w przyszłości 3 sztuki to od razu przygotuj drugą wyspę ciepła, której na razie po prostu nie będziesz używać.

Co do tematu :D
Wgłębienie i uwypuklenia,no to wedle uznania. Ja nieważne ile myślałem nad tym, to najlepiej wychodziło na spontanie. Ewentualnie możesz pomyśleć żeby w ściance dorobić miejsce na jakieś roślinki, ładnie uzupełnią "pustą" przestrzeń ścianki ( w tych warunkach to chyba sztuczne).

Z tego co się orientuje to raczej się nie wspinają, mają tylko pazurki. Wiec ścianka chyba pełni tylko element dekoracyjny, może ktoś kto się zna więcej pomoże.

Coś co wyszukałem na szybko w google i mi się podoba http://zoobazar24.pl/wp-content/uploads/2013/11/212893-500x339.jpg
Poszukaj tutaj na forum czy w google haseł pod lamparta i coś znajdziesz kilka co cie zainspiruje :)




#1810901 Wystrój w terrarium

Napisany przez Rabahamaer na 24 maja 2017 - 13:52 w Budowa, osprzęt

Odpowiadając na pytanie:
 

W zależności gdzie będziesz miał wyspę grzewczą to zrobiłbym tam jakąś skałkę pokrytą atlasem+

Zmieniłbym tą kryjówkę w prawym rogu, wygląda spoko, ale z czyszczeniem tam możesz mieć kłopot jak już wszystko pokryjesz zaprawą i dodasz podłoże.

No i atlasem dopełniłbym luki, w które mogłaby wejść karmówa, a gdzie gekon się nie zmieści. Pomyśl trochę od strony praktycznej... nie chcesz chyba gnijącej karmówki w trudno dostępnych miejscach? Lampartów nie miałem, ale Toke czy Anolisy jakoś specjalnie nie starały się dorwać karmówki z małych szczelin i musiałem wszystko poprawiać, żeby codziennie nie wyciągać ze szczelin świerszczy czy karaczanów.




#1807654 Identyfikacja jaszczurek - Wątek ogólny

Napisany przez Rabahamaer na 01 maja 2017 - 08:11 w Jaszczurki

Zdecydowanie nasza piękna zwinka. Sylwetka masywna, żyworódki są smuklejsze.

Do tego wydaje mi się że to ta odmiana barwna z jednolicie rdzawym grzebietem :)




#1807482 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 30 kwietnia 2017 - 06:47 w Jaszczurki

Dzięki za odpowiedź.

Mam terra przejściowe ( lub dla młodych) właśnie na takie przypadki ( 35/40/60) i już ją tam przełożyłem. Przez brak doświadczenia nie wiedziałem czy już ją oddzielać czy lecieć zbadać kał, czy jeszcze poczekać... stres z powodu łapania też chciałem ograniczyć.

 

Od czasu wstawienia posta zmieniło się tyle, że wylinki już zaobserwowałem u wszystkich podopiecznych.

Apetyt wszystkim dopisuje. Ganiana sztuka siedzi osobno w tym przejściowym, podfutruje ją, może sił nabierze to spróbuje ją znowu dołączyć do haremu?

 

 

Poza tym buduje już większe terra, szersze ;) miało być dla kogoś nowego, ale wymiary będą takie: 100x100x100 ;P

 




#1806572 Anolis carolinensis - harem, jedna z samic jest przeganiana

Napisany przez Rabahamaer na 24 kwietnia 2017 - 10:18 w Jaszczurki

Witam,

najpierw podstawowe informacje:
Gatunek: Anolis carolinensis
Data zakupu: samiec 2.01.2017(samiec) 13.02.2017 (trzy samice)
Wiek: sprzedawcy nie spytałem
Pochodzenie: CB ( ponoć )
Długość ciała: samiec 18,5 cm; samica(1) ~13 cm, samica(2)~14cm, samica(3)~14cm
Waga (w gramach): nie ważyłem
Liczba sztuk w terrarium: 4
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość):50/55/165
Rodzaj stosowanego podłoża: torf kokosowy zmieszany z ziemią do ziół ( bez nawozu)
W terrarium jest dużo żywych roślin.
Temperatura dzień/noc:
dzień: 27C, wyspa ciepła 34, najchłodniej przy podłożu 20C;
noc: 23-24C, przy podłożu około 19
Wilgotność (w %): 60-70%, po spryskaniu oczywiście pod wieczór i rano koło 90%
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania: świetlówka exo terra 5.0 13W, 5.01.2017, 13h dziennie.
Suplementy: repticalcium z wit d3, tropical vigorept.
Dieta: karaczany tureckie ( małe), świerszcze, mączniki. Pokarm daje do słoiczków umieszczonych w podłożu na dwóch wysokościach w terrarium.
Ostatnia wylinka: samiec: 23.04.2017, samica1: 17.04.2017, samica 2 i 3 nie zaobserwowałem w ostatnim czasie.
Badanie kału/wynik: niestety nie byłem jeszcze na badaniu.
Zdjęcia:
Opis problemu: Niestety, samica nr 2 jest znacznie szczuplejsza, mimo że je, siedzi samotnie w połowie wysokości terrarium przy półce z kablem grzewczym. Dwie pozostałe samice ganiają ją na dół zbiornika przy każdej próbie wyjścia wyżej. Samiec schodzi do niej na dół i czasem razem się wygrzewają, plus samiec próbuje kopulować, lecz jest za szybka i nie zaobserwowałem kopulacji.
I to jest właśnie mój problem: czy to normalne, że jedna samica jest ganiana przez pozostałe samice na dół? Na razie zainstalowałem oprawkę w terrarium poniżej połowy wysokości terra, zrobiłem osłonę z doniczki ceramicznej i siatki. Czekam na przesyłkę świetlówki kompaktowej exo terra uvb100 25W, aby zainstalować ją w tej połowie terra, aby ta samica też łapała uvb. Myślałem, że to jakaś hierarchia, ale one chyba nie ustalają jej tak długo, zresztą ganiana jest tylko jedna samica.










© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.