Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * - 1 głosów

Krótka historia brzydkiego terrarium

Napisany przez Miras, 18 lutego 2013 · 3 511 wyświetleń

terrarium - pozostałe tematy budowa gekkonarium
Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy od kolegi terrarium, uznałem że jak najbardziej przyda się do hodowli, bo spełnia standardowe wymiary dla większości gekonów które hodujemy. Niestety terrarium wymagało remontu, stłukła się jedna z przednich szyb, dno miało pęknięcie, a na ściankach pozostały resztki korka. Jako że jest to szklany zbiornik, przeznaczenie od początku było znane – będzie to terrarium wilgotne, tropikalne. W kilka dobrych tygodni zabrałem się do roboty, łącznie zajęło to ok. 10 godzin samej pracy rozciągniętej w czasie. Od czego zacząłem?

Od zmiany koncepcji. Pierwotnie, terrarium wyklejone było styropianem i miało być pokryte klejem polimerowym z włóknem kokosowym, ale ze względu na złe doświadczenia związane z kruszeniem się takiej konstrukcji, postanowiłem skorzystać z tradycyjnego, dobrego korka aglomerado negro.




Dodany obrazek



Dlaczego akurat korek?


Przeważyły dwa względy – wygoda, prostota i higieniczność. Korek wygląda atrakcyjnie po przyklejeniu kilku warstw w niektórych miejscach, można w nim podłubać otrzymując ciekawą strukturę. Pnące rośliny dobrze zaczepiają się o taką ściankę. Jeżeli zaś pojawi się pleśń czy inne ustrojstwo, wystarczy wziąć szczoteczkę i wyszorować. Ma to również związek z gekonami, które zamieszkują już terrarium. Są to skryte i delikatne jaszczurki, więc nie chciałbym tworzyć dodatkowych szczelin w których mogłyby rozwijać się roztocza, czy też mieć problemy z ukrytymi w zakamarkach jajami.




Dodany obrazek



Dodany obrazek



Na zdjęciach widać również szklaną półeczkę. Przyozdobiliśmy ją korą korkową, trzeba było dopasować kilka fragmentów (męczące puzzle ;)), ale z daleka wygląda jak korkowy konar. Ponadto na samej półeczce znajduje się miejsce na roślinę pnącą. Poza tym korek już jest wyskrobany, to najbardziej żmudne zajęcie - my używaliśmy do tego noża myśliwskiego, widelca i wkrętaka. Wszystkie się sprawdziły wyśmienicie :)


Dodany obrazek

Fragmenty w których korek nie przykleił się po myśli, albo zbytnio się wyskrobał, przykleiliśmy włókno kokosowe. Dziwi fakt, że w terrariach spotyka się dosyć rzadko ten element wystroju, a efekty są bardzo ciekawe. W genialny sposób można zakamulfować braki albo jakieś większe elementy. Poniżej prawie ukończona część korkowa, w niektórych miejscach naklejone są trzy warstwy korka, tworzące ciekawy efekt 3D i dodatkowe miejsce do chodzenia dla gekonów


Dodany obrazek



Niestety podczas robienia terrarium zapomina się, że chciało się tworzyć fotorelację, stąd też nagły skok jakościowy, ale postaram się dokładnie opisać co zostało dodane:
Korek został definitywnie skończony, wszystkie ścianki doklejone i dobrze wymodelowane. Doszła sztuczna, pnąca roślinka oraz liana korkowa będąca połączeniem półki z przestrzennym fragmentem ścianki.
Oprócz tego dodaliśmy włókno kokosowe i świetlówkę oraz trzy tuby korkowe tworzące kryjówki dla naszych gekonów. Takie zdjęcie wstawiliśmy na nasz Fan Page.

Dodany obrazek

Po kilku dniach w terrarium zaszło kilka zmian - doszły trzy rośliny, które diametralnie zmieniły charakter zbiornika. Centralne miejsce zajęła dosyć duża tillandsia cyanea, pięknie prezentująca się w rozległej części, na półeczkę postawiliśmy bluszcz ozdobny, który mamy nadzieję że będzie się ładnie piął, natomiast przy kryjówce umieściliśmy drobną fitonię. Obok bluszczu, na półeczce, doczepiony został ładnie rozgałęziony korzeń.

Dodany obrazek



A to efekt końcowy:

Dodany obrazek


Teraz pora na wycenę:

Korek - 3 płaty 50x50 - 30zl
Kora dębu korkowego - 25zl
Liana - 5zl
Rośliny - 28zl

Torf kokosowy - 6zl
Silicon - 2 tubki - 20zl

Świetlówka z oprawą - 20zl
Terrarium 80x40x50 - gratis;)
Miseczka - mieliśmy

Łączny koszt: 134zł

Jak widać, niewielkim kosztem można zrobić całkiem sensowne terrarium, wbrew temu co czasami wmawiają w niektórych sklepach zoologicznych. Terrarium nie musi być ogrzewane, gdyż w pokoju hodowlanym panuje odpowiednia temperatura. Jak Wam się podobało?

Zapraszamy do dyskusji -> gekkonarium.blogspot.com oraz facebook.com/gekkonarium




gratulację ^^ efekt końcowy jest znakomity ^^ :) tylko pozazdrościć ;) 

Pomysłowo ;)

Mi osobiście wynik końcowy się bardzo podoba :)


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2024

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
2223242526 27 28
2930     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Kategorie

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.