Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Ścianki w terrariach szklanych i nie tylko

Napisany przez agamiarz, 25 marca 2015 · 4 723 wyświetleń

terrarium ścianki jaszczurki agamy kora gałęzie kamienie
Większość obecnie wykonywanych w terrariach ścianek to konstrukcje na bazie styropianu. Ma to swoje zalety w postaci niskiej wagi chociażby, lecz nie zawsze wygląda zbyt naturalnie. Poza tym ulega często dość szybkiemu niszczeniu pod pazurami większych jaszczurek, odpada farba itp. Przedstawię teraz mój pomysł na zagospodarowanie tylnej ściany terrarium oraz częściowo ścian bocznych (zależnie od preferencji). Ja do tego celu wykorzystuję materiały głównie naturalne, czyli korę, grubsze gałęzie, lekko spróchniałe drewno oraz kamienie. Do mocowania zaś do szyb używam kleju silikonowego (lub silikonu uniwersalnego).
Najłatwiej zamontować w ten sposób korę (stosuję korę z drzew iglastych). Można ją tanio zakupić w sklepach ogrodniczych lub zebrać samemu, tylko tak, by nie kaleczyć żywych drzew. Najlepiej ją zdobyć podczas wyrębu lasu czy przycinania zieleni w miastach. Wybieram niezbyt duże kawałki, przycinam do odpowiednich rozmiarów. Tylną ich część wygładzam papierem ściernym na deseczce, żeby ładnie przylegały do szyby. Dla pewności zalewam je jeszcze na kilka minut wrzątkiem, by nie zawlec niepożądanych gości do terrarium np roztoczy. Po osuszeniu kleję przy pomocy wspomnianego silikonu ( lub kleju silikonowego). Tego typu konstrukcje należy dostosować do wielkości i siły naszych zwierząt. Dla waranów i dużych legwanów kora musi być odpowiednio gruba i twarda np. z topoli. Po zamontowaniu zwróćmy uwagę, czy jaszczurkom chodzi się po takowej korze wygodnie. W razie czego można przy pomocy noża wykonać poziome nacięcia i wyżłobienia.
Kolejnym elementem są gałęzie. Wybieramy te z chropowatą korą. Polecam akację lub grubsze gałęzie wierzby. Tutaj również część, która, ma łączyć się z szybą musi zostać wyrównana. Im większa powierzchnia gałęzi będzie do niej przylegać, tym lepiej się będzie ona trzymać. Oczywiście kierujemy się przede wszystkim wygodą naszych podopiecznych, w drugiej zaś kolejności względami estetycznymi. Jako cięższe trzeba je jednak na kilka godzin podeprzeć do momentu związania kleju. Przed klejeniem myję je pod bieżącą wodą i polewam wrzątkiem.
Bardzo wdzięcznym materiałem jest częściowo spróchniałe drewno. Można je łatwo modelować i przycinać. Znajdziemy go sporo podczas wycieczki do lasu czy niezbyt zadbanego parku (czyli naturalnego). Również i taki materiał po ukształtowaniu traktujemy na kilka minut wrzącą wodą. Powierzchnię klejoną wygładzamy grubym papierem ściernym, smarujemy silikonem i kleimy. Mniejsze kawałki nie wymagają podparcia w czasie klejenia. Większe już tak. Z tego typu drewna zrobiłem też nocne legowiska dla swoich podopiecznych w górnej części terrarium, miej więcej 10 cm pod górną pokrywą (moje agamy lubią spać na wysokościach:)).
Czasem stosuję też niewielkie kamienie o szorstkiej powierzchni, po której wygodnie będzie się poruszać jaszczurkom. Nie za dużo jednak, gdyż znacząco mogą zwiększyć wagę całej konstrukcji.
Wszystkie te elementy łączę ze sobą oraz z fragmentami murków skalnych wykonanych z pianki obrzuconej zaprawą z dodatkiem gliny. Same zaś murki maluję naturalną gliną w różnych barwach, którą można bez większych problemów zdobyć np. w okolicach wykopów ziemnych.
Efekt ostateczny zależy już tylko od inwencji twórczej terrarysty, a śmiem twierdzić, że wszystko wygląda dużo bardziej naturalnie niż malowane sztucznymi farbami konstrukcje ze styropianu.
Fragmenty mojego terrarium przedstawiają poniższe zdjęcia. Na ostatnim widać całe terrarium (konstrukcja własna, przednią szybę zdjąłem).

Załączone miniaturki

  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Październik 2020

P W Ś C P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627 28 293031 

Ostatnie wpisy

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Kategorie

Ostatni odwiedzający

Archiwum

© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).