Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

Zdjęcie
- - - - -

Obywatleski projekt ustawy o ochronie zwierzat

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
23 odpowiedzi na ten temat

#11 Nikt OFFLINE  

Nikt

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3034 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Leszno

Napisany 15 styczeń 2012 - 19:29

To w końcu przeszło czy nie, w jakiej formie...

Mam pytanie dotyczące tego podpunktu:

4) posiadanie lub prowadzenie obrotu wężami jadowitymi lub wymagającymi karmienia żywymi ssakami lub ptakami,z
wyłączeniem ogrodów zoologicznych;

Jak ten zapis ma się do niedawnego rozporządzenia o zwierzętach niebezpiecznych?

#12 Bartek_Gorzkowski OFFLINE  

Bartek_Gorzkowski

Stary wyjadacz

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 3891 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 15 styczeń 2012 - 23:31

To w końcu przeszło czy nie, w jakiej formie...

To, o czym mowa w temacie, nie weszło. Dwunastego stycznia br. odbyło się pierwsze czytanie tego obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt.

#13 Paulinausa OFFLINE  

Paulinausa

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 852 dni
  • Polska

Napisany 15 styczeń 2012 - 23:35

Moim zdaniem nie ma szans, żeby ten projekt przeszedł bez poprawek, za dużo w nim niejednoznaczności.

Z drugiej strony- posłom może nie chcieć się nad tym myśleć, mają przecież "ważniejsze" ustawy do przeanalizowania. Tak więc cała nadzieja w komisjach sejmowych- oby pracowały w nich mądrzy ludzie...

#14 Bartek_Gorzkowski OFFLINE  

Bartek_Gorzkowski

Stary wyjadacz

• Moderator.nieaktywny

Napisany 16 styczeń 2012 - 00:00

Moim zdaniem nie ma szans, żeby ten projekt przeszedł bez poprawek, za dużo w nim niejednoznaczności.

Oczywiście. Śledziłem czwartkowe prace Sejmu i (raczej) jestem o to spokojny.

Jeśli ktoś ciekaw pierwszego czytania i dyskusji to zapraszam tu: http://www.sejm.gov....1257984002AD63F - od godziny 15:58 do 17:55. Warto:)

#15 RobertM OFFLINE  

RobertM

Stary wyjadacz

• Moderator
  • Z nami od: 2427 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 16 styczeń 2012 - 05:36

Trzeba rozróżnić to co jest obecnie czyli znowelizowaną ustawę o ochronie zwierząt z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 i kolejnym projektem, właśnie rozpatrywanym w parlamencie.

Tutaj odnoszę się do tego, co już obowiązuje , gdyż histeryczne posty pojawiają się w wielu miejscach, a to wydaje się jedyne właściwe do tej kwestii.

Opierając się na tym co jest od jakiegoś czasu pisane w kilku wątkach na forum, wnioskuję, że prawie nikt nie przeczytał znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt. Nie przeczytał, ale coś gdzieś usłyszał albo przeczytał na równie "kompetentnych" forach i ma pęd do dzielenia się swoją "wiedzą" z innymi. Zamiast męczyć klawiaturę, radzę więc zacząć właśnie od lektury ustawy. Wikipedia często się przydaje, ale nie jest źródłem prawa i definicji ustawowych!

Należy wybrać tekst jednolity (czyli uwzględniający poprawki ostatniej nowelizacji - jest to bardzo przejrzyście napisane bo ostatnie zmiany są wyróżnione): http://isap.sejm.gov...=WDU19971110724

Wówczas dowiemy się np., że:
- pod pojęciem „zwierzęta domowe” – rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza;

- Zabrania się: wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

- 3.2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. ALE: 6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym
celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Tak więc:
- nie ma mowy o zakazie hodowli do celów handlowych zwierząt innych niż psy i koty (właściciele psów i koty mogą je mnożyć i sprzedawać, ale tylko w miejscu chowu lub hodowli, nie na giełdach, jeśli zarejestrują je w organizacjach (muszą być rasowe z rodowodem), bezrasowce można mnożyć, ale oddawać można tylko za darmo.

- nie ma mowy o zakazie hodowli do celów handlowych i sprzedaży gadów, nie trzeba tego robić w miejscu ich "chowu i hodowli", tak jak psów i kotów (ale jeśli uznac, że to zwierzęta domowe to nie na giełdach). Nie trzeba takiej hobbystycznej, sprzedającej nadwyżki, niewielkiej hodowli nigdzie rejestrować (chyba, że jest to jedno ze źródeł utrzymania, hodowla duża i typowo zarobkowa)

- pozostaje rozstrzygnięcie czy definicja ustawowa "zwierzęcia domowego" pasuje do gadów czy płazów. Jeśli uznać, że nie są to zwierzęta domowe, wówczas nie ma przeszkód w organizowaniu giełd.

Sprzedaż obroży za 600 zł + pies gratis - ten pomysł to przykład nieuctwa połączonego z cwaniactwem. Taka sprzedaż będzie uznana za próbę obejścia prawa (na co też są paragrafy). Było to zresztą testowane, nieskutecznie z pająkami Brachypelma kilka lat temu (sprzedaję pojemniczek, a pająk gratis). Byłby to świetny sposób na "przekazanie" np. drogich citesowych zwierząt na które nie mamy dokumentów (za darmo, ale w drogich pudełkach) - nie radzę nikomu takich numerów, ani z "citesowymi" gadami ani z psami czy kotami. Mnie co prawda w polskich sądach już nic nie zdziwi ("karp nie jest kręgowcem" i tym podobne "kwiatki" w oficjalnych uzasadnieniach), ale taki numer w niższej czy w wyższej instancji nie przejdzie i słusznie.

#16 Cordat OFFLINE  

Cordat

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 1418 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 16 styczeń 2012 - 08:33

Brawo RobertM !!!
Właśnie to próbowałem napisać wczoraj wieczorem (ale dopiero dziś doczytam te pierdoły do końca bo mnie żona przegoniła z przed kompa) tylko chyba w innym poście. Drażnią mnie ludzie co sami na siebie kręcą bat i wypisują w necie nie odpowiednią interpretację ustawy.
Tak jak piszesz nie ma co panikować, ja mam parkę węży i harem agam, nie będę z tego powodu zakładał żadnej działalności, bo nie jest to zajęcie dochodowe a moje hobby. Przecież jest wyraźnie napisane że sprzedaż w miejscu hodowli a nie tylko w zarejestrowanych hodowlach. Poza tym moje gady to nie zwierzątka domowe. Tu chodzi o psy i koty. Z resztą nie mam co się rozpisywać bo nie lubię i nie jestem w tym dobry :P
RobertM bardzo dobrze wyjaśnił.

Powinno się pokasować te wszystkie bzdury na forum a podkleić prawidłową interpretację ustawy.

Edit.
Widzę że tam też już się wypowiedziałeś.
Pokasujcie te bzdury bo ja wczoraj myślałem że wy na poważnie z tą giełdą wapna i minerałów dla gadów. Ktoś zajrzy, przeczyta kilka postów, odejdzie od kompa pomyśli i założy kolejny idiotyczny temat.

#17 Bartek_Gorzkowski OFFLINE  

Bartek_Gorzkowski

Stary wyjadacz

• Moderator.nieaktywny

Napisany 16 styczeń 2012 - 09:44

Poza tym moje gady to nie zwierzątka domowe.

No, to jest kwestia interpretacji. Ja, na dzień dzisiejszy, nie mam pewności czy gady można wyłączyć z ustawowej definicji "zwierząt domowych".

Odbiegamy jednak od tematu. Założycielowi tego wątku chodzi o obywatelski projekt ustawy, a nie o obecnie obowiązującą znowelizowaną ustawę.

#18 wonski OFFLINE  

wonski

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 3041 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 16 styczeń 2012 - 09:53

dokładnie tak ... tematy takie nie są zakładane jedynie przez "bezmyślnie stukających w klawiaturę" , lecz nawet po przeczytaniu nasuwają się wątpliwości, które warto przedyskutować na forum, jak np. interpretacja "zwierzęcia domowego".

Nas, terrarystów bardzo interesuje interpretacja tego pojęcia ponieważ terrarystyka to również karma dla węży w postaci gryzoni, które w tym przypadku zaliczają się do grona "towarzyszy" człowieka w tym rozumieniu, czy tez nie ?

Dyskutujmy, a nie obrażajmy się wzajemnie.

Pozdrawiam

#19 mordd OFFLINE  

mordd

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3842 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 16 styczeń 2012 - 10:03

To oczywiscie kwestia intertpretacji i chyba trzeba poczekać na jakąś oficjalną. Dla mnie gryzonie to nie sa zwięrzeta "tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu", chyba, że jako szkodniki a i to z wyłaczeniem np mastomys. Gady sa zupełnie nie tradycyjne... Tradycyjnie są psy i koty i nic więcej. Ale nie ma co gdybać, trzeba poczekać bez panikowania. Gdyby brać to dosłownie to pójdziesz siedzieć za rozmnażanie i "sprzedawabnie" wszy łonowych bo te juz na pewno tradycyjnie przebvywaja tu i ówdzie:)

#20 bst OFFLINE  

bst

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 1792 dni
  • Polska / Śląskie / Mikołów

Napisany 16 styczeń 2012 - 10:34

miałem w piątek (13go stycznia 2012r.) kontrolę z PIWu z Tychów bo tam podlegam (sklep i hodowla)

pytałem odnośnie nowelizacji i PIW Tychy nie wyda zgody na giełdę ponieważ ZWIERZĘTA DOMOWE to również gady.

czekają na interpretację z głównego - na dzień dzisiejszy nie można u nas...

po za tym już słyszałem o interpewtacji "zwierzęta kręgowe" -> co kraj to obyczaj....

żal mi pracowników PIWu że muszą interpretować sami ustawę zamiast KAWA NA ŁAWĘ.

każdy może ją interpretować na swój sposób... a to jest najgorsze....

tylko kto zaryzykuje jako pierwszy? i pytanie czy jak gdzieś ktoś zrobi giełdę i nie bedzie mieć kary to czy gdzieś indziej nie będzie karany bo inaczej zinterpretują przepisy...

0 terrarystów czyta ten temat

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2014 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).