Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Manica rubida - wścieklica dorodna



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Umiarkowany jad
Załączony obraz: 11.jpg
0. Manica rubida - wścieklica dorodna
Załączony obraz: 10.jpg
1. Manica rubida - wścieklica dorodna - na zdjęciu również 2 robotnice Temnothorax crassispinus

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Manica rubida (Latreille, 1802)
Nazwa polska Wścieklica dorodna
Nazwa niemiecka Große Knotenameise
Długość życia Królowe: 10-12 lat, robotnice: 3-6 miesięcy
Hodowla grupowa Kolonia poligamiczna
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Formikarium
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Wścieklica dorodna, to największa "czerwona mrówa", a także jedyny przedstawiciel rodzaju Manica w Europie. Charakteryzuje się powolnym, dostojnym krokiem, jednak zaniepokojona zaczyna nerwowo szarżować w stronę agresora.

Występuje wyłącznie na południu kraju, liczne populacje w małopolsce, a także województwie górnośląskim, częściowo w opolskim. Północny zasięg występowania sięga Busko-Zdroju, rzadko spotykana wyżej.

Robotnice mierzą od 5 do 9mm, głowa i przedplecze brunatne, silnie "pofałdowane" z nielicznymi szczecinkami. Podwójny stylik, odwłok błyszczący, czerwony. Posiadają żądło.

Kolonie liczne, składające się nawet z kilku tysięcy robotnic, zakładane w sposób pół-klasztorny (królowa sama wychowuje pierwsze robotnice, ale również aktywnie szuka pokarmu). Większe kolonie przyjmują świeżo zaplemnione matki, tworząc kolonie poliginiczne.
Wygląd samca Uskrzydlone trutnie koloru czarnego, lub brunatnego, wielkość 8-10mm. Padają niedługo po odbyciu lotu godowego.
Wygląd samicy Królowe początkowo uskrzydlone, o wielkości 10-13mm, ciało krwistoczerwone, połyskujące, końcówka odwłoka ciemniejsza. Podwójny stylik, proporcjonalnie mały odwłok w kształcie kropli, zakończony żądłem.
Biotop Gatunek żyjący w górzystych partiach Europy, na Kaukazie, Krymie i w Azji Mniejszej, w Polsce występuje powszechnie w małopolsce, górnym śląsku, częściowo na opolszczyźnie i podkarpaciu. Spotykana w kamienistym, suchym i łatwo nagrzewającym się terenie, często również w miastach, gdzie gniazduje pod krawężnikami. Wejście do mrowiska jest doskonale widoczne, jest to szeroki otwór otoczony kupką piachu. "Toleruje" sąsiedztwo mrówek z rodzaju Formica cinerea, jednak gdy robotnice pierwomrówek staną się zbyt "nachalne" są albo wynoszone daleko po za teren, albo zabijane.
Temperatura Temperatura pokojowa, niewielkie dogrzewanie przyspiesza rozwój kolonii.
Wilgotność Arena sucha, gniazdo z wydzielonymi strefami zwiększonej wilgotności
Terrarium Samotne królowe to wybitne bałaganiary, zatem postawmy na praktyczność i łatwość sprzątania formikarium. Zdecydowanie od początku potrzebują niewielkiego wybiegu, na który podawać można pokarm. Podrośnięte kolonie można trzymać w gipsie, korku i gazobetonie. Ważne, by gniazdo było dobrze wentylowane i nie skraplała się para wodna.
Żywienie Spadź, owady, małe kręgowce. Mrówki te dzięki swojej sile, jadzie i potężnym szczękom są w stanie uśmiercić nawet drobne kręgowce. Bezwzględnie wytępi każdą kolonie, która stanie im na drodze do pokarmu. W hodowli podajemy miód i owady. Mrówki te lubią też krew.
Rozmnażanie Pierwsze rójki w połowie maja, druga tura we wrześniu.

Zimowanie Zalecane.
Uwagi Masywne szczęki w połączeniu z dosyć mocnym jadem, sprawiają że użądlenie tej mrówki jest wyjątkowo bolesne (porównywalne do użądlenia szerszenia) i może wywołać poważną reakcje alergiczną.
Źródła informacji
  • formicopedia.org

Informacje

Dodano przez: Lilith66
Pomogli: Nook, Lilith66, misterbociek,
Dodano: gru 26 2013 23:42
Aktualizowano: sty 22 2015 01:57
Wyświetlenia: 6201
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.