Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Hyllus diardiZałączony obraz: IMG_0580.JPG
0. Kokon z jajkami i samicą

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Nie objęty ochroną
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Bardzo słaby jad

Statystyki

Dodano przez: docfaq
Pomogli:
Dodano: kwi 02 2018 21:53
Aktualizowano: kwi 02 2018 21:53
Wyświetlenia: 335
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Hyllus diardi (Walckenaer, 1837)
Nazwa angielska Heavy Jumping Spider
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia 1 rok, przy czym samce żyją krócej.
Występowanie Birma


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 10x10x10 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Hyllus diardi to jeden z największych hodowanych skakunów, osiąga około 2cm długości, przy czym samica jest wyraźnie większa od samca. Ich ciała są gęsto pokryte włoskami.
Są bardzo aktywne w terrarium i niezwykle interaktywne, reagują na każdy ruch wokół, bacznie się przyglądając. Ich sposób wyginania się i śledzenia ruchu jest przyjemny w obserwacji, można odnieść wrażenie, że pająki rozumieją, co się wokół dzieje.
Wygląd samca

Samiec ciemniej ubarwiony, czarne odnóża i górna część głowotułowia, zielonkawy głowotułów i odwłok. Przednia para odnóży krocznych wyraźnie dłuższa. W porównaniu do samicy jest drobniejszy.

Wygląd samicy

Samica jasno ubarwiona na szarożółto z widocznymi czarnozółtymi wzorami w postaci plam na głowotułowiu i odwłoku. Za dwiema przednimi parami oczu po obu stronach znajduje się włosek przypominający rzęsę. W porównaniu do samca jest masywniejsza.

Cechy szczególne

Gatunek stosunkowo rzadko spotykany w hodowli, większość osobników pochodzi z odłowu, ciężko też zdobyć konkretne informacje na jego temat. Jest nieagresywny, zwinny i szybki, wyciągnięty z pojemnika z pewnością nie będzie siedzieć w miejscu. O oswojeniu nie ma mowy, ale pająk ten nie jest bardzo płochliwy, z łatwością można wejść z nim w interakcję.

Biotop

Jego naturalne siedlisko to zarośla i krzewy.

Temperatura

25-28°C z nocnymi spadkami, niewymagane jest ogrzewanie lampą grzewczą.

Wilgotność

70-80%, terrarium należy zraszać co parę dni. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest kluczowe przy inkubacji i rozwoju młodych skakunów, dorosłe są bardziej odporne na niekorzystne warunki.

Terrarium

Należy umieścić rośliny, gałęzie lub korek, by pająk mógł uprząść kilkucentymetrowe gniazdo i zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń do polowań.

Żywienie

Wszystkie owady karmowe nie większe niż karmiony pająk, ważne, by były żywe i się aktywnie poruszały, inaczej nie wzbudzą zainteresowania.
Karmimy, dopóki odwłok nie będzie pełny, czyli mniej więcej dopóki nie osiągnie rozmiarów głowotułowia.
Skakuny aktywnie polują, więc pokarm może być wrzucony w dowolnej części terrarium, pająk, kiedy zauważy ofiarę (dystans do 10cm), podejdzie do niej i skoczy (dystans do 5cm).

Rozmnażanie

Kiedy samiec widzi samicę wyciąga przed siebie pierwszą parę odnóży krocznych i zaczyna ją głaskać. Jeżeli samica na to pozwoli, samiec wchodzi na nią, a następnie sięga pod jej odwłok i dochodzi do kopulacji.

Samica w ciągu kilku godzin buduje trzywarstwowy kokon: najpierw robi niewielką "podstawkę", na którą składa 20-30 żółtopomarańczowych jajek w kupce o średnicy około 1,5cm, następnie jajka owija sięcią, tworząc drugą warstwę i w końcu przędzie wokół tego gniazdo, w którym przesiaduje przez czas inkubacji. Całość jest mniejsza niż 10cm, a jajka mają 1-2mm średnicy. Czas inkubacji to kilkanaście dni, kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności, również po wykluciu pająków przez pierwszych kilka wylinek.

Zimowanie

Niewymagane.

Źródła informacji0 Komentarze

© 2001-2017 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).