Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Eresus walckenaeri



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Słaby jad

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Eresus walckenaeri (Brullé, 1832)
Nazwa angielska Ladybird Spider
Występowanie Bułgaria, Grecja, Włochy


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Wygląd samca Samiec wyraźnie mniejszy od samicy osiąga od 6 do 11 mm długości ciała. Odwłok samca jest koloru pomarańczowego lub czerwonego z czterema czarnymi kropkami. Karapaks jest tego samego koloru do połowy od strony odwłoka, druga część karapaksu na której znajdują się oczy jest wyraźnie uwypuklona i porośnięta długimi czarnymi włoskami. Odnóża czarne, I i II para ma dwa białe pierścienie, a na III i IV parze podłużne białe paski.
Wygląd samicy Samica dużo większa od samca i masywniejsza osiąga około 4 cm długości ciała. Cała jest aksamitnie czarna z nakrapianymi białymi plamkami na całym odwłoku i częściowo karapaksie. Ciało porośnięte krótkimi włoskami.
Cechy szczególne Młode osobniki po wyjściu z kokony używają bardzo ciekawego sposobu na przemieszczanie się, otóż maluch Eresus walckanaeri unosi w górę odwłok i wystrzeliwuje z kądziołków przędnych parę strumieni pajęczyny, która w powietrzu tworzy swoisty "spadochron", który podczas porywu wiatru wynosi pajączka w powietrze. Taki sposób przemieszczania się spowodował duże rozproszenie tego gatunku w Europie, jednocześnie ciężko spotkać ten gatunek w dużych skupiskach.
Biotop Występują na gorących i suchych obszarach łąk, skalistych zboczach i gajach oliwnych, często spotykane pod kamieniami w cylindrycznych norkach oplecionych pajęczyną.
Temperatura W dzień 24-28°C, w nocy około 20°C
Wilgotność 50-60%
Terrarium Nie ma dużych wymagań co do wielkości terrarium i wystroju. Najlepiej spisuje się suchy torf lub włókno kokosowe i kawałek kory. Pająk wykopie sobie norkę i oplecie ją pajęczyną, gdzie będzie spędzał większość czasu.
Żywienie W naturze poluje na małe owady. Karmimy larwami mącznika, karaczanami, świerszczami nie większymi niż długość ciała pająka.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Herpacti,
Dodano: wrz 05 2014 01:24
Aktualizowano: gru 10 2015 21:58
Wyświetlenia: 33586
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.