Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * - -      

Chamaeleo calyptratus - kameleon jemeński



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 7.jpg
0. Chamaeleo calyptratus - kameleon jemeński
Załączony obraz: 5.jpg
1. Chamaeleo calyptratus - kameleon jemeński
Załączony obraz: 6.jpg
2. Chamaeleo calyptratus - kameleon jemeński

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Chamaeleo calyptratus (Duméril, 1851)
Nazwa polska Kameleon jemeński
Nazwa angielska Veiled Chameleon
Nazwa niemiecka Jemenchamäleon
Nazwa czeska Chameleon jemenský
Podgatunki Wyodrębniono dwa podgatunki różniące się wyglądem, wielkością, rozmieszczeniem i szeregiem innych cech:
  • Chamaeleo calyptratus calyptratus
  • Chamaeleo calyptratus calcarifer
W hodowlach występuje tylko pierwszy podgatunek.
Długość życia W niewoli 3-7 lat
Występowanie Arabia Saudyjska, Jemen


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 100x100x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Duży, niezwykle imponujący gatunek kameleona, który w latach 80. trafił do hodowli w ówczesnej Czechosłowacji i w roku 1987 był już rozmnażany przez Petra Necasa. Wiosną 1990 roku pierwsze osobniki zostały importowane do USA przez Ronalda L. Trempera, który przyczynił się tam do dużej popularności tego gatunku. W Polsce na początku lat 90 w tym samym czasie udało się je rozmnożyć we Wrocławiu w hodowli Roberta Maślaka i w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Do tej pory żaden inny gatunek kameleona nie stał się tak powszechnie trzymany i rozmnażany, żaden nie wykazywał tak dużej plastyczności i odporności na niesprzyjające warunki, żaden nie był tak powszechny w handlu.
Odmiany Występuje odmiana barwna "Piebald" która charakteryzuje się białymi i czarnymi plamami na ciele zwierzęcia.
Wygląd samca Głowy samców obu podgatunków zdobi pokaźnych rozmiarów wypukłość czaszki, nazywana kaskiem. Wysokość kasku większego podgatunku nominalnego według różnych źródeł wynosi nawet 11 cm. Dorosłe samce mają również nieznacznie poszerzoną nasadę ogona, gdzie mieści się hemipenis. Szeroka paleta barw zdrowych, dojrzałych samców obejmuje kolory : zielony, żółty, pomarańczowy, niebieski, czerwony, brązowy i kolory pośrednie.
Samce osiągają długość 43,1 - 61 cm (w tym długość ogona 22,6 - 32 cm) i najczęściej ważą 90 - 180 g.
Wygląd samicy Samice są zielono-brązowo-pomarańczowe (również wykazują dużą zmienność), podczas ciąży ich ubarwienie radykalnie się zmienia. Tuż po zapłodnieniu samica robi się ciemna, szaro-brązowo-czarna (czasem w ciemnoniebieskie drobne plamki) z niezwykle intensywnymi pomarańczowymi lub żółtymi plamami. Ubarwienie w dużej mierze zależy od intensywności oświetlenia.
Samice mniejsze mierzą 25,4 - 33 cm (ogon 14,5 - 18,2 cm), a ich waga waha się w granicach 90 - 120 g.
Cechy szczególne
  • Popularność: bardzo duża, najczęściej hodowany gatunek kameleona.
  • Temperament: umiarkowany wzgledem hodowcy, agresywny wobec innych osobników
  • Szybkość ruchu: średnia, ruchliwość gatunku w warunkach hodowlanych jest duża
  • Oswajalność: niska
  • Hodowla grupowa: zalecana hodowla pojedyncza, gatunek silnie terytorialny
Biotop Zamieszkuje górskie i wyżynne tereny (1300 - 2500 m n.p.m.) południowo-zachodniej i zachodniej części Jemenu (Chamaeleo calyptratus calyptratus) oraz południowo-zachodnią część Arabii Saudyjskiej (prowincja Asir) nad Morzem Czerwonym (Chamaeleo calyptratus calcarifer). Jego zasięg na południu zaczyna się od miasta Taizz, przez Dhamar, stolicę Jemenu - Sanę (około 2300 m n.p.m.) dalej do południowego skrawka Arabii Saudyjskiej. W Jemenie są dwie pory deszczowe. Wiosenne deszcze rozpoczynają się na przełomie marca i kwietnia, kończą w maju/czerwcu. Letnie deszcze zaczynają padać w lipcu/sierpniu (średnia temperatura 43,3°C) i trwają do września. Deszcze bywają niezwykle gwałtowne i intensywne, ziemia nie jest w stanie przyjąć tak ogromnej ilości wody i mają miejsce krótkie powodzie. Pomimo tak ulewnych, okresowych opadów Jemen pozostaje bardzo suchym państwem. Suma opadów rocznych w większości miejsc waha się od 100-200 mm. Okres zimowy trwa od października do marca, temperatury (średnia temperatura w styczniu 30°C) i wilgotność powietrza wówczas spadają, roślinność niemal zupełnie wysycha, a noce są bardzo chłodne.
Temperatura Dzień: 26-30°C, pod lampą grzewczą 32-37°C Noc: powyżej 20°C
Wilgotność 30-60%
Terrarium Wymiary terrarium podane jako optymalne. Minimalne to 90x60x100 cm dla samca i 60x60x100 cm dla samicy. Przynajmniej dwie ściany powinny być wykonane z siatki, by zapewnić odpowiednią wentylację. Jako wystrój najlepiej jest użyć gałęzi o dostosowanej do wielkości zwierzęcia średnicy oraz duże i twarde rośliny.
Żywienie 2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 2-3 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie. Gatunek ten oprócz owadów je także warzywa i owoce.
Rozmnażanie Przystępując do rozmnażania należy upewnić się czy samica jest w wystarczająco dobrej kondycji, nie choruje, jest w odpowiednim wieku (najlepiej zaczekać do 8-10 miesiąca życia) i jest gotowa na przyjęcie samca. U gotowej samicy zwykle dobrze widoczne są niebieskie plamki, gotowość samicy do kopulacji trwa 10-15 dni. Dojrzałą samicę przenosimy do terrarium samca, nigdy odwrotnie. Składanie jaj najczęściej następuje w 20-30 dni po odbyciu pierwszej kopulacji. Opiekę nad jajami najlepiej przeprowadzić w przystosowanym do tego celu inkubatorze, z zapewnieniem wysokiej wilgotności powietrza, umiarkowanej wilgotności podłoża i dostępie powietrza. W temperaturze w dzień pomiędzy 27-31°C w dzień i 23°C w nocy młode lęgną się po około 150-190 dniach. Płeć kameleona jemeńskiego można określić tuż po jego wylęgu. Samce tego gatunku, podobnie jak u kilku innych z rodzaju Chamaeleo mają wykształcone na 'piętach' tylnych nóg małe wyrostki, zwane powszechnie ostrogami.

Zimowanie Nie stosuje się. Wystarczy w okresie letnim delikatnie podnieść temperatury oraz zwiększyć zraszanie.
Uwagi Polecany na pierwszego kameleona, a po dłuższym przygotowaniu nawet na pierwszego gada.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/chamaeleo-calyptratus-kameleon-jemenski-235.html
Źródła informacji Opracował: Łukasz Jarczewski "Hatiras".
  • Necas, Petr (2003): Chameleoni
  • Annis, J.M. (1995): Veiled Chameleon (Chamaeleo calyptratus). Husbandry, Captive Maagement and Breeding.(De Vosjoli P. & Ferguson G. - Care and Breeding of Panther, Jackson's, Veiled and Parson's Chameleons)
  • Deas, John (2002): In search of the veiled or Yemeni chameleon (Chamaeleo calyptratus calyptratus). Chameleon Information Network (43/2002)
  • Kalisch, Ken (2001): The veiled chameleon revisited. Chamaeleo calyptratus - fact vs. fiction. Chameleon Information Network (37/2001)
  • Schmidt, Wolfgang (2001): Chamaeleo calyptratus - Yemen Chameleon

Informacje

Dodano przez: hatiras
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, kurimu,
Dodano: mar 25 2013 16:11
Aktualizowano: sty 08 2015 00:46
Wyświetlenia: 24848
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.