Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Carettochelys insculpta - miękkoskórek dwupazurzasty



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek bardzo trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek niedostępny w handlu
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Carettochelys insculpta - miękkoskórek dwupazurzasty
Załączony obraz: 2.jpg
1. Carettochelys insculpta - miękkoskórek dwupazurzasty
Załączony obraz: 3.jpg
2. Carettochelys insculpta - miękkoskórek dwupazurzasty

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Carettochelys insculpta (Ramsay, 1886)
Nazwa polska Miękkoskórek dwupazurzasty
Nazwa angielska Fly River Turtle
Nazwa czeska Karetka novoguinejska
Długość życia W hodowli dożywaja do 50-55 lat.
Występowanie Australia, Papua-Nowa Gwinea


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Akwarium
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x100x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Środowisko życia Gatunek słodkowodny
Informacje wstępne Gatunek ten dzięki swej budowie anatomicznej przypomina żółwie morskie. Plastronu nie stanowią płytki kostne lecz skórzasta twarda warstwa taka jaka występuje u zółwiakow.
Odmiany W hodowli poza odmianą nominalną występują forma Albino i Leucistic są to bardzo rzadkie odmiany których ilość nie przekracza kilku sztuk, ceny takich osobników w Hong Kongu, Japonii i USA sięgają 50.000 $
Biotop W środowisku naturalnym gatunek ten występuje na północnych terenach Australii (płw Cape York) oraz na prawie całym terytorium Papui Nowej Gwinei. Środowiskiem życia Carretochelys są wolno płynące rzeki oraz przepływowe zbiorniki wodne ona terenach leśnych o piaszczystym dnie z bujną roślinnością oraz materią organiczną taką jak konary i opadłe liście. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wód.
Temperatura Temperatura wody powinna oscylować w przedziale 22-26ºC
Wilgotność ok 80%
Terrarium Terrarium dla dorosłego osobnika powinno być rozmiarów 200x100x100 cm. Gatunek ten lubi swobodnie się poruszać i dużo pływa. Jako elementy wystroju mogą służyć konary, korzenie nie zawierające ostrych elementów, piaskowce oraz rzeczne otoczaki. Rośliny można spróbować posadzić jednak przeważnie nawet mimo zabezpieczenia są one wykopywane z podłoża. Jako podłoże można stosować piasek o dowolnej gramaturze-dodatkowo dobrą równowagę mikrobiologiczną w zbiorniku nadadzą szyszki olchowe, liście buku i ketapangu. Wydzielają one garbniki działające bakteriostatycznie co jest ważne w hodowli tego gatunku. Sukcesywne utrzymanie w dobrym zdrowiu zależne jest od wody i jej czystości - wymagany jest filtr zewnętrzny o dużej przepustowości i mocy -w mniejszych zbiornikach u młodych podmiana wody raz w tygodniu. Lubią cyrkulacje wody z lekkim prądem imitującym rzeczny nurt. Dodatkowo aby chronić przed infekcjami do wody dodajemy 1 łyżkę soli akwarystycznej na każde 10l wody. Grzałka u dorosłych osobników powinna być zabezpieczona np poprzez wpuszczenie jej w nawierconą rurkę PCV. Dobrze żyją z dużymi gatunkami ryb takimi jak Arowany, Pielęgnice papuzie i pawiookie, sumy z amazoni oraz niszczuki...
Żywienie Carretochelys insculpta jest gatunkiem wszystkożernym, w naturze oprócz ryb, żab oraz owadów żywią się one owocami które stanowią duży % ich diety. Owoce takie jak figi, papaje, mango które spadają z drzew do zbiorników są najczęstszym ich pożywieniem. W hodowli podajemy im ochotkę, wodzień, mrożone stynki, oseski mysie oraz szczurze, dżdżownice, ryby takie jak gupiki, mieczyki itp-tylko ze sprawdzonego źródła gdyż większość ryb importowanych jest faszerowana hormonami i antybiotykami co powoduje choroby układu pokarmowego i wątroby przy długotrwałym skarmianiu nimi. Jeśli chodzi o owoce powinny stanowić one ok 25% diety-pamiętać należy też by nie dojedzone resztki owoców natychmiast usuwać ! ! ! ze zbiornika ponieważ cukry w nich zawarte i szybki rozkład mogą zakłócić pH wody co nie jest dla tego gatunku wskazane. Młode karmimy co 2 do 3 dni a dorosłe osobniki raz w tygodniu
Uwagi
  • Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na pleśniawki i infekcje skórne dlatego też należy dbać o czystą i klarowną wodę w ich zbiorniku a jako profilaktykę stosować sól akwarystyczną i materie organiczną która będzie uwalniać garbniki.
  • Jest to jeden z najczęściej przemycanych gatunków z Azji płd-wsch dlatego też jest projekt wciągnięcia ich na I załącznik Konwencji Waszyngtońskiej - CITES
  • Kolejnym argumentem tego jest coraz większe zanieczyszczenie rzek i kurczenie środowiska naturalnego. Nowa Gwinea zakazała eksportu tego gatunku.
  • Przy obsłudze dorosłych należy zachować ostrożność gdyż ich szczęki mogą dotkliwie poranić przy niewłaściwej obsłudze, na czas transportu powinny przebywać w wodzie lub na bardzo miękkiej warstwie delikatnej gąbki.
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych oraz wiedzy przekazanej przez pana Marka Brachaczka.

Informacje

Dodano przez: terrarium
Pomogli: Nook, kurimu, joanna27, DiamondReptilesPL,
Dodano: sie 10 2014 16:45
Aktualizowano: sty 11 2021 03:05
Wyświetlenia: 6952
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.