Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?



Opcje video   
Zdjęcie

Gecko Tail Loss (Caudal Autotomy) Utrata ogona.Gekon Lamparci.




Odrzucona część ciała zwykle szybko przestaje wykazywać aktywność. Ale ogon często hodowanego w terrariach gekona lamparciego(Eublepharis macularius) pozostaje aktywny przez około 30 minut, wijąc się, a nawet wyskakując w powietrze.
Timothy Higham z University of California w Riverside oraz Anthony Russell z University of Calgary w Albercie (Kanada) wykazali, że porzucony przez gekona ogon może wykonywać dwa rodzaje manewrów. Potrafi kołysać się z boku na bok, a w pierwszych minutach po amputacji także wyskoczyć do trzech centymetrów w powietrze.
Jak wykazały badania aktywności elektrycznej, każdemu rodzajowi ruchu odpowiada inna aktywność nerwów. Prawdopodobnie za każdy rodzaj ruchu odpowiada inny obwód nerwowy, przy czym podskoki prawdopodobnie wyzwalane są przez bodźce z receptorów dotyku na ogonie.
Utrata jednej z części ciała w celu odwrócenia uwagi drapieżnika jest strategią często spotykaną w przyrodzie. Ogon potrafią odrzucić liczne jaszczurki i węże, a jedno z odnóży - ośmiornice i pająki. Nawet jeden z gatunków ssaków - podobny do szczura Proechimys cuvieri - potrafi sam pozbyć się ogona. Jednak najbardziej zdeterminowane są morskie strzykwy, podobne do ogórków - wyrzucają w kierunku napastnika własne wnętrzności. Poczym odradzają się bez żadnego uszczerbku.

http://tech.money.pl/jego-ogon-moze-zyc-sam-bez-wlasciciela-0-1011466.html

Oceń film   * - - - - (1 Głosy)
po co to robić
masakra
Moim zdaniem takie eksperymenty to totalna głupota ale to już wam pozostawiam do oceny.






© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.