Ja w terrarium kleiłem na klej montażowy, trzyma już ok rok i nigdzie się nie odkleja, w sumie taka siatka plastikowa i klej montażowy wychodzi taniej bo siatka metalowa ok 100zł/m2 a plastikowa kilka/kilkanaście nie pamiętam dokładnie... Teraz mnie tak olśniło że używałem tego kleju montażowego:
- terrarium.pl
- → Ogląda profil: Rekomendacje: Aris

Aris
Użytkownik od 13 sty 2004W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 12 2025 18:07
Statystyki społeczności
- Grupa Terrarysta
- Aktywnych postów 357
- Wyświetleń profilu 9 653
- Czas spędzony28 dni 3 godzin 46 minut 37 sekund
- Najbardziej aktywny w Zdjęcia i filmy z wężami (95 postów )
- Wiek 37 lat
- Urodzony Styczeń 3, 1988
-
W terrarystyce od
2003
-
Płeć
Mężczyzna
-
Zainteresowania
muzyka, komputery, psy->bull terriery
Informacje kontaktowe
- Skąd: Polska / Śląskie / Chorzów
Narzędzia użytkownika
Ostatni goście
#1666916 Wtapianie siatki miedzianej w pojemnik
Napisany przez Aris
dnia 07 marca 2015 - 19:20
#1546452 3 terraria tropikalne dla Gekonów Orzęsionych Duuużo zdjęć (80)
Napisany przez Aris
dnia 24 marca 2014 - 23:37
Dawno nic nie wrzucałem, dawno się nie odzywałem. Nadszedł czas dać coś od siebie a nie tylko czytać
Przedstawiam Wam relacje z budowy trzech nowych domów z pyty meblowej dla Gekonów Orzęsionych.
W ramach wstępu:
Nie podobało mi się jak w dużym pokoju wygląda jedno terrarium z uszkodzonym oświetleniem (uszkodzonym przez wciskające się wszędzie małe gekony :P ) i sztucznymi roślinkami oraz pudło w której przebywała samica full pinstripe. Choć pudło jest o wiele bardziej praktyczne to po napaleniu się na piękne żywe terraria; użytkowników tego i nie tylko forum, zacząłem zbierać pomysły i wiedzę od innych jak również swoje przemyślenia w jedną całość w głowie, a co się w niej nie mieściło lądowało w zakładkach Chromy. I tak po wielu miesiącach zbierania idei, informacji, pieniędzy, elementów wyposażenia, roślin, chęci i czasu do zużycia powstały trzy terraria z których osobiście jestem bardzo zadowolony i już mam pomysł na przerobienie starego szklanego na nowe z żywymi roślinami, ale to w swoim czasie Wyobraziłem sobie że cały projekt zmieści się pomiędzy szafką RTV (nie mamy już telewizora więc nie było z nim problemu :P ) a zawieszoną nad nią wiszącą półką. Płyty skręcane drewno-wkrętami we wcześniej nawiercone dziury wiertłem 2mm aby nie wypaczyć płyty.
Koszt: Ogromny, podliczę na koniec
Czas: Nie do obliczenia, ale gdzieś w granicach tygodnia. Oczywiście trwało to o wiele dłużej (kilka miesięcy) bo każdą wolną chwile poświęcałem na dłubanie czegoś, ale generalnie gdyby mieć 7 dni wolnego to było by to do ogarnięcia, chyba
1. Miejsce które w mojej głowie było idealne na te terraria przed budową wyglądało tak:
Po poskładaniu płyt wyglądało tak:
Co okazało się wyglądać inaczej niż w mojej głowie, czyli nie tak jak chciałem. Jednak w trakcie przekładania terrariów pojawiła się nowa wizja :D
Więc wystarczyło dorobić szafeczkę pod spód aby otrzymać efekt końcowy. Jaki? Zobaczycie na samym końcu tego tematu. Teraz czas na to co każdy/wielu/albo przynajmniej ja ;) lubię oglądać a niekoniecznie tworzyć czyli: fotorelacja; Miłej lektury.
Przede wszystkim nie obyłoby się bez wykwalifikowanej pomocy:)
Dzięki @stary za wszystko...
Oczywiście wykwintny trunek też był niezbędny :P
Dla dociekliwych: służył tylko do odtłuszczania powierzchni nie do picia... :D
Jakiś czas trwało zbieranie wszystkich niezbędnych tajli (elementów):
Itd...
Wymiary terrariów to:
Jedno:
56cm(S)x50cm(G)x53cm(W)
Dwa:
54cm(S)x50cm(G)x70cm(W)
Niższe zostało we wcześniej ustalonym miejscu a dwa większe stoją w drugim rogu pokoju obok witryny na specjalnie dociętej szafce w której są kable, czasowe wyłączniki, nawilżacz powietrza i gniazdka. Możliwe że kiedyś przeniosę tam drivery (zasilacze) do diod mocy (power ledów) i termostaty ale te pierwsze są w wodoszczelności IP 67 więc nic im nie będzie, jedynie przeniosę RT2'ki na dół bo będę mógł łatwiej sterować w nich temperaturą ale to dopiero jak skończę ogrzewanie w dolnym terrarium. Kabel został jedyną rzeczą do dorobienia, ale jako że aktualnie terra nie ma lokatora więc nie dogrzewam go wcale.
Trochę faktów.
Materiał: Płyta meblowa, kolor Dąb Ferrara (pasuje idealnie do mebli)
Oświetlenie: Diody mocy firmy EPISTAR 19szt po 3W każda. A w niższym kompakt UVB 13W Exoterry.
Podłoże: Ziemia wymieszana z włóknem kokosowym.
Uszczelnienie: Na brzegi klej montażowo-uszczelniający, na spód i boki silikon rozprowadzany pędzlem.
Ściany: Korek ekspandowany 2cm
Płyty po wycięciu i oklejeniu przywiozłem do domu, a następnie poskładałem (to razem ze szwagrem). Powycinaliśmy otwory na wentylacje i kable. Górna część terrarium (sufit) jest otwierana na zawiasach z Bluma odczepianych. Dzięki temu mam łatwy dostęp do "drugiego sufitu"; który jest włożony na styk tak by w razie potrzeby można go było wyciągnąć a gekony nie mają możliwości poruszenia nim (chyba że będę im dawał sterydy :P). Kabel zasilający ogrzewanie jest schowany za płytą korkową żeby nie było go widać.
Łączenia uszczelniliśmy klejem montażowym a po wyschnięciu dolną część posmarowałem silikonem. Rozprowadzałem go pędzlem, co robiło się bez problemu oprócz smrodu w całym mieszkaniu neutralizowanym świeczkami i spalaniem mnóstwa zapałek ;) żeby się nie udusić przy wkładaniu głowy do terrarium obciąłem 2 metrowy kawałek peszla i oddychałem przez niego jak płetwonurek w zamierzchłych czasach. Wszystkie miejsca w których miałbyć klej/silikon wcześniej dokładnie odtłuściłem denaturatem. Jednak dla pewności na dno i tak położyłem grubą czarną folie i dopiero na nią wysypałem ziemię.
Żeby nie poniszczyć mebli zakleiliśmy dół filcowymi podkładkami:
Oświetlenie
W międzyczasie tworzyłem listwy oświetleniową. Użyłem radiatora aluminiowego, następnie posmarowałem go pastą termoprzewodzącą i skręciłem z profilem aluminiowym (można użyć kleju termoprzewodzącego zamiast wkrętów). Następnie w jednej takiej belce oświetleniowej przymocowałem Diody Mocy (tzw. Power LED, jedna ma moc 3W i daje ok 200Lumenów) przykręcając je śrubkami a w drugiej listwie przykleiłem klejem termoprzewodzącym. Rada na przyszłość poczekajcie kilka/kilkanaście godzin aż klej wyschnie i nie dawajcie go za dużo bo strasznie długo schnie... Belki składają się z: metrowego radiatora i profilu dociętego piłką do metalu nad wanną (żeby nie trzeba było zamiatać :P ) na pożądaną długość, pierwsza z 10 diod białych 6500K a druga z 9 diod (1x660nm(Red), 1x625nm(Red), 2x459nm(Royal Blue), 1x10-12000K i 4x6500K). Pierwsza zasilana jest zasilaczem stałoprądowym 650mA o mocy 36W a druga dwoma zasilaczami 650mA po 15W każdy, podzielona w dwa obwody (co wydaje mi się niepotrzebne bo różnica napięć nie powinna nic zrobić diodom jednak okaże się po czasie). Diody mają po 3W mocy, przystosowane do 700mA prąd, kupiłem od razu na radiatorach MCPCB. Diody białe dają 180-200Lumenów.
Postaram się jeszcze zrobić instrukcję jak poskładać taką belkę ale to w swoim czasie.
Belki wyglądają tak:
A w terra:
Przy czym jedna z nich świeci na kolor biały zimny (bo zastosowałem tylko diody 6500K). Teraz wiem też, że mogłem użyć cieńszych przewodów byłoby mi łatwiej je lutować ale takie miałem na stanie i krzywda się nie stała, gorzej jakby były zbyt cienkie. Fi 0.75 lub 0.5 uważam całkowicie wystarczy, ja miałem chyba 1, albo grubszy) W niższym terra zastosowałem świetlówkę kompaktową Exoterry UVB 13W zabezpieczoną od wewnątrz siatką metalową wklejoną pomiędzy OSB a korek a od góry własnej roboty odbłyśnik z folii aluminiowej przyklejonej taśmą dwustronną i zwykłą Póki co rośliny rosną i nie wyglądają na umierające, wręcz przeciwnie :) ale pod belkami wyglądają na "pełniejsze energii". Nie ma się co dziwić w końcu mają jeszcze raz tyle Watów. W sklepie z akwarystyką morską uzyskałem informacje że 1W światła z Diody przelicza się na 2W światła z świetlówki T5, czyli dioda jest dwa razy bardziej wydajna świetlnie przy takim samym poborze prądu. Co więcej w diodach możemy zastosować więcej światła czerwonego i niebieskiego które jest roślinom potrzebne najbardziej.
Do nocnych obserwacji kupiłem zestaw 5m taśma RGB +zasilacz +driver +pilot, jednak okazała się nie taka jak chciałem (na diodach 3528 a nie 5050 więc jej nie montowałem. Kupie inną i zamontuje żeby można było obserwować gekony nocą, na razie nie jest ona niezbędna do życia... W cenniku wliczam już zestaw który kupie w najbliższych miesiącach.
Następnie okleiłem ściany wcześniej dociętym na miarę korkiem, który skrobałem widelcem i śrubokrętem. Jednak widelec daje najlepszy efekt.
Użyłem takiego korka:
Tył:
Na spód poszła folia, potem ziemia, włókno kokosowe i trochę keramzytu. Wszystko wymieszałem a roślinki sadziłem w koszyczkach na cebulki kwiatowe. Dzięki temu uważam ze mają większe możliwości puszczania korzeni a w razie wysadzania ja nie będę miał problemu z wyciąganiem, przynajmniej taką mam nadzieję. Generalnie jak będzie problem to użyje noża do tapet i wytnę zbyt długie korzenie. Choć generalnie nie planuje już zbytnio nic zmieniać jeśli chodzi o roślinność, może jakieś kosmetyczne poprawki.
Na to położyłem siatkę plastikową żeby samica nie wykopała mi roślinek i jednocześnie żeby zniechęcić ją od zakopywania jajek w podłożu tylko w pudełku które specjalnie do tego przygotowałem.
I przysypałem niewielką ilością ziemi żeby ją zakryć. Nożyczkami wyciąłem otwory na roślinkę.
Nie robiłem półek gdyż uznałem że w każdej chwili mogę je dorobić a postanowiłem mieć dużo roślin i korzeni więc póki co nie ma półek i uważam że jest ok. Szyby docięte u szklarza zamontowałem również na Blumowskich zawiasach i przykręciłem uchwyt taki jakie mamy w meblach żeby wszystko tworzyło ładną całość.
Zamek to metalowa podpórka na półki (taka jak stosuje się w szafie) którą wkładam w otworek i powstaje blokada nie do otworzenia.
Wentylacja wygląda następująco. Na zewnątrz założyłem metalową kratkę wentylacyjną (zdjęcie wyżej), od wewnątrz przykleiłem klejem na gorąco siatkę plastikową z drobnym oczkiem (kupiona w casto na ogrodniczym) żeby uniemożliwić wyjście karaczanom:) w suficie podwieszanym wykonałem dużo dziur wiertłami motylkowymi zarówno w OSB jak i w korku a przed przyklejeniem korka do OSB przy pomocy kleju na gorąco umieściłem pomiędzy nimi również tą siatkę. Na koniec na wylotach powietrza w plecach terrarium również dałem siateczkę. Im więcej blokad tym lepiej :P Od wewnątrz otwory w korku są praktycznie niewidoczne, czyli jest efekt o który mi chodziło ;) a przepływ powietrza jest również bardzo dobry, bo dla przykładu nie mam problemu z zaparowanymi szybami nawet po spryskiwaniu ciepłą wodą terra szyba zaparowuje na ok 5-10 minut. Wręcz zastanawiam się czy nie jest za dobra wentylacja:P
A w niższym:
Od wewnątrz praktycznie niewidoczna:
Tu w przybliżeniu:
Ogrzewanie (tak dla pewności je zamontowałem bo miewamy chłodne dni w mieszkaniu) to kabel grzewczy spiralnie zamontowany na pręt z nierdzewki fi 4mm (chyba albo fi5, jakoś tak) koniec przyczepiony na rurkę termokurczliwą a początek na taśmę izolacyjną. Podpięte oczywiście pod termostat.
Pojemnik na jaja:
Teraz czas na kilka fotek roślinek które posadziłem w terrarium. (Nazwy roślin pod zdjęciem)
Himalaya peperomia
Fitonia
Bluszcz
Skrytokwiat i bluszcz
Cymbidium, paprotka, trzykrotka, fikus, dwa bluszcze, tilandia i mchy.
Jakaś bromeliowata mini :)
Bromelia i chyba jakaś kalatea
Kroton, trzykrotki, bromelia normalna i mini, bluszcze, fikus i skrytokwiat. Reszty nazw nie pamiętam ;/
Generalnie wszystko rośnie świetnie, w szczególności pod belką 10x3W Power LED. Dla przykładu napiszę że np. roślinka którą kupiłem pod nazwą Himalaya peperomia i wsadziłem kilka kępek do terra a matczyną część zostawiłem przy oknie zakwitła (o ile można to nazwać kwiatami, bo to taki cieniutki pręcik/kolba (nie wiem jak się to prawidłowo nazywa) jak w anturium tylko o wiele cieńsze (ok 1mm grubości) itak roślina matczyna przy oknie ma te "kwiaty" o długości ok 1-2 cm a w terra jakieś 5-7cm. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to ze w terra panuje inna wilgotność powietrza, jak też światło słoneczne o tej porze roku nie zachwyca, ale różnica jest ogromna ;)
Wiem że wsadziłem rośliny trujące takie jak bluszcz czy fikus, ale karaczanów nie wsypuje tylko wsadzam w szkle po świeczce z IKEA więc nie ma stresu ze coś one podskubią, z resztą planuje zrobić test i zostawić kilka karaków w pojemniku z bluszczem bez innego jedzenia i zobaczę czy będą one zainteresowane tą roślinką. Generalnie cały czas jednak obserwuje zachowanie gekonów, a po "konsultacjach" z osobami które mają rośliny z trującym sokiem nikt nie widział problemów w hodowli ciliatusów w towarzystwie tychże roślin. Mam jeszcze hoje w doniczce którą planuje rozsadzić i gdzieś wcisnąć do terrariów:)
Lokatorzy to:
Śpiący samiec full pin:
A tu Samica:
Najnowszy nabytek, również full pin niesex który okazał się samcem. Siedzi w niższym terra.
Na razie tylko jedna parka, po wydatkach na terraria brak funduszy na nową dziewczynę...
W podłożu każdego terrarium żyją sobie wprowadzone przeze mnie dżdżownice kalifornijskie które mają za zadanie użyźniać i nawozić glebę w naturalny i ekologiczny sposób.
Szafka pod dwa terraria wygląda tak:
Otwiera się ją i zamyka "przyciskając gekona" :P
W obu wyższych terrariach zastosowałem nawilżacz powietrza i doprowadziłem peszlem mgiełkę do terrarium. Za jakiś czas wymienię peszel na plastikowe rurki do wody albo przynajmniej niektóre miejsca nimi zastąpią bo peszel jest uparty i nieraz wyskakuje z otworu w który jest wciśnięty Na razie odłączone, docelowo podpięty pod czasowy wyłącznik.
Terrarium nr jeden w całości:
Numer dwa:
Całość:
Terrarium niskie:
Zdjęcia gotowych terrariów wyszły mi kiepsko, postaram się zrobić coś lepszego ale nie mam wprawy w fotografowaniu skrzynek.
Jak mi się coś przypomni to dopiszę w komentarzu :)
Cennik:
Ceny w zaokrągleniu, część rzeczy wykorzystam do czego innego, część musiałem kupić więcej, część to narzędzia które przydadzą się być może kiedyś także nie można tego tak podliczać ale generalnie wydałem w całości mniej więcej tyle:
Bryła:
Płyty meblowe (na terraria i na szafkę) + cięcie i oklejenie + wywiercenie otworów na zawiasy: 340
Zawiasy (8szt.), śrubki, mechanizm otwierania szafki itp.: 39
Szyby +wiercenie otworów: 85
Zawiasy do szkła Blum: 138 (jeden zawias ok 23zł a potrzebowałem ich 6;)
Uchwyty (takie jak w meblach) 3sztX50zł: 150zł (na szczęście udało mi się załatwić je za darmo)
Tuby, liany, kawałki kory, mchy, włókno kokosowe itp.: 320
Rośliny: 80
Elektryka:
Oświetlenie: 300
(Diody Mocy 40PLN +1metr Radiatora 40 +klej i pasta termoprzewodząca 30 +3szt zasilaczy 130 +profil szeroki z kloszem 20 +)
Żarówka UVB 13W: 45 (dostałem za darmo)
Korek ekspandowany: 160 zł (kupiłem 8 a zostały 2 płyty po 20zł jedna)
Taśma RGB Zestaw 5m+driver+pilot: 100
Kable grzewcze 3x różnej mocy: 100 (wszystkie kupowane na licytacjach)
Termostaty RT-2 3szt: 100 (z wysyłkami, też z licytacji :P)
Kable elektryczne: 37 (sporo zostało)
Czasowy wyłącznik 3sztX10zł: 30
Taśma izolacyjna: 10
Elementy elektryczne, rurki termokurczliwe, kostki itp.: 16
Peszel: 17
Oprawka E27 na żarówkę: 2
Nawilżacz powietrza: 70
Reszta:
Pianka Tytan: 17
Kleje na gorąco: 45
Nożyk do tapet: 10
Siatka drobne oczko: 7
Wiertła łopatkowe: 12
Klej montażowy: 19
Silikon: 8
Pędzle: 7
Kratka wentylacyjna: 30
Wysyłki których nie doliczyłem wcześniej: 65
SUMA: 2164
Ale generalnie uważam że można się zmieścić w okolicach 1000zł jeśli mamy potrzebne elementy, jeśli zastosujemy tańsze materiały (np. nie firmowe zawiasy itp.) ja musiałem kupić prawie wszystko i bardzo dużo mi pozostawało. Jeśli miałbym wymieniać co mi zostało to będzie to np.:
2x płyta korkowa, 3.5metra taśmy RGB, kable elektryczne, rurki termokurczliwe, pasta i klej termoprzewodzący, generalnie prawie ze wszystkiego coś pozostawało, jednego więcej innego mniej. Niektóre ceny wpisałem z pamięci więc mogą być nieco zawyżone.
Jeszcze raz DZIĘKUJE za pomoc @stary
Polecani sprzedawcy u których się zaopatrywałem:
Płyty meblowe: http://www.krymar.com.pl/
Szkło: http://www.mebel-glass.pl/
Światło: http://www.led-byt.pl/
Kratki wentylacyjna: http://www.intar.pl/Sklep/2640_2386_produkty/10445_kratki-wentylacyjne/Produkt/43188_k-60-kratka-wentylacyjna-60x480mm-aluminium-uni.aspx
Płyty korkowe: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=33974579&string=korek+ekspandowany&search_scope=userItems-33974579
Taśma RGB(ta którą chce): http://www.ebay.pl/sch/m.html?_odkw=led+strip+waterproof+rgb+5050&_ipg=50&_sop=2&_osacat=0&_from=R40&_armrs=1&_ssn=deal*delight&_trksid=p2046732.m570.l1313&_nkw=led+strip+underwater+rgb+5050&_sacat=0
Tagi:
Terrarium wilgotne gekony orzęsione ciliatus oświetlenie LED POWER Dioda Mocy żywe rośliny tropikalne
#1485686 Jakie oświetlenie najlepiej do tropikalnego terra z żywymi roślinami
Napisany przez Aris
dnia 07 listopada 2013 - 17:56
Phalenopsis, sabotek i cymbydium (takie mam w domu i chciałem wykorzystać...).
Mam też: guzmanie, bromelie mini, vriesea mini i asplenium.
Widziałem dziś w sklepie i mi się spodobały: athyrium, nephrolepis i juncus ale jeszcze o nich nie czytałem... także nie wiem czy się nadadzą
Tilandisia będzie na samej górze:)
#1415359 1.0 Gekon orzęsiony Correlophus (Rhacodactylus) ciliatus
Napisany przez Aris
dnia 13 maja 2013 - 09:53
#1375212 Określanie płci - wątek ogólny
Napisany przez Aris
dnia 08 lutego 2013 - 13:39
Osobnik 1
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830351623932077105/5842551458745031170
Osobnik 2:
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830352432929550577/5842550850913489042
Więcej jego fotek na:
https://plus.google.com/photos/111575869947945476172/albums/5830352432929550577
Osobnik 3:
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830353015048191633/5842552974713690050
Wiecej fotek na:
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830353015048191633
Osobnik 4:
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830353605120756417/5842554530082734530
Wiecej fotek na:
https://plus.google.com/u/1/photos/111575869947945476172/albums/5830353605120756417
Nowe fotki, robione jako ostatnie (najnowsze) znajdują się na końcu albumów.
"Empiu"
Próbowałem skorzystać z twojego poradnika ale aparat nie chciał współpracować i łapał ostrość na łapki a nie na to miejsce które chcieliśmy uchwycić stąd sporo fotek znowu przez szybę, ale tym razem wydaję mi się że będą nieco lepsze....
Widziałem tu ciekawy pomysł zrobienia fotki w szklance po piwie i jeśli zajdzie taka potrzeba to ew. spróbuje jeszcze tej metody:)
Ciekaw jestem waszej opinii ale ja mam wrażenie że wychodzi 2 do 2 (1 i 4 to samce a 2 i 3 samice...) -> choć trójki nie jestem pewien;/
#1371955 Kopulacje:)
Napisany przez Aris
dnia 01 lutego 2013 - 16:53
#1371954 Kopulacja Regius albino HC x het. albino hc
Napisany przez Aris
dnia 01 lutego 2013 - 16:51
'stary', 01 Feb 2013 - 12:16, napisał:
Możesz mnie wpisać na liste hehe... Może spróbujemy WBK w Chorzowie bo już ostatnio go okradli, tylko my będziemy inteligentniejsi i nie będziemy uciekać obok Komisariatu tak jak oni hehew tym roku będzie co wybierać:)jak samice zaczną sypać jajami to nic tylko napad na bank trzeba robić:)co do napadu to zbieram ekipe kto się pisze:)
#1371547 Kopulacja Regius albino HC x het. albino hc
Napisany przez Aris
dnia 31 stycznia 2013 - 19:31
#1371380 Zaczęło się w 2012...
Napisany przez Aris
dnia 31 stycznia 2013 - 13:13
#1370991 Kopulacje:)
Napisany przez Aris
dnia 30 stycznia 2013 - 14:54
#1370961 Kilka aktualnych fotek.
Napisany przez Aris
dnia 30 stycznia 2013 - 14:01
#1370953 Ot! Viridis!
Napisany przez Aris
dnia 30 stycznia 2013 - 13:46

#1370947 Pastel i Butter starego:)
Napisany przez Aris
dnia 30 stycznia 2013 - 13:34
#1370945 Gekonik starego:)
Napisany przez Aris
dnia 30 stycznia 2013 - 13:30
- terrarium.pl
- → Ogląda profil: Rekomendacje: Aris
- Polityka prywatności
- Regulamin ·