Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Robert_R

Użytkownik od 07 wrz 2003
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 10 2024 18:04

#1565880 Higrometr analogowy

Napisany przez Robert_R na 09 maja 2014 - 12:17

Wiesz, przez lata uzbierało mi się kilka higrometrów i niestety, te mechaniczne podobne do Twojego, mają jedną wspólną cechę: są guzik warte. Jeśli masz taką możliwość to zobacz w sklepie, że mimo że leżą w tych samych warunkach, potrafią pokazywać wartości różniące się o 20%. Zdecydowanie lepiej kupić higrometr włosowy. Niestety są większe, ale przynajmniej to co pokazują ma jakiś związek z rzeczywistością. Zdarzają się na alledrogo. Niedawno kupiłem taki za 5 zł.

 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/higrometr-wlosowy-h-881-t-pomiar-wilgotnosci-i3632871261.html

 

Co do kalibracji ( jeśli w ogóle masz taką możliwość, bo większość mechanicznych nie ma), to zawiń go w mokrą, wykręconą ścierkę na kilka godzin. Wilgotność względna w takich warunkach wynosi 100%.




#1560827 Materiał do wykonania ścianki.

Napisany przez Robert_R na 28 kwietnia 2014 - 12:03

Z tymi lakierami/farbami eko to radziłbym uważać. Bardzo mi to odradzała zaprzyjaźniona sprzedawczyni, tłumacząc, że całe to "eko" oznaczy tylko tyle, że nie śmierdzi przy malowaniu, ale generalnie chemia jeszcze gorsza niż przy lakierach rozpuszczalnikowych. Najlepiej byłoby się w etykietę dokładnie wczytać.

 

Ja znam praktycznie tylko jeden lakier naprawdę "EKO", którym pszczelarze malują nawet ule: pokost lniany.

 

Druga sprawa, to czy jest sens malować takie elementy jak ścianka z zaprawy - przecież to chyba lepiej gdy nie jest polakierowana i w jakimś stopniu akumuluje wodę.




#1556923 Automatyczny ściemniacz

Napisany przez Robert_R na 19 kwietnia 2014 - 10:16

Zrobienie czegoś takiego z pomocą mikrokontrolera to nie problem, ale zastanawiam się czy warto. Spotykałem już opisy urządzeń, gdzie oprócz świtu i zmierzchu, nawet burzę można było sobie ustawić i szkoda że nie można od naszych podopiecznych usłyszeć odpowiedzi co o tym myślą ;) Zaryzykowałbym twierdzenie, że istotna jest długość trwania cyklu dzień-noc, natomiast wspomniane efekty to co najwyżej właściciela kręcą.

 

A może są jakieś badania które poruszają tę kwestie?




#1551279 Elektryka/elektronika w terrarium

Napisany przez Robert_R na 06 kwietnia 2014 - 09:45

Kolego MRZigrin, króciutko, bo do roboty muszę gonić - jeśli jesteś zielony w tym temacie to rozejrzyj się za gotowcami - na Alledrogo pojawiają się i kwestia znalezienia takiego, aby jak najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom.

 

Ew. i do tego bym Cię namawiał, zainteresuj się bliżej tematem i sam coś spróbuj zrobić. Projektów "prawie" gotowych, łącznie z moim ;) , jest w necie od cholery. Przy czym przejście z fazy działającego prototypu do finalnego układu, który można komuś zaoferować, jest wbrew temu co się może wydawać, bardzo długie i kosztowne. Nawet zwykłej płytki drukowanej dla pojedynczego egzemplarza nie opłaca się robić. Do tego jeśli układ miałby być dla kogoś wykonany, wypadało by to w jaką estetyczną obudowę wsadzić. O takich "pierdołach" jak znaczek B koło kabla zasilającego już nie wspomnę, a bez tego trudno mieć spokojny sen, bez perspektywy oglądania reszty życia zza krat ;).

 

I żeby nie było, że tylko marudzę: chętnie służę pomocą. Nawet układ mogę zaprogramować. Ja w swoim układzie w zasadzie tylko jakieś menu muszę dorobić, bo na razie możliwość ustawiania parametrów mam tylko po połączeniu z PC. I jak znam swoje zamiłowanie do prowizorek, układ pewnie pozostanie na płytce prototypowej ;)




#1540846 Temperatura a wilgotność

Napisany przez Robert_R na 12 marca 2014 - 16:39

Mówiąc o wilgotności najczęściej mamy na myśli wilgotność względną, a ta oznacza procentową zawartość pary wodnej w powietrzu do maksymalnej ilości jaka może być w powietrzu w danej temperaturze.

 

Czyli zakładając stała ilość pary wodnej w powietrzu, im większa temperatura tym mniejsza wilgotność względna.




#1536626 Elektryka/elektronika w terrarium

Napisany przez Robert_R na 02 marca 2014 - 18:11

Nawet mam ten RTC, ale może zmieszczę kod zegara w ATmedze. Jak na razie mam 43% pamięci ATmegi8, a nawet nie odchudzałem kodu. A co się procek ma nudzić ;) Podtrzymanie zasilania jenostki logicznej planuję zrobić na elektrolicie 1F. Odpadnie pamiętanie o wymianie baterii.

 

Na razie wogóle nie przechowuję ustawień, ale pewnie sensownie będzie przechowywać je w eepromie. Zakładam, że docelowo nad całością będzie czuwał HP terminal, gdzie będą wpisane wszystkie parametry.

 

Z tym maxem 232 jest tylko jeden minus - nowe komputery nie mają RS-a ;)











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.