Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Philodendron - Filodendron



Załączony obraz: 145271.jpg
Załączony obraz: 145264.jpg
Załączony obraz: 145265.jpg
Załączony obraz: 145266.jpg
Załączony obraz: 145270.jpg
Załączony obraz: pedatum.jpg
Załączony obraz: pedatum1.jpg
Załączony obraz: ph erubescens.jpg
Załączony obraz: ph micans (2).jpg
Załączony obraz: ph micans.jpg
Załączony obraz: ph var.jpg
Załączony obraz: phbrazil_hb.jpg
Załączony obraz: pincushion.jpg
Załączony obraz: scandens.jpg

Statystyki

Dodano przez: Gość
Pomogli: terrarium, Nook, Łotysh, yowah76, Vulpes90,
Dodano: mar 15 2013 19:16
Aktualizowano: wrz 08 2014 00:24
Wyświetlenia: 6581
Komentarzy: 0
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Toksyczność Roślina trująca
Stanowisko Półcieniste
Opis: Roślina z rodziny obrazkowatych, występująca w tropikalnej części obu Ameryk i w zachodniej części Indii. Niektóre gatunki spotykane także w Australii, niektórych regionach Azji oraz wyspach Pacyfiku. Rosną jako krzew lub pnącze, nierzadko jako epifit z korzeniami powietrznymi. Liście koloru zielonego, czasem nakrapiane, mogą osiągać dość pokaźne rozmiary. Kwiaty zebrane w grube kolby ukryte w pochwach kwiatostanowych (spatha), często zabarwionych. Jednopienne. około 700 gatunków, liczne odmiany barwne i mieszańce uprawiane jako rożliny ozdobne.

Toksyczność: Dla przeciętnego dorosłego człowieka roślina nie stanowi zagrożenia, śmiertelne zatrucia występują niezmiernie rzadko. Filodendrony obfitują w szczawiany w postaci kryształów szczawianu wapnia (aż do 0,7%), które dla człowieka nie są związkiem toksycznym. Inaczej sprawa ma się w przypadku zwierząt. Różne źródła podają sprzeczne informacje ale powszechnie uważa się, że filodendrony są szkodliwe dla zwierząt domowych. Powodują ostre zatrucia oraz podrażnienie śluzówek.
Nie uprawiamy filodendronów w terrariach ze zwierzętami roślinożernymi. w pozostałych lepiej poza zasięgiem mieszkańców.

Nasłonecznienie: Jak to zwykle u roślin porastających dno lasu tropikalnego, filodendron dużo nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie, nie znosi wystawiania na bezpośrednie słońce. Dlatego wybieramy stanowisko pół cieniste.

Temperatura: Roślina w zależności od gatunku ma bardzo zróżnicowane preferencje. Od 14-22°C. Jednak nie jest to większym problemem gdyż filodendron jest gatunkiem bardzo wytrzymałym i świetnie rośnie w temperaturze pokojowej. Należy jednak zwrócić uwagę aby nie wystawiać go na przeciągi.

Podlewanie i nawożenie: Używamy miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Roślina preferuje regularne i obfite podlewanie, szczególnie w okresie letnim. Zimą zdecydowanie ograniczamy podlewanie. W okresie wzmożonego wzrostu zapewniamy częste zraszanie. Nawożenie od kwietnia do sierpnia, co 14 dni a gatunki silnie rosnące, co tydzień.

Przesadzanie: Co dwa, trzy lata na wiosnę.

Rozmnażanie: Dość łatwe. Polega na ukorzenianiu sadzonek pędowych , kawałków pozostałych części uzyskanych poprzez przycięcie rośliny lub przez odkłady.

Kwitnienie: Piękne kolby kwiatowe okryte pochwą. Niestety w warunkach pokojowych kwitnie niezwykle rzadko.

Gatunki: ze względu na szybki wzrost i pokaźne rozmiary większości gatunków tylko nieliczne nadają się do terrariów.
najpopularniejszy i najczęściej spotykany gatunek filodendrona z grupy gatunków pnących to Philodendron scandens syn.hederaceum - pnącze o ciemnozielonych sercowatych liściach długości 5-15 cm, jasnych lub lekko czerwonawych pędach i korzeniach przybyszowych. oprócz formy nominalnej występują odmiany "Brasil" - liscie są podzielone na duże, wyraźnie oddzielone pola w 2-3 odcieniach zieleni, w zależności od rośliny mogą być z przewagą jasnej zieleni lub prawie cale ciemne z jaśniejszą smugą; "Lemon Lime" - całe liście cytrynowozielone; "Variegata" - rzadko spotykana, nakrapiana biało-zielono, Ph. scandens var. micans liście maja aksamitną powierzchnię, wyraźnie zarysowane nerwy, czerwonawy spód i ogonki - ta forma słabo sprawdza się w uprawie domowej gdyż wymaga wyższej wilgotności, natomiast warunki terraryjne powinny jej dobrze odpowiadać.
Philodendron "Pincushion" to forma krzaczasta, miniaturowa, osiagająca ok. 15 cm wysokości. nadaje się do terrariów ze względu na ograniczone możliwości wzrostu.
Inne gatunki z tego rodzaju - Ph. erubescens. Ph. bipennifolium, Ph. hastatum (srebrzystoszare duże liście), Ph. pedatum i wiele innych mogą znaleźć zastosowanie w dużych zbiornikach.

Uwagi: Z uwagi na szybki wzrost i olbrzymie rozmiary wymagają przycinania. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Stopień trudności uprawy: Łatwy w uprawie.

Źródło:
  • Własne doświadczenia
  • Wikipedia
  • www.swiatkwiatow.pl
  • strona "Araceum"
  • zdjęcia z netu


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.