Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      
Zdjęcie

Phalenopsis - falenopsis, ćmówka
Statystyki

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Rasta_Gecko, Vulpes90,
Dodano: sty 15 2021 17:00
Aktualizowano: sty 15 2021 17:00
Wyświetlenia: 4874
Komentarzy: 0
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Toksyczność Roślina nietrująca
Stanowisko Jasne, Półcieniste
Falenopsis, ćmówka (Phalenopsis)

Nazwa botaniczna: : Phalenopsis
Rodzina: Storczykowate (Orchidaceae)

Wielkość: Jest to storczyk o dużych liściach osiągających do 30 cm długości, kwiatostan może dorosnąć do 50 cm wysokości.

Wygląd: : Storczyk posiada duże, jajowate liście wyrastające naprzemianlegle. Są bardzo sztywne o skórzastej skórce, przeważnie barwy ciemnozielonej ze strony górnej i purpurowo-brązowe od strony spodniej. Korzenie grube, o szarawej barwie, delikatne i łatwo ulegające uszkodzeniu. Są bardzo sztywne i należy być ostrożnym w czasie ewentualnego przesadzania gdyż może się ono skończyć uszkodzeniem większości korzeni i tym samym śmiercią rośliny. Kwiaty osadzone na długiej i sztywnej łodyżce. Jak u większości storczyków są one bardzo ozdobne, przeważnie występują w kolorach białych, żółtych, różowych, czerwonych, fioletowych, brązowych i odcieniach zieleni. Są o przeróżnych kształtach i rysunkach, pojawiają się prawie przez cały rok.

Gatunki/odmiany: : Trudno mówić o konkretnym gatunku gdyż na rynku dostępne są przede wszystkim liczne mieszańce, w większości bez podanej nazwy odmiany. Do terrarium najlepiej nadają się odmiany miniaturowe, których liście nie będą zajmować zanadto miejsca.

Występowanie: : Przede wszystkim Indie, południowo-wschodnia Azja, Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Timor, Filipiny oraz północna Afryka.

Informacje dodatkowe: : Falenopsis będzie tworzyć kwiaty na tym samym pędzie kwiatowym gdy skróci się go powyżej trzeciego lub czwartego węzła (miejsca z którego wyrastały pojedynczy kwiat), zanim kwiaty całkowicie nie zwiędną. Kwitnienie trwa bardzo długo, kwiaty potrafią utrzymywać się nawet 3-4 miesiące. W tym czasie należy unikać spryskiwania kwiatostanu gdyż powoduje to brązowienie płatków a nawet opadanie pąków i samych kwiatów. Roślina ta wbrew pozorom jest bardzo dobra do warunków terrarystycznych, które są dla niej znacznie bardziej korzystne niż pobyt na parapecie okiennym.

Zastosowanie: : Wysokie terraria tropikalne, wysokie ze względu na długi pęd kwiatowy, mogący osiągać nawet pół metra wysokości. Jednak jeśli terrarium nie ma górnej szybki może być sadzony w terrarium tropikalnym o dowolnej wielkości. Wprawiony ogrodnik może spróbować posadzić go jako epifita na gałęzi lub konarze gdzieś na tylnej ściance terrarium. Korzenie należy wtedy owinąć w wilgotny mech lub torf.

Stanowisko: : Jasne lub półcieniste, o wysokiej wilgotności powietrza, możliwie jasne, daje większe szanse na wydanie kwiatów. Jednak by zakwitła, roślina musi przejść 4-6 tygodniowy pobyt w miejscu o temperaturze 16C, gdyż pobudza to zawiązywanie się kwiatów.

Hodowla: : Roślinę podlewać umiarkowanie przez cały rok uważając by nie zalać korzeni. Roślina znosi kilkudniowe przesuszenie jednak wpływa to niekorzystnie na jej rozwój. Wody nie należy wlewać miedzy liście gdyż może to spowodować gnicie ich podstawy.

Rozmnażanie: : Falenopsis wytwarza pędy wegetatywne, które czasami tworzą się z pąków przybyszowych w kątach liści.


0 Komentarze© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.