Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      
Zdjęcie

Crassula - Grubosz



Załączony obraz: 14515.jpg

Statystyki

Dodano przez: Snapek
Pomogli: terrarium, Nook, Vulpes90,
Dodano: mar 20 2013 20:56
Aktualizowano: gru 18 2020 16:32
Wyświetlenia: 10259
Komentarzy: 0
Typ terrarium Terrarium stepowe, Terrarium pustynne
Toksyczność Roślina trująca
Stanowisko Słoneczne
Rodzina: Crassulaceae (gruboszowate) ok. 300 gatunków

Nazwa zwyczajowa
Grubosz (Crassula)

Rodzina
Crassulaceae (Gruboszowate)
Do tych sukulentów należą także Rochea, Kalanchoe i inne.

Gatunki/odmiany
C. argentea, C. arborescens (drzewiasty), C. perforata, C. rupestris, C. falcata, C. lycopodioides (widłakokształtny), C. ovata i inne.

Występowanie
W naturze rośnie w południowej Afryce.

Rozmiary
Drzewkowate mogą dorastać do 70-90 cm wysokości. Pozostałe raczej niskie (30 cm). Będą bardzo piękne i krępe, jeśli będziemy usuwać stożki wzrostu (uszczykiwanie) dwukrotnie w okresie maj - sierpień, a roślina będzie stała w pełnym słońcu.

Zastosowanie
Egzemplarz okazowy lub łączony z innymi sukulentami i kaktusami. W lecie stawiamy w pełnym słońcu na balkonie lub w ogródku, ale do słońca przyzwyczajać stopniowo. Nie wystawiać bezpośrednio na słońce po przerwie zimowej, bo liście ulegną oparzeniom.

Ulistnienie
W zależności od odmiany - u drzewiastego liście są owalne, mocno błyszczące, twarde, z czerwoną krawędzią, ułożone naprzeciwlegle. Zawierają dużo wody. U widłakokształtnego liście są malutkie, twarde, łuskowate, okrywają cały pęd. Odmiany hodowlane mają także liście żółte i szare.

Kwiaty
Białe (C. arborescens), żółte (C. rupestris), niepozorne, tylko u starszych (7-10-letnich) egzemplarzy. Czerwone i dekoracyjne u C. falcata (Rochea coccinea).

Oświetlenie
Jasno i słonecznie. Rośliny pustynne potrzebują dużo słońca w lecie. Zimą jak najbliżej okna, chociaż wytrzymają w półcieniu, ale stracą zwarty pokrój i ogołocą się od dołu.

Temperatura
Niewymagające, ale preferują ciepło w dzień, chłodniej nocą. Wytrzymają nocą także w pokojowej temperaturze. Uwaga na mróz i przeciągi zimą - liście zawierają dużo wody, więc mróz może je łatwo zwarzyć. Gdy pokój wietrzony zimą odsuwać daleko od źródła przeciągu. Tak, jak innych roślin nie stawiać blisko kaloryfera.

Nawożenie
Nawóz do roślin zielonych, niekwitnących - niewiele, raz na pół roku.

Gleba
Ciężka, piaszczysta, będzie rósł nawet z samym piasku. Gdy zastosować ziemię torfową do g. drzewiastego, to liście będą większe i bardziej miękkie.

Przesadzanie
Bardzo rzadko. Latami mogą rosnąć w tej samej ziemi i doniczce. Przesadzać tylko, gdy choruje z powodu złej, zakażonej ziemi lub innych chorób (zalanie).

Podlewanie
Raz na tydzień, latem dwa-trzy razy tygodniowo. Dokładnie, nadmiar wody wylać z podstawki. Roślina pustynna wymaga suchszej ziemi.

Wilgotność
Niska. Przetrzyma wiele lat nawet w bardzo gorących pomieszczeniach z suchym powietrzem.

Rozmnażanie
Bardzo łatwe, najlepiej w maju - lipcu. Z całego liścia lub (częściej) zdrewniałego pędu. W obu przypadkach powierzchnia cięcia musi przeschnąć ok. 2-3 dni zanim zostanie umieszczona w piasku. Liść wystarczy położyć na piasku i lekko zagłębić w podłożu. Zraszać podłoże lub lekko podlać; można stosować ukorzeniacz. Można też odrywać łodygi tuż pod małymi korzonkami powietrznymi i umieszczać je w ziemi/piasku.

Choroby i szkodniki
Roślina bardzo wytrzymała, ale traci liście, gdy ma za mało światła, gnije, gdy zalana, a brązowe, gnijące plamy na liściach pojawiające się w czasie zimy oznaczają, że roślina była wystawiona na mróz. O zbyt zimnym i wilgotnym klimacie świadczą także małe, białe kropki na liściach.


Opracowanie Fiendy


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.