Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Bromeliaceae - BromeliowateZałączony obraz: 145262.jpg
Załączony obraz: 145261.jpg
Załączony obraz: 145263.jpg

Statystyki

Dodano przez: Gość
Pomogli: Nook, Vulpes90, CE7IEDEM,
Dodano: mar 15 2013 17:19
Aktualizowano: kwi 05 2013 18:03
Wyświetlenia: 6463
Komentarzy: 0
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Toksyczność Roślina nietrująca
Stanowisko Jasne
Źródła informacji Źródło:
  • Wikipedia (pl)(en)
  • magazyndomowy.pl
Rodzina: Bromeliowate (Bromeliaceae)

Opis: To grupa roślin jednoliściennych z rodziny ananasowatych pochodzących z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Należą do niech m. in.: echmee, guzmanie, neoregelie i frizee. Większość bromeliowatych to epifity rosnące w konarach drzew. Charakterystyczne dla tej grupy są ich liście ułożone w rozetkę, co pozwala im gromadzić wodę z deszczu i mgły, a zebrane w środku organiczne resztki odżywiają roślinę. Z centralnej części rośliny wyrasta piękny (zwykle szkarłatny) „kłos” stanowiący kwiatostan. Bromelie świetnie nadają się do uprawy w wiwariach.

Nasłonecznienie: Z uwagi na występowanie (gęste konary drzew, dno lasu tropikalnego), wszystkie bromelie najlepiej preferują światło rozproszone. Trzymamy je w pobliżu okna, na jasnym stanowisku ale nie bezpośrednio na słońcu.

Temperatura: Roślinom zapewniamy optymalną temperaturę: latem oscylującą między 20-25°C, a zimą między 18-20°C.

Podlewanie: Podlewamy umiarkowanie, wodą miękką o temperaturze pokojowej. Zawsze od góry, doniczka nigdy nie powinna stać w wodzie. Typowo dla roślin tropikalnych bromeliom należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza dlatego regularnie zraszamy pamiętając, aby w lejkach liści pozostawała woda.

Nawożenie: Nawozimy co 3-4 tygodnie. Od marca do października naważmy je nawozem dla roślin kwitnących ale dwukrotnie bardziej rozcieńczonym niż zaleca producent.

Rozmnażanie: Poprzez oddzielenie bocznych odrostów. Pozostawiamy odrosty wraz z rośliną matczyną aż do jej przekwitnięcia, dopiero przesadzamy. Niestety rzadko udaje się doprowadzić odrosty do kwitnienia. W bardzo dobrych warunkach udaje się to dopiero po ok. 2 latach.

Kwitnienie: Kwiatostan utrzymuje się nawet do jednego roku, jednak po przekwitnięciu roślina obumiera. Przetrwanie gatunku zapewniają liczne boczne odrosty jakie pojawiają się w trakcie życia rośliny.

Stopień trudności uprawy: Łatwy.


0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).