Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?



- - - - -      
Zdjęcie

Żółwie, moje hobby



Załączony obraz: cover.jpg

Statystyki

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 11 2013 19:20
Aktualizowano: mar 21 2013 16:54
Wyświetlenia: 1821
Komentarzy: 1
Autorzy Elena Szapkarow-Orłowska, Marko Szapkarow-Orłowski
Rok wydania 1 998
Wydawca ZOO-MARKET, Warszawa
Numer wydania I
Liczba stron 121
Wymiary 14,2 x 19,9 cm
Cena pierwotna 10 zł
Oprawa Miękka
Język wydania Język polski
Kategoria Żółwie
Zawartość 19 opisów gatunków, 30 kolorowych fotografii + 6 na okładce, 54 czarno-białe fotografie, 17 rysunków
Książka "Żółwie, moje hobby" Eleny i Marko Szapkarow-Orłowskich to chyba najlepsza książka na temat hodowli żółwi, jaka ukazała się do tej pory na polskim rynku. Zawiera w sobie dosłownie wszystkie praktyczne informacje i wskazówki, jakie potrzebne są początkującemu hodowcy.

Na pierwszych stronach znajdują się informacje na temat gadów i samych żółwi, ich niezbyt obszerna charakterystyka, a więc pochodzenie, budowa, funkcje życiowe, itd. Następnym zagadnieniem poruszanym w tej publikacji jest budowa odpowiedniego pomieszczenia dla żółwi (terrarium, akwaterrarium, akwarium) i wszystkimi z nim związanymi rzeczami, jak ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, wilgotność oraz higiena. Książka posiada bardzo wiele nawiązujących do tego rozdziału fotografii terrarium (blisko 30, a także 6 rysunków). Dalej, omawia sprawy związane z zakupem żółwia, pielęgnacją, żywieniem, zimowaniem, rozmnażaniem oraz dość szczegółowo chorobami i sposobach ich lenienia, czego w wielu książkach brakuje. Ostatni rozdział to już opisy żółwi, zarówno gatunków tak pospolitych jak żółw grecki (Testudo hermanni), stepowy (Agrionemys horsfieldi), czerwonolicy (Chrysemys scripta elegans), jak i gatunków rzadkich, takich jak żółw ciernisty (Geomyda spinosa), mata - mata (Chelus fimbriatus), terekay (Podocnemis unifilis), czy żółw gwiaździsty (Geochelone elegens). W książce znajdują się fotografie prawie wszystkich opisywanych żółwi, z wyjątkiem trzech, ale również gatunków nie opisywanych. Ogromną zaleta tej książki jest naprawdę duża liczba zamieszczonych zdjęć, są w niej zdjęcia kolorowe (30), wyjątkowo dobrej jakości, bardzo wyraźne, jak i zdjęcia czarno-białe (54), również niczego sobie. Łącznie w książce znajdują się 84 fotografie, a także 17 czarno-białych rysunków.

Książka naprawdę warta polecenia tak początkującym, jak i doświadczonym osobom. Jak na razie można ją dostać bez większego problemu. Warto szukać wydania III rozszerzonego.

Łukasz Różański


1 Komentarze

Co prawda mam drugie wydanie i trzeciego nie czytałam, ale nie jestem zachwycona tą książką. Moje główne zastrzeżenia: proponowana wielkość terrarium, podłoża u lądowców, brak filtracji u wodnych, smarowanie pancerza. Oczywiście dieta nie jest zachwycająca. Dla gatunków typowo roślinożernych proponowany pokarm roślinny jest niestety nieodpowiedni (zbyt kaloryczny, za dużo cukrów, za mało błonnika i wapnia itd). Dla powyższych gatunków proponowane są także pokarmy pochodzenia zwierzęcego i tzw. pokarmy zastępcze (typu chleb moczony w mleku), co jest moim zdaniem kompletnym nieporozumieniem. 
Dieta dla gatunków "mięsożernych" też nie jest rewelacyjna i zawiera sporo błędów. 

Plusy: jest sporo ciekawych informacji, ładne zdjęcia. 

Uważam, że po pewnych zmianach książka ta mogłaby stać się wartościową pozycją, a takiej na rynku polskim niestety brakuje. Moja powyższa wypowiedź została oparta o wydanie drugie tejże książki.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.