Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?



- - - - -      
Zdjęcie

Żółwie lądowe i wodne



Załączony obraz: cover.jpeg

Statystyki

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 11 2013 19:16
Aktualizowano: mar 21 2013 16:54
Wyświetlenia: 1424
Komentarzy: 0
Autorzy M. Gajownik, M. Gromek, A. Hryniewicz
Rok wydania 1 995
Wydawca MG PUH Mirosław Gromek Białystok
Numer wydania I
Liczba stron 70
Wymiary 14,5 x 20,8 cm
Cena pierwotna 11,60 zł
Oprawa Miękka
Język wydania Język polski
Kategoria Żółwie
Zawartość 8 kolorowych fotografii + 2 na okładce, 38 czarno-białych rysunków, 20
tabel, 11 opisów gatunków
Jest to pozycja wydana w 1995 roku w Białymstoku. Napisana została przez Marylę Gajownik, Mirosława Gromka oraz Adama Hryniewicza. "Żółwie lądowe i wodne", bo taki jest jej tytuł, jest jedną z licznych polskich książek ściśle związanych z terrarystyką, na temat hodowli żółwi w domu. Zamierzenie autorów było takie, aby była ona typowym poradnikiem hodowlanym - na co może wskazywać napis w prawym dolnym roku okładki "Podręczny poradnik hodowlany" - i rzeczywiście taką rolę na pewno spełnia. Jak wszystkie książki terrarystyczne również i ta zawiera informacje potrzebne początkującej, nie mającej jeszcze niedoświadczenia w hodowli osobie.

Książka rozpoczyna się informacjami związanymi z systematyką świata zwierząt, krótką charakterystyką gadów i ogólną charakterystyką żółwi, tzn. ich budowa, środowisko życia i zachowanie. Osobny rozdział poświecono budowie pancerza. Sporo uwagi zwrócono również na zagrożenia dla żółwi, jakie mają obecnie miejsce w związku z rozwojem cywilizacji, znajduje się tu także między innymi spis gatunków ginących i zagrożonych, wspomniano również o Konwencji Waszyngtońskiej i innych organizacjach zajmujących się ochroną natury. Następne rozdziały są już poświęcone typowym sprawom związanym z domową hodowlą żółwi, czyli ich żywieniem, zakupem, budową terrarium, zabiegom pielęgnacyjnym. Następnie, dokładnie od połowy książki, zamieszczone są opisy poszczególnych gatunków żółwi lądowych i wodnych - jest ich jedenaście, niektóre z nich są dość obszerne. Przy każdym gatunku znajduje się tabela przedstawiająca jego systematykę (podrząd, rodzina, rodzaj i gatunek) oraz wielkość. Minusem książki może być nieduża liczba zdjęć (osiem), nie wszystkich opisywanych gatunków, ale wydaje się być wystarczająca. Przy każdym opisie znajduje się jedynie czarno-biały rysunek oraz w większości rysunek ukazujący kształt i wygląd plastronu, i karapaksu danego gatunku. Dużym atutem książki jest natomiast duża liczba tabel, pokazujących na przykład długość inkubacji jaj niektórych rodzajów żółwi, czy ich ilość. Przy niektórych opisach w tabeli znajduje się klucz do oznaczenia podgatunków. Na końcu, jak w większości książek znajduje się spis treści.

Ogólnie książka ta nie robi złego wrażenia, można ją polecić początkującym hodowcom, ale nie powinna być jedyną na ten temat, gdyż ma pewne braki, jak np. szczegółowe wiadomości na temat chorób żółwi i ich leczenia, dlatego może stanowić uzupełnienie domowej biblioteki, w celu poszerzenia swoich wiadomości, gdyż każda książka jest na swój sposób inna i można się z niej czegoś dowiedzieć. Jej cena jest obecnie niezbyt wygórowana.

Łukasz Różański


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.