Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?



- - - - -      
Zdjęcie

Moje pierwsze terrarium



Załączony obraz: cover.jpg

Statystyki

Dodano przez: BOAEDON
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 11 2013 19:30
Aktualizowano: mar 21 2013 16:53
Wyświetlenia: 1157
Komentarzy: 0
Autorzy Manfred Rogner
Rok wydania 1 995
Wydawca MULTICO, Warszawa
Numer wydania I
Liczba stron 68
Wymiary 15,8 x 21,1 cm
Cena pierwotna ?
Oprawa Twarda
Język wydania Język polski
Kategoria Jaszczurki, Węże, Żółwie, Krokodyle, Płazy, Pajęczaki, Ptaszniki, Owady, Małe ssaki, Skorupiaki, Mięczaki, Wije, Rośliny owadożerne, Hatterie
Zawartość 17 opisów gatunków, 21 kolorowych zdjęć, 28 rysunków, 5 tabel
"Moje pierwsze terrarium" to jeden z kilku poradników dla początkujących terrarystów dostępny obecnie na naszym rynku. Jedna z tych pozycji książkowych, jaką znacznie milej się ogląda zaraz po wzięciu do ręki, niż czyta - jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Niemniej książka ma kilka plusów i od nich zacznę jej omawianie. Po pierwsze atutem książki są zdjęcia - może nie są one zbyt artystyczne, niemniej w miarę poprawnie przedstawiają zwierzęta, i są w stanie zachęcić do danego gatunku. Plusem jest także rozdział dotyczący budowy terrarium - jest tu nawet przykładowy model funkcjonalnego terrarium - dokładny opis oraz wymiary poszczególnych elementów potrzebnych do jego budowy. Podstawowe informacje o koniecznych elementach wyposażenia terrarium ujęte w skrótowej, aczkolwiek poprawnej formie (np. rozdział o wentylacji, rodzajach ogrzewania, roślinach). Ostatnią zaletą książki są dwa krótkie rozdziały w formie tabeli, z których pierwszy omawia hodowle karmowe, a drugi najczęstsze choroby gadów. Teraz minusy - niestety jest ich kilka. Po pierwsze bardzo skąpe opisy gatunków polecanych dla początkujących (w praktyce opis zwierzęcia to zaledwie kilka zdań - zdecydowanie za mało informacji dla osoby który zaczyna przygodę z terrarystyką). Dobór gatunków też nieco niezrozumiały - np. mam wątpliwości czy żółwiak chiński jest gatunkiem dla początkujących (choćby ze względu na swoja agresywność). Autor chciał przedstawić po kilka zwierząt z każdej z grup (owady, płazy, gady, małe ssaki) - jednak zamiast poradnika wyszła z tego "encyklopedia" o skrótowych hasłach i braku konkretnych porad hodowlanych. Książka napisana przez Niemca i typowo pod tamtejszy rynek (wielu gatunków tu opisanych możemy próżno szukać w krajowych sklepach zoologicznych) - brak jej dostosowania do polskiej specyfiki. Dlaczego znalazł się tu tylko jeden gatunek węża za to kilka gatunek jaszczurek? Istnieje przynajmniej kilka gatunków węży, których utrzymanie jest znacznie prostsze od utrzymania jaszczurki.


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.