Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?



- - - - -      
Zdjęcie

Gady i płazy - gatunki środkowoeuropejskie



Załączony obraz: cover.jpg

Statystyki

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 11 2013 19:27
Aktualizowano: mar 21 2013 16:53
Wyświetlenia: 2247
Komentarzy: 4
Autorzy Urlich Gruber
Rok wydania 1 997
Wydawca MULTICO, Warszawa
Numer wydania I
Liczba stron 96
Wymiary 9,5 x 17,2 cm
Cena pierwotna ?
Oprawa Miękka
Język wydania Język polski
Kategoria Jaszczurki, Węże, Żółwie, Krokodyle, Płazy
Zawartość 135 kolorowych fotografii, 3 kolorowe rysunki, 74 opisy zwierząt
Jest to książka niemieckiego autora Ulricha Grubera, przełożona na język polski przez Henryka Garbarczyka. Należy ona do serii przewodników kieszonkowych "Świat przyrody", do której należy już ponad 30 tytułów, o różnej tematyce przyrodniczej. Jednym z nich są właśnie "Płazy i gady". Należy pamiętać, że książka ta nie ma nic wspólnego z terrarystyką. Nie ma w niej informacji jak zbudować terrarium, czy jak leczyć i żywić opisywane w niej zwierzęta. Książka ma natomiast formę mini atlasu, przewodnika, zawierającego opisy większości europejskich gatunków gadów i płazów. Składa się praktycznie tylko z opisów zwierząt w naturalnym środowisku. Tylko na pierwszych dwóch stronach znajduje się krótka charakterystyka płazów i gadów oraz trochę o ochronie obu tych gromad kręgowców. Opisy są niezbyt obszerne, na pierwszy rzut oka, po przekartkowaniu książki mogą sprawiać wrażenie encyklopedycznych, ale zawierają podstawowe informacje, jak np. wygląd, występowanie, tryb życia, pokarm i rozmnażanie. Pierwsze opisywane są płazy ogoniaste (9), następnie płazy bezogonowe (17), potem żółwie (5), jaszczurki (21) i na końcu węże (22). Łącznie w książce zamieszczone są 74 opisy. Na górze każdej strony znajduje się kolorowy pasek, jego kolor uzależniony jest od rzędu, do którego należy dany gatunek. I tak dla płazów ogonowych pomarańczowy, dla płazów bezogonowych ciemno zielony, dla żółwi brązowy, jasno zielony dla jaszczurek i granatowy dla węży. Na samym końcu książki, na okładce, znajduje się legenda tych kolorów i przyporządkowanych im grup zwierząt, ma to za zadanie ułatwić czytelnikowi szybsze odnalezienie szukanego gatunku. Dużym walorem tej pozycji książkowej jest jak na tak małą książkę duża liczba kolorowych zdjęć, wszystkich opisywanych gatunków, przy opisach jest ich 113, plus 5 fotografii na wewnętrznej stronie okładki ukazujących kumkające płazy, a także 16 na pierwszej i ostatniej stronie książki (portrety płazów i gadów), co daje ich łącznie 135. Na przedłużanych, składanych do środka okładkach znajdują się kolorowe rysunki przedstawiające rozwój płazów bezogonowych, skrzek płazów ogoniastych i bezogonowych oraz szczególne cechy gadów.

Książka godna polecenia raczej ze względu na piękne zdjęcia zwierząt, niż opisy, aczkolwiek i one są nie najgorsze, tylko może trochę za krótkie. Jeśli ktoś szuka w tej książce zagadnień związanych z hodowlą opisywanych w niej zwierząt, to niestety, ale nic takiego nie znajdzie, bowiem książka zawiera tylko opisy związane z życiem zwierząt w swoim środowisku naturalnym. Z jej zakupem nie ma obecnie problemu, często można ją kupić w zwykłych księgarniach jak i w sklepach zoologicznych.

Łukasz Różański


4 Komentarze

W miarę dobra pozycja...

można śmiało polecać początkującym

Może nie ma w niej nic o samej hodowli w niewoli, ale odwiedzając różne kraje w Europie i mając ją gdzieś w zanadrzu łatwo można się dowiedzieć co akurat udało nam się zobaczyć :) Jak dla mnie fajna mini książeczka przydatna na wyjazdach.

bez urazy xddd ale książka nosi nazwę "płazy i gady", a nie "gady i płazy" nie to żebym się czepiał, ale autor nie byłby zadowolony xddd to tak jakby przetłumaczyć "pierścieni władca: pierścienia drużyna/ wieże dwie/ króla powrót" xddd (post jest napisany pół żartem, pół serio, więc proszę o interpretację go jako fraszkę, nie hamskie zaczepki) :)  pozdro

Bo w książkach z tej serii w ogóle nie ma nic o hodowli, jeśli sie nie myle to są tam napisane środowisko występowania,charakterystyczne cechy albo opis i "warto wiedzieć".







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.