Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?- - - - -      
Zdjęcie

Atlas Węży ŚwiataZałączony obraz: cover.JPG
Załączony plik  atlas_wezy_swiata_errata.pdf   29,44K   287 pobrań

Statystyki

Dodano przez: BOAEDON
Pomogli: Nook,
Dodano: mar 11 2013 18:33
Aktualizowano: mar 10 2015 14:51
Wyświetlenia: 7968
Komentarzy: 0
Autorzy John Coborn
Rok wydania 1 993
Wydawca Muza S.A., Warszawa
Numer wydania I
Liczba stron 591
Wymiary 25 x 35,5 cm
Cena pierwotna 190
Oprawa Twarda
Język wydania Język polski
Kategoria Węże
Zawartość ponad 1400 zdjęć, opisy gatunków, mały słownik pojęć
Obowiązkowa i podstawowa lektura wszystkich miłośników i hodowców węży. W praktyce mimo kilku wad (o czym później) książka dobra i powinna znaleźć się w biblioteczce każdego terrarysty od początkującego aż do eksperta. Atlas Węży Świata w sposób stosunkowo przystępny i jasny dla czytelnika przedstawia cały podrząd węży (Serpentes). Autor nie poprzestał na samych opisach gatunków, ale zamieścił także rozdziały dotyczące min. relacji człowiek-wąż w kulturze i religii, zarys ewolucji i systematyki gadów (oczywiście skupiając się na wężach), rozdział omawiający terrarium i wszelkie urządzenia konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Istotny jest także dość ogólny, jednak poprawny rozdział o hodowlach karmowych i chorobach węży. Osobny rozdział omawia rozmnażanie i ogólne zasady postępowania z młodymi wężami. O wartości książki stanowi fakt że omawia (lub przynajmniej) wspomina praktycznie wszystkie rodzaje węży i sporą część spośród występujących obecnie ponad 2700 ich gatunków. Tu pierwsza uwaga - opisy zdecydowanie za krótkie i posiadające stosunkowo mało cennych rad hodowlanych. Nieoceniona pomoc w sytuacji, gdy otrzymujemy węża, znając jedynie jego nazwę gatunkową - wtedy kilka uwag o danym gatunku czy rodzaju umożliwi stworzenie w miarę poprawnych warunków przynajmniej na początku. Jednak hodowca z kilkuletnim doświadczeniem nie znajdzie tu nic nowego. Wiele dobrych fotografii (co prawda nie wszystkie cechuje artyzm), niemniej jakość druku i ich dobór mogą budzić uzasadniony podziw. Zresztą fotografie to podstawowy plus książki - po ich wycięciu książka byłaby co najwyżej 100 stronicową broszurką, a nie atlasem o prawie 5 cm grubości! (i wadze 3,5 kg to tak na marginesie). Zakończenie stanowi dodatek omawiający (niestety ogólnikowo) jad węży i postępowanie przy ukąszeniu, słownik pojęć oraz indeks łacińskich, a także polskich nazw węży.

Na zakończenie mała łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Po pierwsze systematyka gadów (w tym węży) jest ciągle płynna i stale ulega zmianom. Przedstawione tu jej ujęcie (mimo, że możliwie kompletne) jest już troszkę nieaktualne - niestety pozycja wydana w oryginale w 1991 roku nie może omawiać najnowszych zmian. Co prawda autor przy "wątpliwych" nazwach podawał prawdopodobne przyszłe nazewnictwo - jednak nie zawsze. Po drugie zbyt mało informacji czysto hodowlanych, niektóre gatunki przedstawiono jedynie na zdjęciu, ale nie mają one żadnego opisu. Zbyt mało uwagi poświęcono podgatunkom i odmianom hodowlanym, nie wspominając o pojawiających się ostatnio w handlu krzyżówkach międzygatunkowych. Niemniej książka cenna, w połączeniu ze szczegółowymi przewodnikami polowymi czy książkami omawiającymi dany gatunek stanowi cenne kompendium wiedzy. Bibliografia atlasu także nie budzi podziwu - zaledwie około setki pozycji - osobiście mam książkę omawiającą zaledwie jeden rodzaj węży , o bibliografii liczącej ponad 2000 tytułów!

W języku polskim ciężko znaleźć dzieła dotyczące terrarystyki w sposób równie pełny omawiające jej problematykę, dlatego nie należy wybrzydzać. Książka droga - aczkolwiek warta swojej ceny, choć obecnie jest osiągalna chyba wyłącznie w antykwariatach, z księgarni znikła już dawno.


0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).