Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      
Zdjęcie

Isoptera - Termity
Statystyki

Dodano przez: Dark_Raptor
Pomogli:
Dodano: gru 29 2014 21:00
Aktualizowano: gru 29 2014 21:00
Wyświetlenia: 494
Komentarzy: 0
Litera I, T
Zwierzęta Owady
Dziedzina nauki Zoologia
Grupa niezbyt liczna. Wg. różnych danych opisano na świecie 1800 - 2600 gatunków.

Charakterystyczny dla nich jest duży polimorfizm. Czułki mają przeważnie średniej długości. Obok pary oczu złożonych występują przyoczka. Głowa przeważnie duża, różnie przekształcona (w zależności od roli jaką spełniają osobniki w kolonii). Aparat gębowy typu gryzącego, w kaście żołnierzy z bardzo silnie rozwiniętymi żuwaczkami. Tułów dobrze rozwinięty. Skrzydła posiadają tylko osobniki płciowe (kasta królowych i królów). Obie pary błoniaste i podobne do siebie (przypominają skrzydła ważek), najczęściej dłuższe od ciała. Po kopulacji zostają odłamane. Nogi bieżne, średniej długości.

Cechą charakterystyczną kolonii termitów jest występowanie samców i samic w kaście robotnic (w odróżnieniu od mrówek, gdzie są tylko samice). Kasta żołnierzy posiada wyspecjalizowane jednostki walczące w zwarciu, ostrzeliwujące przeciwnika i stosujące taktykę "kamikadze". Budowane przez Isoptera konstrukcje, termitiery, mają niezwykłe rozmiary i skomplikowaną budowę. Znajdują się tam komory lęgowe, hodowle grzybów, sprawny system wentylacji, magazyny.

Termity są wszystkożerne, jednak znane są ze swojej zdolności do trawienia drewna, którą uzyskały dzięki symbiotycznym pierwotniakom. Niektóre gatunki niszczą drewniane budynki na dużą skalę. W Polsce nie stwierdzone, w Europie występują dwa gatunki: Calotermes flavicollis, Reticulotermes lucifugus.


0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).