Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z Dagn

14

#1958729 Czy mogę karmić gekona musami owocowymi?

Napisany przez Dagn na 02 kwietnia 2022 - 19:10

Ten gatunek jest stricte owadożerny, jak głoszą wszystkie opisy gatunkowe, więc nie ma miejsca na żadne wątpliwości.#1949771 Młody gekon (ok.3 miesiące) je aż po 7 mączników dziennie czy to dobrze?

Napisany przez Dagn na 05 listopada 2021 - 08:04

Młode gekony intensywnie rosną. Mają jeść tyle, ile chcą. 7 to nie "aż" ;)#1945948 Gekon Lamparci w opłakanym stanie.

Napisany przez Dagn na 11 września 2021 - 15:51

Powiedziałabym tak: nie widzę szans. Za dużo takich bied widziałam i niestety wszystkie kończyły tak samo.

Bardzo, ale to bardzo powoli podawajcie mu żarcie, nawet w formie papki z tej 1/4 drewnojada (choć uważam, że tak tłusta karmówka tylko dowali wątrobie, która zapewne jest w opłakanym stanie), bo jak nagle rozciągniecie żołądek dużą ilością żarcia, organizm sobie nie poradzi.

Jeśli, nie daj Boże, ma jakieś pasożyty (a wygląda, jakby miał wszystkie pierwotniaki świata), to jeśli one go nie zabiją, zrobi to ewentualne leczenie.

 

Nie wiem, jak tam z wiekiem tego znajomka, ale takie coś kwalifikuje się pod znęcanie nad zwierzętami  :?

 

Z doświadczeń różnych z grup i for: jedźcie do weta od gadów, skróćcie mu męki.#1941961 Gekon Lamparci - Aklimatyzacja

Napisany przez Dagn na 24 lipca 2021 - 23:27

Hmmm, zacznijmy od tego, że maluchy trzymamy na początku na ręczniku papierowym. Raz - jak dorosły gek zje ziarenko czy dwa chipsi mais, to raczej nic mu nie będzie, natomiast 10cm glutek może się zatkać. Dwa - intensywnie rosnące stawy mówią "auć" na sypkim podłożu.

Kolejna rzecz - nie wiem, czy maluch od hodowcy (raczej nie, bo znałbyś płeć, datę klucia i wagę), czy ze sklepu, czy skąd, ale raczej siedział w rack systemie, w pudle np. 50x40 z trójką rodzeństwa, a teraz nagle ma całą obcą przestrzeń wokół siebie. To nieco przedłuża aklimatyzację, jeśli warunki u nowego właściciela różnią się od tych u poprzedniego.

Wg moich doświadczeń z rozmaitymi lampartami, które trafiały do mojego domu w różnym wieku, z różnych źródeł, podstawą jest pęseta i karmienie. Im szybciej gek ogarnie, że to Ty sprawiasz, że pojawia się żarcie, tym szybciej przestanie dawać w długą na Twój widok ;) A jak pęseta nie wchodzi w grę - widzę, że mączniki póki co są podstawą diety, a ich akurat się nie powinno po luźnym podłożu puszczać - to przy nim te mączniki do miski. Jak siedzi w kryjówce, nie szkodzi. Można żarło podłożyć pod kryjówkę - co widzę, że zrobiłeś i bardzo dobrze :) Przekup go może czymś lepszym niż mączniki. Karaczany... jedne, drugie, trzecie, świerszcze jakieś? Do serca przez żołądek.

No i foto by się ogólnie przydało. Bo 10cm nie brzmi na 2-3 miesiące. Jeśli maluch jest młodszy, niewykluczone, że trzeba będzie nieco zmienić mu warunki chowu na jakiś czas :)#1936445 Pasożyty u karaczana zielonego

Napisany przez Dagn na 25 maja 2021 - 17:34

Na razie bym oddzieliła, żeby więcej ich nie padło, gdyby coś poszło nie tak. A główny box z samcami bym obserwowała, czy się nic niepokojącego nie dzieje. Tak na kilka dni tylko, a nuż samice sobie coś urodzą na wilgotnych ręcznikach na przykład.

 

Tak, skoczogonki też mogą dać radę, aczkolwiek isopody są większe, a przez to skuteczniejsze.#1936169 Gekon lamparci odchody.

Napisany przez Dagn na 22 maja 2021 - 12:52

Bo wpierw się czyta o gekonie, później się go kupuje.

Białe to skrystalizowany mocz, rzecz całkowicie naturalna.

 

PS. Jeśli Twój gekon ma 8cm, to ma 2-3 tygodnie, nie miesiące. Kto Ci takiego noworodka wcisnął?#1931815 Dziwna ciemno brązowa plama na pachwinie u gekona

Napisany przez Dagn na 28 marca 2021 - 20:03

Tak, kwestia wybarwiania się :)
A ten taki jakby pęcherzyk pod pachą na 3. zdjęciu to zapasy wapnia.#1928659 badanie kału u weterynarza nie zajmującego sie gadami

Napisany przez Dagn na 26 lutego 2021 - 14:17

Do gadziego możesz zabrać geka na wymaz z kloaki ewentualnie. Kał do badania możesz zanieść do zwykłego, bo oni i tak zazwyczaj wysyłają do laboratorium (tylko upewnij się, jakie u Ciebie zasady, bo gdzieniegdzie sobie życzą 3 próbki)#1924514 Gekon bardzo dużo je

Napisany przez Dagn na 05 stycznia 2021 - 23:26

Pomnij me słowa: zatęsknisz. Jak przyjdzie żarciowe wyciszenie (zazwyczaj po ukończeniu 1. roku życia) albo głodówka przy owulacji, to z łezką w oku będziesz wspominać, jak musiałeś co rusz dobierać robaka na pęsetę :)
Niech je na zdrowie, ile tam będzie chciała tych świerszczuchów z frytkami. To są witaminy, składniki odżywcze, a gadzinka młoda i intensywnie rośnie. To tylko dla jej dobra ^^#1914919 pytanie

Napisany przez Dagn na 14 września 2020 - 17:36

Hmm, będzie śmierdzieć ostro :/ trzymałabym się konwencjonalnych metod: płatki dla ryb, otręby, nieudane eksperymenty typu "Trendy lunch" itd.
© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.