Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

Zdjęcie
- - - - -

Hodowla świerszczy na potrzeby własne - foto poradnik

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
66 odpowiedzi na ten temat

#1 kemots OFFLINE  

kemots

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 2168 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 21 kwiecień 2009 - 22:26

Jeśli masz dość wydawania pieniędzy na kupno, co parę dni pudełka ze świerszczami to temat jest dla Ciebie. Moja hodowla (Gryllus bimaculatus (De Geer, 1773) (świerszcz, dwuplamy, śródziemnomorski, afrykański) jest wystarczająca dla 20 dorosłych pająków oraz ok. 50 sztuk podrostków i maluchów. Karmię pająki zazwyczaj, co trzeci dzień, na zmianę z drewnojadami i średnio raz na dwa miesiące mysimi noworodkami (tylko dorosłe osobniki).
Do rozpoczęcia hodowli potrzebujemy odpowiedniego pojemnika dla owadów dorosłych jak i do wylęgu. Co hodowca, to własne patenty na pojemnik. Ja używam pojemnika plastikowego, popularnego terra-boxa 35/20/20. Jak widać na zdjęciu, NIE ma szczelnego zamknięcia?. Osobiście uważam,że opinie o masowej ucieczce małych świerszczy są mocno przesadzone, mimo braku szczelnego przykrycia, nie zauważyłem dużej ilości świerszczy w różnych zakamarkach mieszkania. Jeśli nie są niepokojone, grzecznie siedzą w wytłoczkach i innych zakamarkach. Generalnie moja hodowla jest t.z. „sucha” nie stosuję wilgotnego podłoża, czysty plastik na podłodze.
wytłoczki

Wytłoczki od jajek są za delikatne. Po pewnym czasie świerszcze przegryzają je na wylot. Warto postawić oddzielny pojemniczek do podawania pokarmu – z czystej wygody, łatwiej się sprząta i kontroluje zjedzony pokarm. Kolejnym bardzo ważnym naczyniem jest miejsce do składania jaj. Ja preferuję pojemniki 250 ml po serkach lub ….. Kupionych świerszczach.
Używam dwóch rodzajów. Jeden normalny wysoki, jeden przycięty do wysokości 2cm. używam ich na zmianę, by mieć różną ilość dorastających świerszczy. Są zwolennicy zakrywania pojemników siatką, ponieważ źle karmione świerszcze mają tendencję do wygrzebywania i zjadania jaj. Ja zrezygnowałem z zakrywania, kiedy okazało się, że straty nie są aż tak duże. Pojemnik wypełniam mocno ubitym włóknem kokosowym, dobrze zwilżonym. Na zdjęciu widać obok wytłoczek kawałki kory i kawałek podziurawionej jak sito ( robota drewnojadów) gałęzi. Wszystko w celu zwiększenia przestrzeni życiowej świerszczy i odrobiny namiastki prawdziwej przestrzeni życiowej.

hodowla1

Następnym bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym są popularne wytłoczki od jajek. Ja wolę bardzo podobne, ale wykonane z o wiele grubszego materiału, wytłoczki do sadzonek. Do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym

Kolejnym bardzo przydatnym patentem, w celu praktycznie ograniczenia do zera zjadania świeżo wylniałych maluchów jest kilka pojedynczych lub podwójnych wytłoczek założonych jedno na drugie. Tak jak na zdjęciu:
do wylinki

Ciasno ułożone powodują, że młode świeżo wylniałe świerszcze, mają miejsce gdzie mogą spokojnie przeczekać czas do stwardnienia, Gdy stwardnieją, żaden dorosły świerszcz go nie złapie, są o wiele skoczniejsze od dorosłych.
Na tej fotce widać pozostawione stare ciasne ubranka świerszczy jak i dziury wygryzione przez dorosłe świerszcze by dobrać się do maluchów:
http'>resztki wylinki

Karmienie.
Nie mam żadnych rewelacyjnych pokarmów. Jedzą praktycznie to samo, co drewnojady ( patrz -
pokarm

Raz na miesiąc warto posprzątać u podopiecznych.
Ja używam pędzelka i pojemnika po serku. Przesuwam wytłoczki na bok i zamiatam do pojemnika.
sprzatanie-odchody

Możemy również zobaczyć jak świerszcze się chowają w wytłoczkach'>sprzatanie

Przesuwamy wytłoczki na drugą stronę i powtarzany cykl zamiatania.

hodowla od srodka

Mija kilka tygodni – wszystko zależy od temperatury – im wyższa tym lepiej. Dlatego trzymam je na parapecie okiennym (zasłonięte od słońca) nad grzejnikiem.
Zaglądamy do pojemnika z torfem czy kokosem. Jak mamy przeźroczysty pojemnik – doskonale widać jaja przy ściance pojemnika. Ja troszeczkę rozgrzebałem podkład by pokazać jak wyglądają jaja świerszczy,(nie wiem, dlaczego nie mogłem zrobić wyraźnego zdjęcia przez pojemnik)
jaja w pojemniku

Tu powiększenie przez nakładkę makro' />

jaja powiekszenie

Jak ocenimy,że jest ich sporo – kolejny etap
Pewnie są różne szkoły wylęgu, ja przenoszę pojemnik do czegoś w rodzaju inkubatora. To nic innego jak plastikowy pojemnik z wypalonymi otworkami dla wentylacji kupiony w Tesco za 7 zł.
wylegarnia

Po paru tygodniach, w tym czasie nowy pojemnik na jaja jest w hodowli dorosłych i podrostków, wybieram młode i albo są używane do karmienia L1-L2 albo przesypuję do dorosłych, gdzie, jeśli mają szczęście to dorosną i dadzą nowe pokolenie. Jeśli nie, skończą u ptaszników. Taki dobór naturalny – przetrwają te najsprytniejsze i najszybciej się chowające.

Łapanie i segregacja.
Sporo czasu szukałem metody na łapanie tych małych skoczków. Moja własna metoda, jest dość skuteczna, ale chętnie poznałbym inne metody.
Delikatnie i wolno podnoszę wytłoczkę do góry, pod spód ( wszystko się dzieje w pojemniku hodowlanym) wkładam puste pudełko i gwałtownie opuszczam wytłoczkę na pojemnik, tak by wytrząsnąć świerszcze do pudełka'>wylegarnia1

W środku nic nadzwyczajnego. Wytłoczka plus karmik ( preferuję karmienie wylęgu …pokarmem dla rybek w postaci płatków) oraz odrobiną świeżych owoców i warzyw.

łapiemy

To efekt z połówki wytłoczki, wyraźnie widać, że świerszcze wykluwają się nierównomiernie i nierównomiernie rosną, co ma dużą zaletę, bo dysponujemy różnymi rozmiarami do karmienia:
efekt lapania

Tą samą metodę stosuję przy łapaniu dużych świerszczy.
Następny etap to już prostota – przesypujemy je w jeden róg pojemnika i do mniejszego gdzie łatwiej je wybierać.

efekt lapania1

Osobiście wybieram je pesetą łapiąc za nogę. Trochę wprawy i idzie to bardzo sprawnie.
Te najmniejsze – świeży wylęg – łapię na …kroplę wody. Moczę plastikową słomkę w wodzie i wkładam do pojemnika. Maluszki są tak małe,że przyklejają się do wilgotnego końca słomki. Najczęsciej po jednej dwie sztuki, akurat tyle ile potrzeba do karmienia dla jednego pajączka. Stosowałem również metodę na „lodówkę”, faktycznie po kilkuminutowym pobycie stają się bardzo osowiałe i niezdarne, ale błyskawicznie odzyskują wigor w temp. pokojowej. Nie dało rady nakarmić za jednym razem moich podopiecznych. Musiałem robić długie przerwy na schłodzenie.

Uwagi końcowe

Hodowane moje świerszcze są hałaśliwe, to fakt, ale mnie akurat nie przeszkadzają. Totalną bzdurą opisaną na forum jest, że niezbyt miło pachną. Tak samo jak ich kanibalizm. Jak widać na zdjęciach, w jednym pojemniku są różnej wielkości owady i jakoś się nie zjadają. Tak jak pisałem największym niebezpieczeństwem jest czas wylinki. Jak zapewnimy im dobre ( bezpieczne) miejsce do wylinki – kanibalizm jest prawie zerowy. Jedynym problemem, jaki zaobserwowałem jest …..Szybsza o wiele śmiertelność samców i nie proporcjonalnie duża ilość dorastających samic w stosunku do samców. W efekcie jestem zmuszony raz na pól roku dokupić kilka świerszczy –samców, bo ostatni nie daje rady tylu samicom i szybko pada ……….Chyba z wyczerpania.
Jeśli są pytania, lub niejasności proszę pytać, postaram się odpowiedzieć.

#2 ZuKu OFFLINE  

ZuKu

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 2297 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 22 kwiecień 2009 - 10:24

dobry poradnik. warte przyklejenia ;)

#3 voyager156 OFFLINE  

voyager156

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 2637 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 22 kwiecień 2009 - 10:58

Znow bardzo dobra robota, ten poradnik powinien tez byc podklejony!

A tak korzystajac z okazji, mogl by ktos zrobic podobny (w wykonaniu) poradnik dotyczacy karaczanow? Najlepiej na przykladzie argentynskich badz madagaskarskich?

#4 leitomtg OFFLINE  

leitomtg

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 1908 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Legnica

Napisany 22 kwiecień 2009 - 11:30

popieram,
osobiście skłaniam się ku karaczanom szarym

#5 maciekwin OFFLINE  

maciekwin

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 2053 dni
  • Polska / Mazowieckie / Siedlce

Napisany 23 kwiecień 2009 - 15:59

Hodowla karaczana szarego to nie ma nic prostszego chyba, dajesz jakis pojemnik otowrki wenrylacjyjne, na gorze wazelinka posmarowac, kilka wytlaczanek po jajkach i koniec. Wpuszczasz karaczany dajesz jesc i same ci sie mnoza. co jakis czas tylko sprzatasz i to wszysko

#6 leitomtg OFFLINE  

leitomtg

Doglądacz

• Terrarysta

Napisany 23 kwiecień 2009 - 22:01

gdzie kupię wazelinę?
dałem na dno zeby nie było samego plastiku torf.
moze byc? super sie w nim czują, zagrzebują itp.

#7 Bartek_Siedlecki OFFLINE  

Bartek_Siedlecki

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 2256 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 23 kwiecień 2009 - 22:37

gdzie kupię wazelinę?

W aptece na 100% dostaniesz bezbarwną, bezwonną wazelinę. W chemicznych czasami też są, również zapachowe ;)

#8 maciekwin OFFLINE  

maciekwin

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 2053 dni
  • Polska / Mazowieckie / Siedlce

Napisany 24 kwiecień 2009 - 10:59

torf nie potrzebny wcale jako podloze wazelina 2zl w kazdej aptece

#9 leitomtg OFFLINE  

leitomtg

Doglądacz

• Terrarysta

Napisany 24 kwiecień 2009 - 12:50

wiem ze torf nie konieczny ale czy nie jest zły:D

#10 slimak_MO OFFLINE  

slimak_MO

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 1866 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Janikowo

Napisany 26 czerwiec 2009 - 21:01

Podajesz świerszczom owoce ze sklepu? Mogę mieć boczek ze sklepu? Bo nie chce zeby mi padly :D

0 terrarystów czyta ten temat

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Kontakt | Współpraca | Reklama | Koszulki | Nasze bannery | Konta rozszerzone | Regulamin | O nas

© 2001-2014 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).