Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      
Zdjęcie

Syngonium - Zroślicha



Załączony obraz: 23136.jpg

Statystyki

Dodano przez: Łotysh
Pomogli: terrarium, Nook, Vulpes90, dyzio84,
Dodano: mar 20 2013 03:42
Aktualizowano: gru 18 2020 16:26
Wyświetlenia: 7625
Komentarzy: 0
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Toksyczność Roślina trująca
Stanowisko Słoneczne, Półcieniste
Rodzina: Obrazkowate (Araceae)


Nazwa zwyczajowa
Syngonium

Z tej samej rodziny wywodzą się Filodendrony, Scindapsusy, Aglaonema, Monstera, Anturium, Filodendron, Kaladium, a także Tatarak (Acorus).

Gatunki/odmiany
  • S. podophyllum
  • S. p. Green Gold
  • S. p. Imperial White
  • S. p. Emerald Gem
  • S. auritum
  • S. angustatum
  • S. p. Albolineatum
Występowanie
W naturze rośnie w dżunglach Meksyku i Brazylii.

Rozmiary
Winoroślowate, wysokość i szybkość przyrostu zależy od odmiany i środowiska hodowli. Gdy cieplej, wilgotniej i są często nawożone, tym rośliny większe i rosną szybciej (do 1m rocznie).

Zastosowanie
Walorem dekoracyjnym są głównie liście. Prowadzi się jako pnące lub zwisające. Bardzo ładnie wyglądają jako pnące przy paliku, posadzone po kilka sztuk.

Ulistnienie
Zróżnicowane, zazwyczaj średniej wielkości, cienkie, delikatniejsze niż u filodendrona czy scindapsusa, białawe lub zielone; młode mają jedno wcięcie, starsze po kilka. Z wiekiem roślina traci zwarty pokrój, więc można wycinać zbyt długie łodygi - roślina wyda nowe przyrosty z korzeni.

Kwiaty
Duże, żółte, pomarańczowe, kremowe lub czerwone, na 20 cm szypułce.

Oświetlenie
Jasne, rozproszone do umiarkowanego, chronić przed bezpośrednim słońcem. W Polsce chronić od słońca od marca do października. Rośliny te w naturalnym środowisku przebywają w najniższych partiach dżungli. Najlepsze stanowisko to rejon ok. 1 m - 2 m odległości od okna. Takie oświetlenie wpływa korzystnie na barwę liścia i zwartość rośliny.

Temperatura
Średnia do wysokiej od 14° do 27° C. Syngonia dobrze rosną w pomieszczeniach o wystawie południowej i jej pochodnych (poł.-zach., poł.-wsch.), ale muszą być cieniowane. Im zimniej i ciemniej tym rzadziej pojawiają się nowe przyrosty, a roślina nadmiernie się wyciąga tworząc długie międzywęźla.

Nawożenie
Powinniśmy używać nawozów z przewagą pierwiastków azotu i potasu mających dodatni wpływ na rozwój ulistnienia i bryły korzeniowej. W okresie zimowym stosujemy nawóz zimowy lub połowę dawki zwykłego nawozu, silniej nawozimy w okresie wegetacyjnym (marzec - październik), ale uważać by nie przenawozić. Można dla odmiany nawozić dolistnie.

Gleba
Wyłącznie torfowa, lekka, przepuszczalna, umożliwiająca dobre korzenienie się rośliny i dostęp powietrza do korzeni. Syngonia są wrażliwe na nadmiar wody i na brak powietrza w glebie - szybko gniją i można już nie uratować rośliny. Możemy zapomnieć o stosowaniu ziemi z ogródka - ciężkiej, niezdezynfekowanej, niewyprażonej, itd., bo zawiera grzyby i szkodniki (np. larwy), które szkodzą całej roślinie. Do torfu lub ziemi torfowej można dodać kawałeczki starej kory sosny, węgla drzewnego lub styropian granulowany, aby zwiększyć przestrzenie powietrzne w glebie.

Przesadzanie
Tylko, kiedy trzeba, bo rośliny z rodziny Araceae rosną lepiej w ciasnych doniczkach. Przesadzamy, gdy ziemia jest zalana, kiedy są szkodniki (larwy, dżdżownice), gdy pokazuje się pleśń albo grzyb oraz gdy roślina wyraźnie wyczerpała składniki pokarmowe (słaby wzrost i małe przyrosty oraz blade liście niezależne od umiejscowienia rośliny i pory wegetacyjnej) i gdy korzenie bardzo wyrastają z otworu w dnie doniczki. Roślinę wyjmujemy z doniczki, i nie otrzepując starej ziemi umieszczamy w nowej doniczce z ziemią torfową.

Podlewanie
Gleba lekko wilgotna. Podlewać dokładnie, wylać nadmiar wody z podstawki. Wilgotność gleby sprawdzać cienkim, jasnym patyczkiem na całej długości doniczki, uważać by nie zniszczyć korzeni. W czasie zimy podlewać rzadko, ale nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia ziemi.

Wilgotność
Lubi deszczyk na liściach, pędzie i korzeniach powietrznych. Nie zwilżać, jeśli temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 14 st. C. W wilgotny, ciepły, letni dzień rośliny można wystawić do ogródka/na balkon (uwaga na ślimaki). Liście przecierać co tydzień gąbką z ciepłą, przegotowaną wodą by usunąć kurz.

Hydroponika
Można hodować w hydroponice. Siatkową doniczkę wypełnić żwirem, oczyścić korzenie rośliny z ziemi, osadzić roślinę w żwirze, umieścić w nieprzeźroczystym pojemniku wypełnionym wodą, dolać nawozu do hydroponiki. W wodzie mają być zanurzone tylko korzenie. Wodę wymieniać co parę miesięcy, dolewać w czasie upałów, uzupełniać nawóz w wodzie co 2-3 tygodnie, w zależności od pory roku.

Nabłyszczanie liści
Można, ale niekoniecznie. Błysk po nabłyszczaniu jest mimo wszystko słabiej widoczny z powodu niejednolitego koloru liścia.

Rozmnażanie
Od marca do sierpnia przez sadzonki wierzchołkowe z dwoma - trzema liśćmi i korzeniami powietrznym oraz przez sadzonki sporządzane z pociętej łodygi z węzłami. Najszybciej przyjmują się sadzonki wierzchołkowe - najwolniej sadzonki z ciętej łodygi. Przed umieszczeniem w glebie dobrze, by powierzchnia cięcia posypana pyłem z węgla drzewnego nieco przeschła. Dobrze jest stosować ukorzeniacz. Po posadzeniu często spryskiwać ciepłą wodą, ale sama gleba powinna być tylko lekko wilgotna. Można przykryć szczelnie na parę dni namiotem z folii. Sadzonkę z korzeniami powietrznymi można umieścić w pojemniku z wodą lub w glebie (torf z piaskiem i styropianem granulowanym). Korzenie muszą sobie same szukać wilgoci. Ogołoconą dołem roślinę można przyciąć nad ostatnim liściem ok. 25-35 cm nad ziemią. Nowe przyrosty pojawiają się dosyć szybko.

Choroby i szkodniki
Roślinę można łatwo zniszczyć poprzez wystawienie na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, zbyt częste podlewanie, posadzenie w niezdezynfekowanej ziemi (grzyby, larwy). Objawy poważnych chorób to miękkie, mokre, żółknące końce liści (zalanie), suche, żółte lub brązowe końce liści (suche powietrze lub przesuszenie gleby w doniczce).

Opracowanie Fiendy


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.