Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


trybekk

Użytkownik od 31 mar 2018
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 29 2023 15:40

#1928471 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 23 lutego 2021 - 19:16

Cześć ;)

Z okazji stworzenia własnego sterownika: https://www.terrarium.pl/topic/547576-prosty-sterownik-terrarium/ ,postanowiłem przetestować go w wiwarium z roślinami owadożernymi. 

Więc do rzeczy, 

Wymiary terrarium to 60x40x40cm. Tylna ścianka zrobiona z kawałków korka podklejonych na arkusz korka technicznego.

 

Na pierwszy ogień poszła warstwa keramzytu jako drenaż i na to agrowłóknina :

image5.jpg

 

Później już tylko sypanie ziemi i obsadzanie roślin. Jako, że rośliny owadożerne lubią mega kwaśną ziemię, a pozostałe rośliny które posadziłem/posadzę wolą ziemię troszkę bardziej zasadową, postanowiłem pójść na kompromis i zastosowałem ziemię do borówki, ma kwaśny odczyn, ale nie aż tak jak torf. Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy rośliny się przyjmą, jeżeli nie, zacznę jeszcze raz z inną ziemią ;)

 

Po pierwszym dniu obsadzania terrarium wygląda tak: 

image3.jpg

 

Na chwilę obecną z roślin owadożernych jest tylko kapturnica (pierwszy plan). Pozostałe rośliny to monstera, trzykrotka (purple) oraz fitonia (red). Niestety w sklepie na miejscu muchołówki i rosiczki były lekko mówiąc zdezelowane. Jak się trochę wypogodzi to zamówię wysyłkowo. 

 

Jutro postaram się dołożyć jakiś duży kawałek korka żeby trochę zagospodarować środek. Dodatkowo będę obsadzał ściankę i podłogę mchem jawajskim i tajwańskim. 

 

Jeżeli chodzi o oświetlenie to jest to lampa mojej konstrukcji. 2 metalowe maski LED długości 50cm o barwie 6500K z dodatkiem niebieskiego i czerwonego do stymulacji wzrostu roślin. Całość jest przyklejona na klej termoprzewodzący do radiatora. Radiator zakonczony zaślepkami ze "stopką" ;) Zmierzyłem też natężenie światła z odległości 50cm i wychodzi 2600luxów, także wystarczająco.

image4.jpg

image6.jpg

 

 

Wracając do tematu sterownika to zostanie on podłączony w przyszłości jak całość "ruszy" ;) aktualnie podpięte jest tylko sterowanie oświetleniem. 

 

Temat będzie na bieżąco aktualizowany, a poniżej lista z roślinami obsadzonymi / do obsadzenia ;)

 

Pozdrawiam

 

 

OBSADZONE: 

-Kapturnica

-Monstera

-Trzykrotka

-Fitonia

 

DO OBSADZENIA:

-Rosiczka

-Muchołówka

-Bromeliowate

-Mchy

-"Dziecięce łzy" - Soleirolia soleirolii

-Ficus pumila

-"ekipa sprzątająca"




#1928281 Prosty sterownik terrarium

Napisany przez trybekk na 21 lutego 2021 - 18:44

Cześć ;)

Z racji braku na rynku sterownika, który w 100% by mi odpowiadał, postanowiłem stworzyć swój własny. 

Początkowo bazą miało być Arduino, ale stwierdziłem, że lepszym pomysłem będzie zbudowanie sterownika w oparciu o ESP32 z modułem Wifi i Bluetooth, które jest znacznie wydajniejsze od wspomnianego Arduino (oraz tańsze ;) )

 

Założenia przy projektowaniu: 

1. Sterowanie ogrzewaniem w oparciu o odczyt z czujnika temperatury

2. Sterowanie zraszaniem w oparciu o odczyt z czujnika wilgotności

3. Sterowanie oświetleniem z możliwością symulacji świtu/zmierzchu

4. Obsługa zdalna przez internet / aplikacje na PC. 

 

Stan faktyczny: 

1. Za odczyt temperatury odpowiada czujnik DHT22 (jeżeli ktoś zna jakąś lepszą alternatywę to proszę o informację). Sygnał sterujący zostaje podany na przekaźnik SSR (półprzewodnikowy, nie wydaje on dźwięku przy załączaniu), a ten uruchamia grzałkę. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury przekaźnik się rozłącza. (

2. Sytuacja analogiczna, ale w tym przypadku uruchamiana jest pompa wody. 

3. Oświetlenie pracuje w wyznaczonym przedziale czasowym, synchronizowane jest przez NTP. Symulacja świtu i zmierzchu działa przy użyciu PWM (z rana LED stopniowo się rozjaśnia, na wieczór stopniowo się ściemnia)

4. Sterownik jest podłączony do sieci domowej poprzez wifi. Można się z nim także połączyć używając internetu mobilnego na telefonie (zewnętrzne IP). 

 

Dla osób, które nie mają za wiele wspólnego z programowaniem i elektryką/elektroniką, ten opis może być niezrozumiały. Tłumacząc na nasze: Sterownik działa i spełnia swoją funkcje ;)

 

Aktualnie sterownik jest zmontowany na płytce stykowej (faza testów) i nie wygląda zbyt estetycznie, ale jestem na etapie projektowania do niego obudowy, także wkrótce wstawie zdjęcia gotowego ;)

 

Na początek wrzucam screeny interface'u sterownika ;) mam nadzieje, że wyglądem nie straszy, chociaż szału nie ma :)

 

W razie pytań proszę pisać, chętnie pomogę i doradzę ;)

 

Pozdrawiam

interface-PC.jpg

interface-MOBILE.jpg









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.