Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


PanRopuch

Użytkownik od 15 sie 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 29 2024 18:56

#1979499 Kassina senegalensis - pierwszy na świecie!

Napisany przez PanRopuch na 03 lipca 2023 - 13:40

2 lipca w mojej hodowli miał miejsce najbardziej spektakularny sukces w mojej dotychczasowej "karierze" - jako pierwszy na świecie udokumentowałem wyklucie kijanek Kassina senegalensis w mojej hodowli. Po 9 latach utrzymywania tego gatunku i dziesiątkach godzin spędzonych na poszukiwaniu informacji i próbach złożenia ich w logiczną całość, wielu nieudanych próbach itd. w końcu się udało :) Na ten moment (3 lipca) pływają min 23 kijanki. Ale po kolei :) 

 

Żaby były przygotowywane do sezonu poprzez obniżenie temperatury zimą i na wiosnę, do około 16-22 stopni. W tym sezonie były obficie karmione, utrzymywana była wilgotność taka sama jak przez resztę roku czyli ok. 60-80%. Szczerze mówiąc, tyle się w tym roku działo, że nawet nie zanotowałem, kiedy dokładnie włożyłem żaby do komory deszczowej, było to na 100% w czerwcu, już po tym jak mój znajomy z południa Europy "wyprzedził" mnie i jako pierwszy uzyskał skrzek, niestety niezapłodniony. W komorze deszczowej stworzonej z terrarium będącego "oszukiwaną" kostką 40 cm (czyli mniejsze niż 40x40x40) znajdowało się ok 5 cm wody, 2 duże kawałki korka i roślina wodna określana jako "guppy grass" a na moje to chyba moczarka (?) którą dostałem od kolegi który robił przycinkę w akwarium, deszczownica zrobiona z rurek PCV nasadzonych na jakiś stary filtr od Aquaela, kostka napowietrzająca (zestaw 4 kostek każda z osobną rurką, zaworek-rozgałęziacz oraz napowietrzacz dają bardzo fajne rezultaty) oraz grzałka akwarystyczna bodajże 25 W nastawiona na 32 stopnie. 

 

30 czerwca pojawił się skrzek, na oko poniżej 100 ziarenek, zapewne gdzieś pomiędzy 50 a 60 sztuk, ale szczerze mówiąc to boję się tam grzebać, więc dokładniej nie policzę. Część ziarenek złożone na roślince, część na korku a część luzem na dnie. Ziarenka złożone na roślince wyglądały najlepiej a te na korku najgorzej. Na oko około 1/3 była zapłodniona, ale jak było w rzeczywistości dowiem się pewnie w przeciągu paru dni.

 

Kijanki są bardzo małe, już teraz widzę, że do kosza można wrzucić informację o tym, jakoby miały być mięsożerne - w nocy przyuważyłem jedną jak z zapałem zjadała owo "guppy grass" na którym być może się wykluła. Kijanki od chwili gdy je zauważyłem pływają, większość czasu jednak spędzają "zawieszone" na szybach. Jutro spróbuję podać jakiś normalniejszy pokarm a pewnie pojutrze przeniosę je do osobnego boxa.  

 

Załączone miniaturki

  • Kassina_senegalensis_egg1.jpg
  • Kassina_senegalensis_egg2.jpg
  • Kassina_senegalensis_egg3.jpg
  • Kassina_senegalensis_egg_day2.jpg
  • Kassina_senegalensis_tadpole_hatch.jpg



#1948383 Trachycephalus nigromaculatus (rzekotka kaskogłowa) - po raz pierwszy u mnie

Napisany przez PanRopuch na 17 października 2021 - 10:16

Po niemal równo 5 latach od zakupu ośmiu młodziutkich Trachycephalus nigromaculatus (ponoć od 3 niespokrewnionych par, ale wiemy jak to z tym jest - nie zweryfikujesz ;) ) udało mi się uzyskać skrzek. A ze skrzeku wykluło się troszkę kijanek :D 

 

Dorosłe żaby intensywnie karmiłem przez ostatnie 2-3 miesiące i z zadowoleniem stwierdziłem, że są nie tylko grube ale i absurdalnie jak na swój rozmiar ciężkie. Pierwsza moja myśl przy przenoszeniu ich do komory deszczowej brzmiała "czy one są zrobione z metalu?!". Anyway, cała ósemka klusek trafiła do komory deszczowej 50x50x50 cm z dużą ilością roślinności (głównie przycinka monstery), grzałką 25 W nastawioną na 30 stopni i oczywiście deszczownicą zrobioną ze starego filtra aquaela i rurek PCV. Głębokość wody to około 7-10 cm, dedykowane oświetlenia brak, ale że stało przy biurku i niedaleko od regałów, to oświetlenie z x różnych źródeł w pobliżu umożliwiało wygodną obserwację żabsk. 

 

Żaby zostały włożone do komory deszczowej 11.10.2021 i wkrótce zaczęły koncertować (jako ciekawostkę podam, że moja rodzicielka postanowiła zmierzyć decybele aplikacją na telefon - głos (d)rzekotek sięgał momentami 90 decybeli :D ) a już następnego dnia pojawił się amplexus a kolejnego w amplexusie były dwie pary jednocześnie - nadal jednak nie było skrzeku. 14.10.2021 została złożona duża ilość skrzeku (najprawdopodobniej około 1000 ziarenek) w pakietach kilkudziesięciu sztuk które szybko z pakietów się "wydostały" i znajdowały się niemal wszędzie w komorze deszczowej. Wszystko pochodziło od jednej pary. Już następnego dnia zaobserwowałem pierwsze kijanki.

 

Na ten moment (17.10.2021) mam około 20 maleńkich kijanek, od początku ruchliwych i aktywnie przyjmujących pokarm. Według osoby od której mam swoje dorosłe żaby, kijanki są wszystkożerne a metamorfoza zajmuje im około miesiąca. 

 

244979689_1339349329796833_6769003682655

245425499_1873876309451522_8672002395709

245527844_1873230326182787_5008820071348245640767_1273683733080048_2814341738459




#1941048 Pipa carvalhoi - pierwszy raz w Polsce (?)

Napisany przez PanRopuch na 10 lipca 2021 - 11:46

W swojej hodowli posiadam obecnie 9 dorosłych grzbietorodów Pipa carvalhoi (zakupiłem 14 ale 5 odsprzedałem kolegom) zakupionych w lutym tego roku. Są to niezwykle pocieszne żaby, które chętnie przystępują do godów - niestety, nie sposób stwierdzić która samica ma na plecach skrzek do momentu kilku-kilkunastu godzin przed wykluciem kijanek - same żaby lubią natomiast poddać kijanki "recyklingowi" czyli zwyczajnie je zjeść ;) 

 

Dorosłe żaby utrzymuję w akwarium 80x35x40 cm (albo 80x40x40, już nie pamiętam) gdzie utrzymywana jest +/- stała temperatura 28 stopni. W akwarium działa filtr aquaela patmini oraz grzałka - żaby te znoszą duże skoki temperatur ale wolę mieć tam "dla spokoju" stałą temperaturę. Dno jest zasypane 2-3 cm drobnoziarnistego piasku kwarcowego (wcześniej wypłukanego i wyparzonego), oprócz tego znajdują się tam dwa duże korzenie, trochę rogatka i rzęsy wodnej oraz liście bukowe (wcześniej wygotowane w garnku). Żaby karmię niemal wyłącznie karaczanami tureckimi, które w przeciwieństwie do świerszczy potrafią bardzo dobrze pływać. Niemniej, nawet dorosła żaba tego gatunku nie przepada za zjadaniem dużych turków, z reguły dostają maksymalnie 1,5 cm karaki.

 

Skrzek wykluwany jest po 13-28 dniach (zależy od temperatury a i same żaby potrafią dziwnie "polecieć" z wykluwaniem), sam moment wylęgu ciężko zaobserwować. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem na uratowanie kijanek przed głodem dorosłych jest "wyrzucenie" samicy ze świeżo zarośniętym skrzekiem do "izolatki" czyli niedużego akwarium bądź faunaboxa zalanego wodą i zajętego w dużej części przez rośliny (rogatek).

 

Kijanki wykluwają się ładnie uformowane, chociaż proporcje się zmieniają wraz z rozwojem. Ponieważ pobierają one pokarm poprzez filtrowanie go z wody, zdecydowałem się, za namową hodowcy od którego mam swoje dorosłe, aby do wody wsypywać bardzo drobno sproszkowaną spirulinę. W dotyku przypomina ona mąkę, więc wnoszę, że jest serio bardzo drobna ;) Przez pierwszy miesiąc codziennie wsypywałem trochę spiruliny od razu po podmiance wody (tak jak u kijanek innych żab wymieniałem większą część wody każdego dnia), następnie przez jakiś czas robiłem obie te rzeczy raz na dwa dni jednak mimo, że kijanki zaczęły wtedy szybciej rosnąć zdecydowałem się wrócić do codziennych prac - woda w ich akwarium robiła się zbyt paskudna.

 

Kijanki utrzymuję w akwarium około 50x30x30 (z tym, że jedna ze ścianek jest wypukła), bez przykrycia, bez filtra i bez grzałki, natomiast z rogatkiem i liśćmi dębowymi w sporej ilości. Temperatura wahała się od 18 do 29 stopni w ciągu doby jednak zdecydowałem się spróbować w ten sposób i przynosi to póki co dobre efekty.

 

Kijanki wykluły się 6 albo 7 maja (w każdym razie to widzę po forum i fanpage, bo jak zwykle nie zrobiłem notatek). Z początkowych 31 kijanek, które uniknęły zjedzenia przez samicę, 5 osobników było "nie takich" i padły w przeciągu pierwszej doby. Pozostałe 26 kijanek rosło w bardzo zróżnicowanym tempie, kolejnych kilka, z reguły tych mniejszych, również padło. 25-27 czerwca pojawiły się pierwsze osobniki z przednimi łapkami, przybliżonej daty wyciągnięcia tylnych niestety nie zapisałem. 9 lipca wyjąłem 8 metamorfów z akwarium kijanek i przeniosłem je do osobnego akwarium (w zasadzie zalanego wodą faunaboxa, tym razem przykrytego pokrywą od kompletu) gdzie wsypałem im nieco muszek (które potrafią unosić się na wodzie około 3 dni zanim padną), kilka z nich jest już zainteresowanych pokarmem. Dzisiaj (10 lipca) pierwsza żabka wchłonęła cały ogonek. 

 

Poniżej parę chaotycznie nazwanych i bardzo nieostrych zdjęć,obiecuję się poprawić... w nieokreślonej przyszłości  :-P 

 

P_carvalhoi_amplexus.jpg

Pipa_carvalhoi_eggs.jpg

Pioa_carvalhoi_eggs_visible_on_back.jpg

Pipa_carvalhoi_pollywogs3.jpg

małykrecik.jpg

 

 




#1933625 Czym różni się Ceratophrys cranwelli od ornata

Napisany przez PanRopuch na 19 kwietnia 2021 - 12:01

*Ceratophrys

 

C. cranwelli jest organizmem diploidalnym (posiada 2 pary chromosomów posiada 2 chromosomy W KAŻDEJ PARZE), osiąga ona nawet 20 cm długości

 

C. ornata jest organizmem oktoploidalnym (posiada 8 par chromosomów posiada 8 chromosomów W KAŻDEJ PARZE), max 13 cm długości i charakterystyczny wzór ciała. Jest droższa i rzadziej dostępna od cranwelli

 

Oprócz tego są inne gatunki i hybrydy, a także organizmy genetycznie modyfikowane. Każda Ceratophrys może się przekrzyżować z innymi gatunkami. Podobno nawet z Lepidobatrachus laevis ale czy doszło do tego "samo" w hodowli czy było to jakieś GMO też nie wiem. 

 

EDIT: Zrobiłem błąd co przy moim roztargnieniu się zdarza dość często w sumie

 

Nie PAR CHROMOSOMÓW tylko chromosomów W PARZE. Kajam się, oczywiście chodzi o to ile jest "w parze" a nie ile jest par bo jest ich tyle samo. 




#1926724 Przegląd hodowli :D

Napisany przez PanRopuch na 01 lutego 2021 - 18:32

Alvariusgrudzien2020.jpg

Bombinawithspawn.jpg

byki3.jpg

Ksenegalensis.jpg

Tasperumyoungsonhand.jpg

Z_dennysi4.jpg

Zhanigxalus.jpg

Bombinymałe1.jpg

 

Stan aktualny mojej hodowli (bez uwzględniania młodych, nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem):

 

6.5 Bombina orientalis 

1.1 Bombina orientalis albino T+

1.1.2 Hyla cinerea (min. jeden śpiewający samiec, prawdopodobnie są to dwie parki)

0.1 Incilius alvarius

4.3.2 Kaloula pulchra

Kassina senegalensis ((do policzenia ale dzisiaj odłowiłem 2.1 do odrobaczania, potem zobaczę, czy którejś nie przeoczyłem)

0.0.10 Kurixalus odontotarsus

0.0.8 Litoria aurea

1.2.2 Mantella expectata (min. jedna z żab śpiewa) 

1.0 Pyxicephalus edulis locality Tanzania

0.1 Pyxicephalus edulis locality Togo

1.0 Pyxicephalus obbianus (urósł i zaczął śpiewać, sporadycznie gania też edulisy jak się za bardzo spoufalają, kłapie pyskiem i syczy kiedy go zdenerwują, ale ich nie atakuje, z dwa razy zdarzył się taki konflikt a potem był spokój)

5.5 Theloderma asperum

4.4 Trachycephalus nigromaculatus

2.0 Zhangixalus dennysi

 

Jakby coś to młode kumaki będą w ofercie za parę miesięcy (pływają już pierwsze kijanki z tego roku), Theloderma asperum podejrzewam że może być chwilowa przerwa w dostępności bo dorosłe zrobiły sobie w końcu odpoczynek a kupnem wszystkich młodych zaczął się interesować hurtownik zza granicy, więc jeśli do czasu, kiedy będę mógł mu wysłać nie zostaną wykupione, no to będzie przez jakiś czas pusto ;)

 

Jestem też zainteresowany zakupem różnych żab (pomijając P. adspersus, rogate, termitówki, ropuchy inne niż I. alvarius i drzewołazy), ale muszą to być hodowlane albo chociaż przetrzymane parę miesięcy osobniki :P

 

A zdjęcia, to "to be continued". Jak nie zapomnę ;) Więcej zdjęć na fanpage U Pana Ropucha na FB :D 




#1915742 Ekstremalnie szybki rozwój młodych Bombina orientalis

Napisany przez PanRopuch na 28 września 2020 - 13:45

Chociaż mnożenie kumaków dalekowschodnich nikogo już nie dziwi, zdziwić może szybkość z jaką te kumaki urosły :)

 

Wyklute w kwietniu, przeobrażone w maju, zdjęcie dwóch największych młodych (albino T+) z wczoraj razem z dorosłymi ubarwionymi +/- zwyczajnie

 

Sekretna receptura na magiczną miksturę na porost żaby niestety nie może zostać póki co ujawniona, ale w jej skład wchodzą WYŁĄCZNIE bardzo tanie, naturalne pokarmy dostępne w hipermarkecie bądź osiedlowym sklepie  :-D

 

edit: Największy zielony kumak to populacja koreańska, one są ogromne i statystycznie przerastają wszystkie inne formy B. orientalis (zarówno naturalne jak i miksy populacji lokalnych)

Załączone miniaturki

  • Bombinaswarm1.jpg
  • Bombinaswarm.jpg
  • Bombinaswarm2.jpg



#1915430 Theloderma asperum chwalę się ;)

Napisany przez PanRopuch na 23 września 2020 - 12:24

Theloderma asperum nie jest gatunkiem trudnym do rozmnażania (mnożą się jak króliki), ale i tak się pochwalę, bo chyba dawno nikt tego u nas nie rozmnożył ;)

 

- 5.5 (ponoć, bo ani nie jestem pewien czy jest po równo ani ile ich tam siedzi ;) ) zakupione 16 lipca 2020 roku od znajomej hodowczyni z Łotwy

- Już w pierwszych dniach słychać było "śpiew" (czy raczej rozpaczliwy głosik) samców

- 26 lipca pierwszy skrzek na zdjęciach (wcześniej chyba było kilka ziarenek ale nie bardzo było je widać przez specyfikę setupu i moją niechęć do męczenia świeżo zakupionych żab

- 2 sierpnia pierwsza kijanka w wodzie

- 15 lub 16 sierpnia pierwsza kijanka z nogami (kończyny tylne), ogółem kijanek różnego wieku i rozmiaru pływa około 20

 

Warunki u dorosłych:

 

- Terrarium o wymiarach 40x40x50 cm, 5-10 cm wody na dnie (w zależności od tego jak mi się naleje)

- Wystrój to jedynie kilka kawałków korka ustawionych tak by imitować dziuplę/jaskinię

- Dorosłe osobniki karmię 1-3 razy w tygodniu większa ilością młodych karaczanów tureckich bądź świerszczy bananowych, sporadycznie także stonogi tropikalne (jednak wygląda na to, że niszczą skrzek żab, tak więc więcej ich nie wrzucam). Karmówka zakupiona, karmiona przez jakiś czas owocami, warzywami i płatkami owsianymi aby zwiększyć/utrzymać jej wartość odżywczą

- Woda po przepuszczeniu przez filtr węglowy z uwagi na niekorzystny wpływ naszej lokalnej wody na życie i zdrowie ryb i płazów, podmiany min 2-3 razy w tygodniu i jak tylko widać, że robi się syf

- Temperatura 24-26 stopni ze sporadycznymi skokami o kilka stopni podczas upałów albo jak trzeba było dłużej wietrzyć jak było chłodno

- Terrarium jest pryskane wodą co jakiś czas aby zapobiec wyschnięciu skrzeku

 

Kijanki:

 

- Faunabox z około 5-7 litrów wody i wysokością słupa wody 6-10 cm, kilka dni temu zamieniony na akwarium ok 25 litrów wody i wysokość słupa wody 10-12 cm

- Kijanki przyjmują jedynie pokarm zwierzęcy, są karmione codziennie

- Woda jest podmieniana co drugi dzień

- Duże kijanki nie szkodzą małym w żaden sposób, nie polują na nie ani nie spowalniają ich rozwoju

- Nie zaobserwowałem jak dotąd żadnych martwych bądź nieprawidłowo rozwijających się kijanek

 

 

 

 

Załączone miniaturki

  • Thelodermaasperum1.jpg
  • Thelodermaasperumeggs1.jpg
  • Thelodermaasperumtadpoles1.jpg
  • Mszaczeknóżki.jpg



#1908943 Strony WWW, strony na FB, inne strony

Napisany przez PanRopuch na 30 czerwca 2020 - 16:39

To i ja się zareklamuję, tutaj jeszcze (chyba) nie wrzucałem. Polecam mój fanpage wszystkim osobom zainteresowanym tematem żab i nie tylko ;)

 

https://www.facebook.com/U-Pana-Ropucha-297826870389815/




#1904243 Skrzek termitówki indyjskiej (Kaloula pulchra)

Napisany przez PanRopuch na 10 maja 2020 - 11:48

Dnia 06.05.2020 około godziny 12:00 odkryłem skrzek od mojej parki termitówek, włożonej do komory deszczowej o parę dni wcześniej. Początkowo część jajek (około 2-3%) wykazywała oznaki rozwoju, w niektórych widać było już larwy, niestety, rozwój ustał, co sugeruje śmierć larw jeszcze przed ich wykluciem. Przejrzę jeszcze zbiornik, czy na pewno nic się tam nie ukrywa i zaczynam utylizację spleśniałego skrzeku, a za rok próbuję ponownie. Tymczasem opiszę jak uzyskałem skrzek.

 

Posiadam parkę (1.1) termitówek indyjskich zakupionych bodajże w 2014 roku jako odłowy. Do tej pory kilkukrotnie próbowałem mnożyć je w komorze deszczowej przy wysokich temperaturach, co skutkowało totalnym brakiem zainteresowania tematem ze strony żab.

 

Na początku suszyłem je przez około 2-3 miesiące. Szczerze mówiąc to nawet nie było porządne zimowanie, po prostu mocno zmniejszyłem wilgotność w zbiorniku, podlewając termitówki dość sporadycznie i tylko na tyle,żeby nie wyschły. Niewielka głębokość gleby (około 10 cm), wilgotność 30-50%, temperatura pokojowa z mocnymi spadkami od czasu do czasu (lubię wywietrzyć pokój, a że sam zimna praktycznie nie czuję, to bywa, że dość mocno spada, na szczęście w tym pokoju żyją żaby, którym to nie zaszkodzi )

 

Suszenie zakończyłem intensywnie podlewając zbiornik z płazami i przez 3 tygodnie intensywnie karmiłem. I na tym bym pewnie poprzestał, gdyby nie to, że w tym roku zacząłem zimowanie pozostałych płazów dużo później niż normalnie i miałem wolną komorę deszczową.

 

No to wsadzamy żaby do środka 3 tygodnie po zalaniu ich zbiornika. Deszczownica z pompki akwarystycznej (majacej min 15-20 lat) i rurek PCV, trochę zielska, wysepka z ceramicznej miski dla żółwia odwróconej do góry nogami, kawałek korka, cały zbiornik to oszukiwana kostka 40 cm (niestety niektóre firmy mają dość specyficzne poczucie uczciwości i jako kostki 40 cm sprzedają 30-parę cm, nie mające nawet wszystkich boków tej samej długości tylko przykładowo 32,8x36,1 itp. - oczywiście sprzedawane jako kostka 40 cm ;) ).

 

Do komory trafiły dnia 2 maja a cztery dni później złożyły skrzek, bez wątpienia ponad 1000 jaj, jednak nie liczyłem (guess why). Po złożeniu skrzeku żaby zostały usunięte ze zbiornika i przeniesione z powrotem do swojego 80x40x40, gdzie są intensywnie karmione. Skrzek od początku wyglądał dziwnie, nie przypominał w ogóle tego, co widujemy na zdjęciach z rozmnożeń tego gatunku, jednak część jajek rozwijała się, powoli, ale jednak rozwijała. Niestety na tą chwilę wygląda na to, że żadnych kijanek w tym roku nie będzie. Spróbujemy w 2021 :)

 

96083062_1466990086806815_91649098482597

95902143_1466990053473485_3120146990101496515598_1466990070140150_59742295866684




#1859920 Drugie rozmnożenie Kassina maculata

Napisany przez PanRopuch na 23 sierpnia 2018 - 11:25

No i niestety przeżyłem ogromne rozczarowanie - wczoraj znalazłem martwą kijankę. Tematu nie zamykam, może jeszcze kiedyś uda mi się dostać samicę i ponowić rozród. Różnie może być. Póki co, nie mam nic więcej do dodania poza tym, że coś zje*ałem no tylko żeby było jeszcze wiadomo co. Mam swoje podejrzenia i nie zamierzam się nimi póki co dzielić. Może kiedyś. W każdym razie, ostatnie 10 miesięcy było fajne. Miałem okazję obserwować unikatową larwę płaza i czegoś się dowiedziałem o rozwoju tych płazów...




#1848092 Płazy dla początkujących - dopisywać się

Napisany przez PanRopuch na 08 kwietnia 2018 - 12:51

Eleutherodactylus coqui - opisany przeze mnie w dziale gatunki. Kapitalny śpiew, ogromna wytrzymałość na zmienne warunki w terrarium, b. łatwe rozmnażanie. Sam wygląd nie jest jednak efektowny. (dodatkowo nie jestem pewien, czy posiadane przeze mnie osobniki to E. coqui czy jakiś pokrewny gatunek).

 

Lithobates catesbeianus/Rana catesbeiana - agresywna, żarłoczna żaba będąca gatunkiem inwazyjnym, przez co stanowi dość dobry wybór dla początkujących (pod warunkiem, że nie zechcą jej wypuścić do najbliższego zbiornika wodnego). W niektórych krajach zakazana, nie pamiętam jak w PL :P

 

Pyxicephalus edulis i Pyxicephalus adspersus - właściwe żaby byki. Wytrzymałe i długowieczne, na minus to, że większość czasu śpią zagrzebane w ziemi i mogą ugryźć do krwi.

 

Triprion petasatus -  zamieszkująca podmokłe tereny żaba nadrzewna. Na dniach dodam opis, bo chyba go jeszcze nie ma.

 

Dodatkowo, jak najbardziej kumaki B. orientalis, Hyperoliusy (na pewno puncticulatus) i Epipedobates anthonyi zdecydowanie nadają się dla początkujących.




#1826004 Drugie rozmnożenie Kassina maculata

Napisany przez PanRopuch na 28 września 2017 - 20:35

Grupa 9 samców i 1 samica, wszystkie to odłów. Przez ostatnich kilka miesięcy żabki były "suszone" w zbiorniku z około 10 cm warstwą ziemi. Tydzień temu zostały przeniesione do komory deszczowej - dzisiaj widać już efekty, na dnie pojawiło się około 100 jaj. Link do zdjęcia na mojej stronie na FB:

 

https://www.facebook.com/297826870389815/photos/a.328476720658163.1073741827.297826870389815/793689047470259/?type=3&theater









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.