Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


jot023

Użytkownik od 08 lis 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny paź 29 2022 21:17

#1826663 Akwarium jako przejsciowe terrarium dla agamy brodatej

Napisany przez jot023 na 04 października 2017 - 20:54

Za niwielkie pieniądze kupisz pojemnik typu "samla"

samla-pude-ko-bia-y__0489414_PE623612_S4

zrobisz w nim "dziurki" wentylacyjne i zamontujesz lampy - to powinno być lepsze od akwarium.




#1826660 Zaczopowanie? Po raz kolejny...

Napisany przez jot023 na 04 października 2017 - 20:42


to mam ją dalej kąpać? Bo widocznie nie przeszkadza jej to zbytnio.

ja bym kąpał.


Właściwie, to nie robiłam, ale czytałam na forum, że np. jak główki zostaną i odnóża skoczne to że jest ok.

Nie napisałem, że nie jest! A badanie trzeba by było zrobić, nawet "dla świętego spokoju". 




#1825567 co potrzebuje gekon lamparci

Napisany przez jot023 na 25 września 2017 - 09:43


W moim pierwszym terrarium grzałem żarówką i ciężko było uzyskać dobrą różnice temperatur gekony siedziały wtedy przy wentylacji

Wystarczy odpowiednio dobrać moc żarówki i wysokość, na której się znajduje. 

 

Jestem zwolennikiem żarówek. Mata/kabel tylko w sytuacji, gdy w pomieszczeniu temperatura spada poniżej 18oC.




#1824589 Jaka żarówka grzewcza :P

Napisany przez jot023 na 16 września 2017 - 20:08

W pokoju z terrariami panuje temp. 20-25oC. Terra z płyty meblowej, wyspa ciepłą na wys. ok. 15cm od podłoża, żarówka 35W, ok. 20cm nad wyspą. Temperatura na wyspie waha się od 38oC do 41oC. Na górnej półce (ok. 15 cm od "sufitu") panuje temp. ok. 30-32oC. W najchłodniejszym kącie 22-27oC. Latem trochę się przegrzewało, ale zastosowałem wkłady do lodówki turystycznej i było w miarę OK.




#1824530 Jaka żarówka grzewcza :P

Napisany przez jot023 na 16 września 2017 - 12:15

Właśnie takich używam.




#1824501 Jaka żarówka grzewcza :P

Napisany przez jot023 na 15 września 2017 - 23:57


Wybrałbym żarówkę minimum 50w (chociaż i ona może okazać się za słaba)

Albo za mocna. u mnie zimą wystarcza 35W halogen. Po prostu trzeba to sprawdzić samemu. Niestety nie da się zastosować jednego standardu - jest zbyt wiele zmiennych.




#1824092 Początek z gekonami lamparcimi

Napisany przez jot023 na 11 września 2017 - 21:04

Dopóki nie będziesz mieć pewności, że gex nie jest zarobaczony, to lepiej tak będzie. Po prostu łatwiej zadbać o higienę w takim terra. A warto mieć zbiornik przejściowy, coś jak "izolatka", ale do tych celów wystarczy plastikowy pojemnik typu "samla" z ikei o odpowiednich wymiarach.




#1824089 Depresja jaszczurki?

Napisany przez jot023 na 11 września 2017 - 20:55

No niestety, jedyny sposób to chyba przeczekać. Zapewnić jej jak najwięcej spokoju. Jak rośnie i nie traci na wadze to nie jest źle.




#1824085 Początek z gekonami lamparcimi

Napisany przez jot023 na 11 września 2017 - 20:49

A dlaczego nie od razu do docelowego? Po co im fundować kolejny stres związany z aklimatyzacją?




#1823656 Kilka pytań o gekona lamparciego

Napisany przez jot023 na 07 września 2017 - 21:49


- chciałem dowiedzieć się czy trzeba pryskać terrarium (np kryjówki, skałki) podczas gdy gekon nie ma wylinki, niektórzy piszą że trzeba pryskać inni zaś mówią że sama miska z wodą starcza.

To zależy od wilgotność w terrarium. Jeżeli jest na właściwym poziomie to nie ma takiej potrzeby.


- Wiem że gekon potrzebuje czasu na aklimatyzacje, ale gekon nie chce podejśc do miski z mącznikami i muszę mu kłaść obok miski żeby je zauwazył i zainteresował sie nimi, powinienem tak robic czy czekac az sam znajdzie w misce robaczki ? Gdy puszczam mącznika obok miski gekon poluje więc chyba jest głodny

Spokojnie znajdzie michę i robale ;)


- Czy mączniki posypywać witaminkami (nie wapnem), gdy co drugi dzień wkładam do pudełeczka z mącznikami jakiś owoc lub warzywko ?

KONIECZNIE! Żadne karmienie owadów nie zapewni odpowiedniej ilości witamin dla gada. To podawanie witamin jest obowiązkowym dodatkiem do diety, jednak w niewoli o wiele mniej urozmaiconej niż w naturze.




#1823582 Wątpliwości dotyczące oświetlenia terrarium

Napisany przez jot023 na 07 września 2017 - 08:46


1) jaki rodzaj oświetlenie dobrać? Rozumiem, że ma być ono punktowe, czy halogen się sprawdzi?

Spokojnie halogeny dają radę. Używam tych z wtykiem GU10.


2) czy dobrym miejscem na wyspę ciepła będzie kryjówka-półka, znajdujące się po lewej stronie terrarium? jest ona wykonana z żywicy epoksydowej.

A nie łatwiej będzie po prawej stronie dać jakiś kamień i na niego skierować światło (ogrzewanie). Dodatkowy plus z takiego rozwiązania, to kamień zakumuluje ciepło w ciągu dnia i "odda" je wieczorem.


3) pytanie bardziej techniczne - w jaki sposób zamontować taką żarówkę? Mam szklane terrarium a dziurki w wentylacji nie są na tyle duże, żeby przeszedł przez nie kabel. Rozumiem, że mam powiększyć otwory w kratce wentylacyjnej, np. je nawiercić, a samą lampę podczepić pod sufit, np. taśmą?

Powiększenie otworu będzie niezbędne. Jednak "podczepianie taśmą" raczej się nie sprawdzi, będzie się odklejać przy wysokich temp. Lepiej zamontować dwoma śrubkami jakąś listwę aluminiową przez szerokość (głębokość) terrarium i na niej zamontować oprawkę. W razie potrzeby będzie można lampę przesunąć.




#1823342 "Ataki" u Agamy Brodatej

Napisany przez jot023 na 04 września 2017 - 19:09

Dorzucę swoje "trzy grosze".


Wielkość terrarium : 50cm×30cm×40cm

Myśl (a najlepiej już działaj) o docelowym terrarium. Agamy rosną dość szybko i Twoje terrarium w najbliższym czasie okaże się za ciasne dla smoka.




#1823147 Gekon lamparci - wyjazd na wakacje

Napisany przez jot023 na 03 września 2017 - 09:51

Na pewno nie powinno się do termostatów podłączać żarówek grzewczych, bo robią "dyskotekę". Jak masz dobrze dobraną moc żarówki grzewczej to wystarczy wyłącznik czasowy i nic więcej nie potrzeba, a wahań temp. i tak nie da się uniknąć. Jeżeli są to wahania o kilka stopni, nie będą w niczym przeszkadzać.




#1822876 Co to syndrom enigmy?

Napisany przez jot023 na 31 sierpnia 2017 - 23:08

ENIGMA

Enigma jest na chwilę obecną genem dominującym (brak potwierdzonych homozygot). Jego najistotniejszą cechą jest zmiana ubarwienia każdej znanej odmiany kolorystycznej gekonów lamparcich w sposób nie do końca przewidywalny bo dość chaotyczny.
Charakterystyczną cechą dzięki, której możemy odróżnić gekony posiadające ten gen od innych jest ubarwienie zarówno całego ciała gekonów, głowy jak i ich oczu. Już od wyklucia mają tendencje do posiadania czarnych plam na ciele zamiast charakterystycznych czarnych pasów. Ogony w większości przypadków mają biały kolor (co zmienia się z dojrzewaniem gada i stopniowym pojawianiem się plam). Kolor oczu zależny jest od odmiany z jaką krzyżujemy enigmę i może przybierać barwy od jasnoczerwonych u Bell Enigm i innych albino, przez czerwone u Enigm, bordowe u MS Enigm po Czarne u MSS Enigm. Wszystko to sprawia, że za pośrednictwem jednego genu możemy otrzymać potomstwo o niezliczonych fenotypach.

Problemy Genetyczne Enigm

Wszystko to co piękne Enigm odbywa się jednak kosztem często występującej u enigm wady genetycznej, która wg dotychczasowej wiedzy dotyczy prawdopodobnie układu nerwowego i problemu z transportem wapnia. Dlatego niezwykle istotne jest suplementowanie młodym Enigmom wapnia.

Za granicą prowadzone są obecnie badania nad syndromem enigmy. Pojawiły się też próby stopniowania objawów występujących u enigm i klasyfikowania ich, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że konkretny osobnik ma ten syndrom lub nie, gdyż może się on ujawnić na każdym etapie życia i w każdej chwili zaskoczyć hodowcę. Najbardziej ekstremalne przypadki skazują zwierzę na 100% zależność od właściciela. Dotychczasowe próby stopniowania nasilenia syndromu są różne (szczegół w linkach źródłowych). Warto wspomnieć jakie warunki powodują nasilenie syndromu u enigm. Z racji ich wrażliwości na światło może być to zbyt ostre oświetlenie, a także stres. Niektórzy hodowcy twierdzą, że suplementowanie wapnia pozwala nieco uspokoić syndrom.

Często widzi się, że ktoś sprzedając enigmy pisze, że nie mają one syndromu, albo, że jego gekony są od niego wolne. Na chwilę obecną nauka nie potwierdza jakoby były enigmy w 100% zdrowe i zawsze trzeba się po zakupie gekona tej odmiany liczyć z możliwością późniejszego wystąpienia objawów, a na reklamy tego typu patrzeć z przymrużeniem oka. Z wiadomości czerpanych od hodowców zdarzały się twierdzenia jakoby jedna Enigma na dziesięć posiadała syndrom, inni zaś twierdzili, że każda enigma w większym czy mniejszym stopniu go przejawia. Mówi się też, żeby lepiej nie krzyżować Enigm ze sobą, gdyż objawy mogą się wzmacniać. Nie wiadomo jednak ile w tym prawdy

Znane przykłady objawów syndromu enigm:

odginanie głowy
napady
chodzenie w kółko
stargazing – patrzenie w gwiazdy czyli odginanie głowy w górę jakby gekon obserwował niebo
drgawki
drgania
skurcze mięśni
tężyczka

Dowodem tego, że enigmy mają problem jest ich malejąca popularność. Kiedy dominujący gen podbił rynek gekonów zupełnie nowymi kolorami jakie pozwolił osiągnąć, szybko zorientowano się jaka jest cena tego wyjątkowego wyglądu. Enigmy stały się popularne, jednak ich ceny szybko spadły z racji problemów. Dziś można powiedzieć, że przynajmniej polski boom na enigmy minął. Cieszą się one uznaniem i zachwycają hodowców swoim wyglądem jednak nie są polecane początkującym jako pet. 

Źródło 
http://www.jaszczurki.net/opisy-i-artykuly/opis-podstawowych-odmian-lamparciego/




#1821046 [Kraków] Krakowskie Targi Terrarystyczne

Napisany przez jot023 na 16 sierpnia 2017 - 19:19

Zobacz wydarzenie w kalendarzu oraz zapisz się na to wydarzenie!

Nazwa wydarzenia: [Kraków] Krakowskie Targi Terrarystyczne

Założyciel wydarzenia: jot023

Kalendarz: Kraj

Data: 07 paź 2017 (Pojedyncze wydarzenie)









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.