Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


MikeB

Użytkownik od 19 lut 2011
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sie 17 2023 23:19

#1956710 Bardzo chudy gekon pomimo zdrowych reakcji

Napisany przez MikeB na 25 lutego 2022 - 23:25

Je, ale chudnie i ogon jest chudy. Jesli to nie sa objawy zarobaczenia, to nie wiem co musialoby nastapic aby byly. Oczywiscie, ze nalezy kupe do weta, z obu zwierzakow. 




#1956490 Dłuższy wyjazd, co z gekonem?

Napisany przez MikeB na 21 lutego 2022 - 23:46

Jesli ktos decyduje sie na opcje pozostawienia gekkona bez opieki (dorosly, zdrowy, dobrze odzywiony egzemplarz), to w zadnym wypadku nie mozna nawrzucac mu pokarmu "na zapas" . Nadmiar karmowki bedzie szukal zarcia w terrarium i jedynym jadalnym zrodlem bedzie wlasnie gekkon. 

Najbezpieczniejszym wyjsciem jest zwiekszenie czestotliwosci karmienia na kilka tygodni przed planowanym urlopem. To bedzie ten "zapas".

Na okres wyjazdu OBNIZYC temperature do pokojowej, wyeliminowac zrodlo dodatkowego swiatla, napelnic zbiornik z woda  jak zwykle, bez jakichs dodatkowych bajerow  i  byc dobrej mysli. 

Idea jest wykreowanie warunkow podobnych do "zlej pogody", ktora to przeciez czasami wystepuje w naturze. Obnizona temperatura i wylaczone swiatlo beda symulowac wlasni taka zla pogode. obnizenie temperatury spowolni metabolizm zwierzecia i ograniczy potrzeby zarowno pokarmowe jak i potrzeby rehydratacji. Zdrowy dobrze odkarmiony gekkon lub waz powinien zniesc taka przerwe bez problemu.  

Dotyczy to jedynie zwierzat, gdzie naturalnie wystepujace okresy niepogody so czestym zjawiskiem. Zwierzeta wowczas sa fizjologicznie przystosowany do podobnych przerw. Zwierzeta tropikalne, potrzebujace codziennego zraszania, niestety nie beda mogly byc zostawiane bez opieki na dluzej. 

 

Bezpieczna opcja jest jak @Dagn sugeruje znalezienie kogos, kto wpadnie na kontrole albo wezmie zwierzaka do siebie na okres nieopbecnosci.




#1956484 Monstra sie kluja - pierwsze klucie Helodermy meksykanskiej

Napisany przez MikeB na 21 lutego 2022 - 22:27

Zeszly sezon  byl slaby, cos nie styknelo i usunalem samca troche za wczesnie - rezultatem byly niezaplodnione jaja. Ten sezon wydaje sie duzo lepszy. Pierwszy maluch wlasnie sie kluje i widze naciencia zebami jajaowymi w co najmniej 3 innych jajkach. Przyszly sezon, ktory nawiasem mowiac zaczyna sie juz niedlugo, bedzie tym gdzie maluchy wyklute na pocztku tego artykulu beda uzywane do rozrodu. 

Dotychczas zatrzymywalem niemal wszystkie mlode dzielac sie miotem jedynie z wlascicielem drugiej samicy, ktora w sumie nie zlozyla ani jednego zaplodnionego jaja. Ten rok bedzie pierwszym, gdzie wszystkie mlode pojda na sprzedaz. obecnie mam grupe 11 osobnikow wtym 2 pary w wieku reprodukcyjnym. 

Poniewaz raportow rozmnozeniowych nigdy nie jest za wiele, dziele sie tutaj swoim kolejnym sukcesem. 

IMG_8008.JPG   IMG_8009.JPG




#1956184 Sprzedaż chorych zwierząt

Napisany przez MikeB na 15 lutego 2022 - 22:47

@k7l to wszystko o czym piszesz jest zasadne, jesli kupujesz na odleglosc, zwierze reklamowane jako zdrowe. Na gieldzie masz mozliwosc sprawdzic i dokladnie obejrzec zwierzaka. Defekty ukryte jak mobilnosc ( w malym pdelku ciezko ja sprawdzic, czy tez choroba niewidoczna golym okiem to inna sprawa, ale martwica, zapadniete oczy odwodnienie jest widoczne, wiec plakanie teraz to troche musztarda po obiedzie. 

@Jakub14 przyjmij to jako nauczke. zaadresuj ubytki w zdrowiu jaszczurki i ciesz sie nowym nabytkiem. Na przyszlosc nie kupuj zwierzat na szybko i bez prawidlowego sprawdzenia. 

Jesli cena byla bardzo okazyjna, byc moze byl powod dlaczego. 

 

Jesli chore zwierzeta nie beda kupowane albo "ratowane" poprzez zaplacenie pelnej sumy, proceder handlu chorymi zwierzetami bedzie dalej kwitnal. 




#1955826 Zaby rogate i ich odmiany barwne.

Napisany przez MikeB na 08 lutego 2022 - 23:45

Ceratophrys cranwelli Albino Adult.jpg Dorosly samiec albinotyczny - oczywiscie Albinosy nie zmieniaja specjalnie kolorow wraz ze wzrostem.

 

Ceratophrys cranwelli  Adult Green4.JPG Dorosly osobnik zielony

 

Ceratophrys cranwelli Brown Adult 2.jpg oraz dorosly brazowy. 

 

Nie obserwuje zmian pomiedzy kolorami tak jak wy to sugerujecie. 




#1955536 Zaby rogate i ich odmiany barwne.

Napisany przez MikeB na 04 lutego 2022 - 02:23

Ostatnio jeden z uzytkownikow zwrocil sie do mnie z prosba o okreslenie gatunku zaby rogatej,  Zainspirowany ta wymiana postanowilem wrzucic tutaj zdjecia  gatunkow spotykanych w hodowlach oraz ich odmian barwnych.
Najbardziej popularnym gatunkiem jest Ceratophrys cranwelli.
Najczesciej spotykanymi odmianami barwnymi sa:

Zielona

Ceratophrys cranwelli - Green MAIN.jpg

Brazowa

Ceratophrys cranwelli - Brown.JPG

Albinotyczna

Ceratophrys cranwelli - albino-3.jpg

Powyzsze, to klasyczne odmiany barwne, aczkolwiek  w obrebie tych 3 odmian mamy mnostwo wariantow barwnych i z odmiennym wzorem.
Albinosy zarowno zielonych jak i brazowych odmian daja najwieksza roznorodnosc kolorow, ale zacznijmy od odmian zielonych

Poza zielonym classic-em spoytykamy:

 

Peppermint - mietowa odmiane zielona majaca bardzo atrakcyjny odcien.

Ceratophrys Cranwelli - Peppermint.jpg

Hi Green albo Zielone Jabluszko (Green Apple) - ze wzgledu na wysoce zredukowana liczbe  ciemnych plamek. W ekstremalnej wersji, mamy zupelnie zielona zabe bez plamek.

Ceratophrys cranwelli -Hi Green Pac Man.jpg

Niebieski Samuraj (Blue Samurai),  to w miare nowa odmiana. Zabki przybieraja bardziej niebieski odcien. Ilosc niebieskiego koloru nie jest stala. Osobniki wysokiej jakosci sa niebieskawe, slabszej - zielone, z niebieskim odcieniem. Nieco zblizone do Peppermint.

Ceratophrys Cranwelli  Blue Samurai 1.JPG

Tutaj, wszystkie trzy razem: zwykla Zielona, Jabluszko i Samuraj.

Ceratophrys cranwelli green trio Green, 4 spot, Blue Samurai.JPG

Jabluszko w swojej albinotycznej wersji wyglada bardzo ciekawie i znana jest u mnie pod nazwa Pikachu,

Ceratophrys cranwelli High Yellow Albino (Pikachu).JPG

natomiast; Peppermint daje Albino Mint czyli zolta zabke z zielonym odcieniem

Ceratophrys cranwelli tri stripe mint.jpg

Albinosy brazowych odmian oferuja pelna game odcieni brazu i czerwieni.
Najbardziej poszukiwana jest Truskaweczka (Strawberry), charakteryzujaca sie niesamowitym czerwonym wybarwieniem.

Ceratophrys cranwelli - Strawberry.jpg

Mniej intensywna czerwien polaczona z duza iloscia zolci daje odmiane Strawberry- Pineapple - czyli Truskawka - Ananas

Ceratophrys cranwelli Strawberry Pineapple Adult.jpg

Z jakichs niewyjasnionych powodow wszystkie odmiany albinotyczne, nosza nazwy owocowe! Tutaj, w odcieniu rozowym z ciemnymi (nie zoltymi ) plamami odmiana Morelowa, czyli Apricot.

Ceratophrys cranwelli - Apricot-3.jpg

ponizej, zwykly Albinos obok Truskaweczki

Ceratophrys cranwelli Strawberry and Albino 1.JPG

Jak widac wybor jest niesamowity. Istnieja tez odmiany purpurowe, stalowo niebieskie i pied, ale te jeszcze nie trafily do mnie, wiec nie dysponuje zdjeciami. To zaledwie odmiany jednego gatunku.

Drugim gatunkiem,w miare latwo dostepnym, jest Ceratophrys ornata.

Charakteryzuje sie nieco odmiennym wzorem, rosnie troche wieksza i jest bardziej "kostropata". Ma wiecej wypustek na ciele od zwyklej rogatki i zdecydowanie mniejsze rozki nad oczami.

Ornaty dostepne sa w odmianie zwyklej, gdzie zabka jest glownie zielona z niewielka iloscia czerwonych plamek.

Ceratophrys ornata-2.jpg

badz odmianie High Red, gdzie czerwony kolor jest  wynikiem selektywnie dobieranych osobnikow do rozrodu o zwiekszonej ilosci czerwonego barwnika.

Ceratophrys ornata - High Red 2.jpg

Rzadziej dostepne i znacznie drozsze sa Rogatki Brazylijskie - Ceratophrys aurita.

Ceratophrys aurita 4.jpg

naturalnie wystepujace podobnie jak C.cranwelli w formie brazowej i zielonej

Ceratophrys aurita both colour morphs .jpg

Rogatki Surinamskie - Ceratophrys cornuta, podobnie jak poprzednie gatunki, maja naturalnie wystepujace odmiany brazowe i zielonej. Ten gatunek cechuje sie najsilniej rozwinietymi "rozkami"

tutaj mlodziak zielony

Ceratophrys cornuta green juv Main.jpg

oraz dorosla, brazowa samica

Ceratophrys cornuta.jpg

najrzadziej spotykany gatunek w hodowlach to Rogatka Ekwadorska -Ceratophrys stolzmani - zalaczone zdjecie przedstawia brazowa i zielona odmiane wystepujaca naturalnie.

Ceratophrys stolzmani-2.jpg

Mam nadzieje, ze zalaczone zdjecia wzbudza zainteresowanie ta bardzo wdzieczna grupa plazow i zainspiruja hodowcow to urozmaicnia swoich kolekcji.




Ostatnie, nieopisane zdjecie to hybryd krzyzowki C. cranwelli z C. cornuta, wystepujacy w dwoch odmianach barwnych,  znany u mnie na rynku jako Phantasy frog . Sam nie jestem zwolennikiem hybrydyzacji, ale podaje tutaj zwierzeta, ktore sa dostepne w handlu.

Załączone miniaturki

  • Ceratophrys cornuta x cranwelli Brown Fantasy Horn Frog-3.jpg



#1955466 Boa cesarski opieka

Napisany przez MikeB na 02 lutego 2022 - 23:31

Cieżko powiedzieć, z racji tego, że jest to cecha mocno osobnicza

Niby co jest cecha osobnicza? Rozmiar zbiornika? Jaki znowu instynkt macierzynski? Hmm.. nie wiedzialem, ze to tak pracuje. Kupie sobie jakiegos zwierzaka i tak po prostu za dwa trzy miechy nagle moj instynk sie wlaczy i juz wszystko bede wiedzial. Do weta tez pewnie nie warto chodzic, instynkt podpowie co sie dzieje z moim zwierzakiem. Ze tez nie pomyslalem, ze to takie proste. Dzieki @Romano. Zaoszczedziles mi kupe forsy i czasu. Instynkt, kto by pomyslal ....
@dsafa informacji na temat hodowli BCI jest mnostwo, wszedzie. To tak , jakbys stwierdzil, ze nigdzie nie mozesz znalezc informacji na temat hodowli pytona krolewskiego. BCI jest najbardziej rozpowszechnionym podgatunkiem - teraz nawet zostal podniesiony do pelnego gatunku ( z czym sie sam nie bardzo zgadzam) w hodowlach. BCC jest znacznie trudniej dostepny, daleko bardziej rzadki i duzo drozszy (odmiany classic) Wylaczam odmiany barwne BCI, ktore moga i sa duzo drozsze niz classiki. Warunki beda na tyle zblizone, ze mozesz stosowac opieke dla BCC i BCI wymiennie.




#1955463 Problem po karaczanach argemtyńskich aka dubia

Napisany przez MikeB na 02 lutego 2022 - 23:08

krew w odchodach to powazna sprawa - kokcydia, isosporowce albo ameba moga dawac podobny efekt. Warto sprawdzic kupe u weta. 




#1954105 akwarium dla żółwia

Napisany przez MikeB na 14 stycznia 2022 - 23:03

Jesli juz posiadasz nieuzywane akwarium, to mozna je zaadoptowac, jesli jest odpowiedniej wielkosci. Jesli rozwazasz kupno i zastanawiasz sie czy kupic akwarium czy terrarium, terrarium o odpowiednich proporcjach bedzie lepszym rozwiazaniem. 

Zolwie sie nie wspinaja (zasadniczo i z niewielkimi wyjatkami) wiec uzyteczna powierzchnia z akwarium bedzie tylko to, co reprezentuje dno. Akwaria  sa najczesciej bardziej wysokie jak szerokie, wiec wiekszosc typowego akwarium bedzie niewykorzystana. 




#1953968 Kurz na wybiegu dla węża

Napisany przez MikeB na 12 stycznia 2022 - 17:25

czy wyscie powariowali!!? Kurz niebezpieczny dla weza? Brudy do ukladu oddechowego? A niby jak ma to sie wydzrzyc?  Oczywisce w naturalnym srodowisku wszystkie weze pelzaja wylacznie po lignocelu i trocinach . I to odpylonych!

 

Idea puszczania luzem weza po pokoju jest nie najlepsza z wielu innych wzgledow, ale na pewno nie dlatego , ze kurz go zabije.   . 




#1952942 Python ziewa i kicha

Napisany przez MikeB na 31 grudnia 2021 - 21:32

Waz moze ziewac po wszamaniu myszy, bo nastawia sobie caly ruchomy zestaw kosci glowy i pyska. takie ruchome zawieszenie pozwala mu wciagnac zdobycz wieksza niz jego glowa. Takie zachowanie jest normalne i nie powinno budzic niepokoju. Zwlaszcza, gdy nastepuje zaraz po zjedzeniu myszy czy szczurka. cykanie i chrobotanie przy oddychaniu jest juz bardziej niepokojace. Czaami tuz przed wylinka takie cykanie jest spowodowane odwarstwianiem naskorka z lusek z okolicy nosa. Weze glownie oddychaja przez pysk ale zdaza sie takie pykanie przy zamknietym pysku. Podobne odglosy jednak towarzysza zapaleniu gornych drog oddechowych. 

Jesli przylozysz ucho do pyska weza i slyszysz swiszczenie to moze byc to objaw przeziebienia. 

Jesli jest to poczatek problemu , mozna poprawic warunki w terrarium - zwiekszyc temperature i wilgotnosc to gornej granicy tolerancji dla gatunku. Problem moze skorygowac sie sam wowczas. Jesli z pyska uchodzi wydzielina, waz siwszcze, unosi lebek stale to bedzie potrzebny antybiotyk i poprawa warunkow chowu. Czyli wizyta u weta. 

Jesli dojdzie do tego, to zmianie musi ulec tez sposob jaki trzymasz weza. Antybiotyk poprawi stan obecny ale nie zapobierze nastepnej chorobie. 




#1952904 Młody gekon orzęsiony je, a się nie załatwia / zaczopowanie? / co robić?

Napisany przez MikeB na 30 grudnia 2021 - 22:41

Zaczopowanie bedzie natychmiast polaczone ze spadkiem apetytu, wiec jak je, moze zbiera na mega kupe,   :-D

Dbaj o uwodnienie, ale z parafina bym sie wstrzymal, tak dlugo jak je. Moze ktos ci numer wykreca i usuwa kupe? Jest taka opcja? ktos z domownikow?




#1952752 Gekon orzęsiony ma krew w terrarium

Napisany przez MikeB na 27 grudnia 2021 - 20:05

Oj raczej bym nie bagatelizowal krwi na reczniku. 

Po pierwsze, nie karmisz orzeska ssakami lub innymi kregowcami, ktore maja czerona krew. Jest to wiec jego krew nie dobitej karmowki. bezkregowce maja krew przezroczysta. 

ogladnij dokladnie gekkona czy nie ma ranek na ciele. przyjzyj sie takze kloace, czy nie ma tam sladow zaschnietej krwi. 

Krwawienie z odbytu moze byc efektem zapasozycenia - kokcydia, amoeba. W zwiazku z tym definitywnie bym przepadal kupe pod tym katem. Nie lekcewaz kokcydiozy, nieleczona moze doprowadzic do smierci gekkona.




#1952600 żarówka dla legwana

Napisany przez MikeB na 23 grudnia 2021 - 00:23

Jak najbardziej sie nadaje. Wygoda jest w tym, ze UVB jest pobierane dokladnie z tego samego zrodla co cieplo. to bardziej naturalny sposob niz UVB osobno i grzewczy punkt osobno. mankamentem bedzie to, ze jesli sie przepali to pada ja oba elementy w tym samym czasie i sama zarowka jest droga. Ale jesli cena nie stanowi problemu, to takie rozwiazanie jest optymalne. 




#1952405 Biała wydzielina z odwłoku po wylince

Napisany przez MikeB na 17 grudnia 2021 - 22:16

Nie ma powodu do zmartwien, to wyglada na zwykle odchody. Akurat pajak walnal klocka jak zmienial spodnie.  :-D











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.