Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Dark_Raptor

Użytkownik od 14 lis 2003
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 05 2021 16:47

#1868865 Identyfikacja pająka.

Napisany przez Dark_Raptor na 27 grudnia 2018 - 13:39

Coś takiego. Cyba Kątnik domowy mniejszy.

To z bardzo dużym prawdopodobieństwem też E. atrica.

 

U T. domestica te jasne obszary są znacznie większe i tworzą wyraźne romby i trójkąty:

http://www.jorgenlissner.dk/images/Pictures/Tegenaria_domestica_female_JL4373_8152.JPG

http://www.jorgenlissner.dk/images/Pictures/Tegenaria_domestica_hun_1311.jpg




#1868863 Ziemiórki jak się ich pozbyć?

Napisany przez Dark_Raptor na 27 grudnia 2018 - 13:21

Roztocze, nie roztocza ;) Zwłaszcza, że mówimy o drapieżnikach.

 

Jeśli nie prowadzisz hodowli bezkręgowców, to najlepszym sposobem na ziemiórki są pasożytnicze nicienie z rodzin Heterorhabditidae lub Steinernematidae. Można nabyć biopreparaty do ich zwalczania, pewnie w sklepach z roślinami.

 

Po kilku miesiącach koegzystencji z muszkami z rodziny Phoridae, mogę tylko napisać, że tęsknię za ziemiórkami. Są zdecydowanie przyjemniejszym towarzystwem ;)




#1868861 Kot i Ptasznik

Napisany przez Dark_Raptor na 27 grudnia 2018 - 13:14

Pomijając fakt, że żaden kot domowy nie powinien być kotem wychodzącym - zamienia się wtedy w prawdziwego szkodnika, niszczącego krajową przyrodę, to nie ma przeciwwskazań. Chyba, że puszczasz pająki luzem, do ogródka ;)




#1815991 W jaki sposób skorpion pije?

Napisany przez Dark_Raptor na 03 lipca 2017 - 08:08

Pobierają wodę z ciał ofiar, ale też piją z poidełka. Mój skorpion wkłada szczypce do niego i przenosi wodę w kierunku otworu gębowego.




#1815169 Identyfikacja owada

Napisany przez Dark_Raptor na 27 czerwca 2017 - 07:02

Larwy tych owadów żerują na podziemnych częściach roślin. Muszą mieć odpowiednie warunki - rodzaj gleby, wilgotność itp. Tak więc w zasadzie raczej bardzo ciężko byłoby je hodować. Imagines jedzą bodaj liście wierzb.




#1814274 Polskie płazy i gady

Napisany przez Dark_Raptor na 19 czerwca 2017 - 14:18

Może lokalnie gdzieś jest ich więcej, stąd Twoja subiektywna ocena. Jednak jak pisze papaj, tendencja jest raczej spadkowa, głównie nawet nie ze względu na wyłapywanie, a niszczenie siedlisk (osuszanie, niszczenie oczek wodnych lub ich zarybianie ect.). W okolicy, w której często bywam, paru gatunków już od lat nie notuję, choć ostatnio doszedł zaskroniec, którego wcześniej tam nie widywałem.




#1812946 Zielono-tęczowy mały owad (żuk?)

Napisany przez Dark_Raptor na 09 czerwca 2017 - 07:22

To ja zapytam, bo bardzo mi się podobają te owady :-) Czy można je hodować? Wystarczy je karmić miętą? Nie są w Polsce chronione?

Nie jest chroniony.

 

Może być hodowany. Musisz tylko trzymać ją na świeżej roślinie żywicielskiej, najlepiej rosnącej w doniczce. Za KFP: Żyje na poziewniku polnym — Galeopsis ladanum L. i poziewniku szorstkim — G. tetrahit L., jasnotach — Lamium L. i innych roślinach z rodziny wargowych — Labiatae, podawany też z pokrzywy zwyczajnej — Urtica dioica L.




#1812481 Katnik-Wady i plusy.

Napisany przez Dark_Raptor na 06 czerwca 2017 - 10:17

Zalety... wady? Ależ to zależy od punktu widzenia hodowcy. Co dla jednego jest wadą, dla innego jest zaletą.

 

Kątniki robią sporo pajęczyn. Zależy od tego czy mają je gdzie stworzyć (robią specyficzne, płachtowate pajęczyny).

 

Z mojego punktu widzenia zalety są takie: darmowy, prosty w hodowli i karmieniu, tworzy ciekawe sieci, łatwo się rozmnaża.

Wady: mały, szybki, nie lubi przesuszania i zbyt wysokiej temperatury.




#1811563 Małe czarne robaki, prawdopodobnie po mączniakach jak się pozbyć

Napisany przez Dark_Raptor na 30 maja 2017 - 09:24

Na zdjęciach absolutnie nic nie widać. Małe, czerwone, szybko biegające roztocze nie muszą być pasożytami. Jest sporo bardzo pospolitych drapieżnych i saprofagicznych gatunków o podobnym wyglądzie i zachowaniu. Jednak niektóre pasożyty ciepłokrwistych kręgowców też łapią się pod ten schemat. Na wszelki wypadek skonsultuj się z wetem, bo najlepiej jak obejrzy jeża specjalista, zwłaszcza z możliwością sprawdzenia tych roztoczy pod mikroskopem.

 

Post scriptum.

mączni(a)ki to grzyby. Mączniki to owady.

Roztocza to saprofagi (np. grzyby, dżdżownice, skoczogonki itp.). Roztocze to pajęczaki.

Ani owady, ani roztocze to nie robaki...

;)




#1811463 Co to za owad ?

Napisany przez Dark_Raptor na 29 maja 2017 - 13:33

Chyba urwało Twojego posta. Domyślam się, że chodzi o świerszcza polnego - Gryllus campestris. Właśnie zaczęły swoje granie:

 




#1802892 Czy są to larwy Rohatyńca nosorożca?

Napisany przez Dark_Raptor na 28 marca 2017 - 07:49

Jak "glizdy" to niekoniecznie, choć zależy co rozumiesz przez to pojęcie. Jak są beznogie i bardzo długie, to nie. Larwy rohatyńców to typowe pędraki.




#1801342 Nhandu chromatus, plamki i kreski na odwloku.

Napisany przez Dark_Raptor na 17 marca 2017 - 18:04

Bardzo słabo widać, ale to co można dostrzec wygląda na zwykłe ślady po wyczesaniu się.




#1800602 Pajączki oblazły cały sufit. Jaki gatunek.

Napisany przez Dark_Raptor na 13 marca 2017 - 08:49


@Aneta_07 Nie używa się dwuliterowych skrótów. Powinno być P. paradoxa (bo łacińskie nazwy klepiemy kursywą, tak tylko przypominam) i C. cyaneopubescens, albo C. punctorium.

 

Międzynarodowy Kongres Nomenklatury Zoologicznej dopuszcza używanie dwuliterowych skrótów. Jest to szczególnie przydatne, gdy operujemy nazwami taksonów o podobnych nazwach gatunkowych i nazwach rodzajowych zaczynających się na tę samą literę. No i w wypadku gdy mamy do czynienia z dwoma znakami wymawianymi jako jedna głoska.

 

 


abbreviation, n. A shortened form of a word or title. In zoological works genus-group names are often abbreviated to one or two letters; such abbreviations should always be followed by a full stop (period), and they should not be used on the first mention of the name. The same applies to abbreviations of specific names cited in trinominal names of subspecies.

za: http://www.nhm.ac.uk/hosted-sites/iczn/code/index.jsp?booksection=glossary&nfv=true




#1799616 Chrząszcze/ żywiące się padliną +18

Napisany przez Dark_Raptor na 06 marca 2017 - 14:39

Robisz zmodyfikowaną pułapkę Barbera z kawałkiem padliny zabezpieczonym siatką. Sprawdzasz co kilka godzin (jeśli ma być żywołowna) lub walisz do środka glikol i zerkasz co kilka dni na złapane trupki ;)

 

Jak wpadł mi kawałek kreta do pułapki ekranowej zawieszonej na drzewie (robota puszczyka), to takiego zatrzęsienia omarlicowatych dawno nie widziałem.

 

Generalnie z padliną jest tak, że masz pewien określony ciąg sukcesyjny. Muchy atakują na samym początku. Chrząszcze znajdziesz często na wyschniętej padlinie, zwłaszcza Cleridae i Trogidae. Ponadto warto pogrzebać bezpośrednio pod padliną, zwłaszcza tą w stadium gazowym, gdzie chrząszcze najczęściej się chowają.




#1797026 Skoczogonki czy jednak roztocza?

Napisany przez Dark_Raptor na 17 lutego 2017 - 21:15

Zacznijmy od tego, że skoczogonki to na ogół roztocza (l.poj. to roztocze). Czasem drapieżniki :D Pajęczaki Acari to roztocze (l.poj. ten roztocz).

 

A to wygląda na skoczogonki.











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.