Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


węże

- - - - -  
Dwie anakondy zielone urodzone poprzez partenogenezę
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 Vulpes90

Vulpes90

  Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

 • Koordynator działów
 • Z nami od: 3171 dni
 • Polska / Opolskie / Kluczbork
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 03 czerwiec 2019 - 22:14W New England Aquarium w USA urodziły się dwie anakondy zielone poprzez partenogenezę. Samica nie miała kontaktu z samcem, a mimo to wydała na świat potomstwo. Partenogenezę potwierdzono badaniami genetycznymi. Jest to drugi udokumentowany przypadek wystąpienia partenogenezy u anakondy zielonej. Pierwszy przypadek udokumentowano w 2014 roku w ZOO z Wielkiej Brytanii.

 

Załączony plik  Anakona.jpg   136,01K   5 pobrań

Załączony plik  Anakonda - Partenogeneza.jpg   60,29K   5 pobrań

Zdjęcia przedstawiają młode narodzone poprzez partenogenezę. (Źródło: New England Aquarium)

 

Literatura:


#2 Jaguś

Jaguś
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2563 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Kobieta

Napisany 04 czerwiec 2019 - 10:21

Czy takie osobniki rozwijają się i zachowują "normalnie" ? Urodziły się tylko 2; poprzednio tylko chyba 3 szt, więc ich "sposób" urodzenia miał jakiś wpływ na liczebność potomstwa. Część urodziła się martwa, kilka zdechło wkrótce - czy takie osobniki są jakoś obciążone genetycznie czy są idealnymi kopiami mamy ? Co spowodowało wystąpienie takiego zjawiska ? Mam nadzieję, że moja Pablita nie wpadnie na podobny pomysł ; )


#3 Vulpes90

Vulpes90

  Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

 • Koordynator działów
 • Z nami od: 3171 dni
 • Polska / Opolskie / Kluczbork
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 04 czerwiec 2019 - 23:09Tutaj jest jeszcze ciekawy film o tej anakondzie:

https://www.msn.com/en-us/news/technology/virgin-birth-a-captive-anaconda-became-pregnant-by-herself-and-gave-birth-to-two-babies/ar-AABW0Ay

 

 

 


Co spowodowało wystąpienie takiego zjawiska ?

Ogólnie samica była przetrzymywana z innymi samicami, bez samców. Jeśli miałbym zgadywać stawiałbym na stymulację przez inne samice, tak jak ma to miejsce w przypadku gekonów płaczących. Takie pseudokopulacje jak najbardziej mają miejsce często ma to związek z ustaleniem dominacji, ale zapewne pobudza też ich organizm do produkowania jaj. Być może w tym przypadku jest podobnie, zaznaczam jednak, że tak naprawdę nie wiadomo czym było to spowodowane. Też bardzo dobre warunki takie jak zapewniane w hodowli mają tutaj duży wpływ.

 

 

 


Czy takie osobniki rozwijają się i zachowują "normalnie" ? Urodziły się tylko 2; poprzednio tylko chyba 3 szt, więc ich "sposób" urodzenia miał jakiś wpływ na liczebność potomstwa. Część urodziła się martwa, kilka zdechło wkrótce - czy takie osobniki są jakoś obciążone genetycznie czy są idealnymi kopiami mamy ?

Było ich chyba nawet 18. 15 martwych noworodków, zostały 3 z czego jeden zmarł po dwóch dniach. Ogólnie w świecie zwierząt istnieją mechanizmy, które zapobiegają partenogenezie. Nie znam się zbyt dobrze na tym, ale w przypadku ssaków jest coś co nazywa się imprintingiem genomowym, w przypadku innych zwierząt (np. gady) zapewne działają podobne mechanizmy zapobiegające partenogenezie. Osobniki, które się urodziły musiały być na tyle silne by znieść te mechanizmy (tutaj dobre warunki hodowlane na pewno pomagają) i przetrwać pomimo tego. Tak jak wyżej nie znam się aż tak dobrze na partenogenezie, może poczytam i będę mógł coś więcej wtedy powiedzieć na ten temat ;) W sumie mógłby być z tego ciekawy artykuł, ale na razie nie mam nic takiego w planach, po prostu zapiszę sobie na później ;)

 

i jeszcze jeden link może mniej ważny:
https://outline.com/tnej3v

 

EDIT: Swoją drogą z tego co czytałem partenogenezę można wywołać u różnych gatunków w sposób sztuczny, więc zapewne można założyć, że od czasu do czasu w jakiś sposób komórki jajowe zostaną pobudzone przez zwykły przypadek, co wywoła samą partenogenezę. W końcu partenogeneza u anakondy nie jest czymś zbyt częstym.

 

 

Do rozwoju partenogenetycznego można doprowadzić w sposób sztuczny, np. nakłuwając komórkę jajową żaby igłą zanurzoną wcześniej w krwi żaby. Do sztucznej partenogenezy doprowadzić można także działając bodźcami elektrycznymi lub chemicznymi na komórki jajowe. W ten sposób udało się zapoczątkować rozwój u żab, niektórych ryb, a nawet królika

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Partenogeneza


#4 Jaguś

Jaguś
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2563 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Kobieta

Napisany 05 czerwiec 2019 - 11:11

Dzięki za odp. Bardzo ciekawe.0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).