Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

identyfikacja

- - - - -  
"Roztocza"

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
13 odpowiedzi na ten temat

#1 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta
  • Z nami od: 589 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 13 maj 2019 - 21:46

Dobry wieczór! W terrarium z gekonami cziczakami (które ostatnio bacznie obserwuję bo jeden z osobników zdechł) zaobserwowałem coś co wstępnie zidentyfikowałem jako skoczogonki (za dnia postaram się podesłać jakieś zdjęcia jeśli będę w stanie takowe zrobić bo są strasznie małe i ruchliwe) lecz postanowiłem na razie obserwować sytuację dalej, dlatego chciałbym spytać co zrobić zarówno w sytuacji gdy okażą się skoczogonkami jak i w sytuacji gdy będą to roztocza(nieproszeni goście mają około 1-2mm). Czy skoczogonki mogą w jakiś sposób zaszkodzić gekonom? Jeśli to roztocza to czy możecie polecić jakieś specyfiki lub sposoby na pozbycie się problemu?

Podobne tematy: "Roztocza"     x

#2 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2197 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 13 maj 2019 - 22:16

Skoczogonki nie zaszkodzą, czy roztocza zaszkodzą to zależy jakie to roztocza. Rozkruszki są niegroźne i nie trzeba stosować na nie żadnych specyfików, wystarczy wymienić podłoże i umyć terrarium.

#3 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 639 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 maj 2019 - 22:21

Skoczogonki mają podłużny kształt, szybko chodzą i skaczą (dmuchnij na nie, to powinny skoczyć, jeżeli to one). Roztocze (taka jest poprawna liczba mnoga na rodzaj Acari) są okrągłe, powolne, w przybliżeniu przypominają pająka (są pajęczakami). Skoczogonkami w ogóle nie powinieneś się przejmować, krzywdy gekonom nie zrobią, za to będą usuwać grzyby i martwą materię organiczną. Z roztoczami może być różnie - największą szansę masz na detrytusofagi, więc niegroźne, spełniające tę samą rolę, co skoczogonki. Kolejna możliwość to roztocze drapieżne, również nieszkodliwe dla gekonów, polują na nieduże stworzenia jak skoczogonki, nicienie i inne roztocze. Te są raczej szybkie, aktywnie się przemieszczają i chyba generalnie są większe. Ostatnia możliwość to roztocze-pasożyty, najłatwiej je poznać, kiedy zaczynają wysysać krew - są to takie czerwone punkciki na ciele gekona (wystające to roztocz, zmiana barwna to miejsce po ugryzieniu). 

#4 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 14 maj 2019 - 14:28

Zdjęć niestety nie udało mi się zrobić, są za małe i za szybkie w dodatku wkopują się w ziemie, dmuchałem na nie to raczej nie skakały.Gekony nie wyglądają na pogryzione, są bardzo ruchliwe przez co trudno w ogóle sprawdzić czy są gdzieś na nich roztocza lub ślady ugryzień. Żadnych zmian na ich skórze też nie zaobserwowałem. Nie wygląda to nawet jak roztocza bo miałem kiedyś u modliszek na resztkach świerszcza i były to właśnie takie białe ruszające się kropki, a tu coś bardziej podłużnego. Czyli bardziej możliwe jest to że to skoczogonek niż roztocze?

#5 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 maj 2019 - 14:33

Jeżeli samoistnie się w zbiorniku pojawiło, to większa szansa jest na roztocze. Musisz się im przyjrzeć i porównać ze zdjęciami w internecie. Wyszukaj też Trichorhina tomentosa, może jakimś cudem zaległy Ci się równonogi?

#6 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 maj 2019 - 14:39

Są w terrarium rośliny?

#7 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 14 maj 2019 - 16:00

Są rośliny, z resztą wydarzyła się nieciekawa sytuacja. Kolejny już z moich gekonów padł. Od początku był chudy ale jadł, wyjmując go z terra jeszcze lekko się ruszał, położyłem go w pudełku z lekko namoczonymi ręcznikami papierowymi. Ale niestety zdechł. Znalazłem na nim czerwone roztocze, czy mógł być to główny powód zdechnięcia? (Prawdopodobnie jutro udam się do weta na sekcję bo niepokoi mnie cała ta sytuacja)

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 maj 2019 - 16:58

Raczej głównym powodem to nie było, dopiero przy większych ilościach roztocze pasożytnicze stwarzają zagrożenie - w mniejszych ilościach są problemem do usunięcia. Przy ustalaniu źródła problemu warto się zastanowić, czy coś się ostatnio nie zmieniło - nowe rośliny, nowe podłoże, karmówka i tak dalej. 

#9 Oskarinieke

Oskarinieke
  • Terrarysta

Napisany 14 maj 2019 - 17:09

W zasadzie to nic się nie zmieniło od ich wpuszczenia, są u mnie tydzień i nic się nie zmieniało. Doszedł tylko wylęg świerszcza jako karmówka zamiast karaczana bo się skończył. Czy możliwe że to właśnie ten świerszcz mógł być złym wyborem?

#10 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 maj 2019 - 17:19

Jeśli są rośliny to mogą być i skoczogonki. A co do śmierci gekona to powody mogą być różne. To są cb?

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).