Jump to content

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Gekon płaczący leży na plecach

• You cannot start a new topic
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 AtomicDragonfly

AtomicDragonfly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 172 dni
  • Poland / Mazowieckie / Warszawa

Posted 14 April 2019 - 20:25

Witam! Niedawno zauważyłam, że mój gekuś kładzie się na plecach. Ma taki kamień koło lampy, gdzie chętnie przesiaduje odkąd go kupiłam. Zwykle siedzi bardziej pod tym kamieniem ale jednocześnie tak, że wisi przyklejony do niego brzuszkiem, przy szybie tak, że go widzę, ale też zawsze tak, żeby było ciepło w plecki. Ciężko mi to opisać :P No i ostatnio zauważyłam, że częściej w tamtym miejscu leży na plecach, czasem ma odklejoną jedną łapkę od tego kamyka. Jak podchodzę do terra to po chwili się przykleja do kamyka z powrotem, tak jak zawsze przesiadywał. I teraz się zapytowywuję - o co chodzi? Czy to jakiś relaks, bo mu się nie chce nadwyrężać i jest małym leniem, a czuje się dobrze w swoim domku? Jest u mnie od ok 5 miesięcy, karmię go tak jak każą mądrzy ludzie (małe muchy i owocki z wapnem). Czy coś mu jest? Powiem szczerze, że na początku jak zobaczyłam, że tak leży to się wystraszyłam, że coś mu się stało... 

Similar Topics: Gekon płaczący leży na plecach     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3081 dni
  • Poland / Opolskie / Kluczbork

Posted 14 April 2019 - 20:33

Jak możesz wrzuć jakieś zdjęcia terrarium. Kładzenie się na plecach w przypadku gekonów płaczących nie brzmi zbyt dobrze. Jak byś mogła podaj też czym dokładnie karmisz gekona, jakie owoce? starte, czy gotowe typu gerberki? jakie konkretnie suplementy itd.

#3 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 548 dni

Posted 14 April 2019 - 20:40

Dobrze rozumiem, że on trzyma się kamienia, ale tak nisko się opuszcza, że plecami dotyka podłoża? O to chodzi?

#4 AtomicDragonfly

AtomicDragonfly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 172 dni

Posted 14 April 2019 - 20:48

Terra ma 40x30x30, wyłożone kokosowym podłożem, ma miseczkę z wodą, kokosa jako skrytkę, dwie roślinki (storczyk i oplątwa) no i ten kamień. Lampę mam od zewnątrz także nie mógł się poparzyć.

Karmię go tymi małymi muszkami nielotami (pan w terrarystycznym powiedział, że to takie owocówki nieloty, ale zabij mnie nie pamiętam tej łacińskiej nazwy ;p), bananem (od paru dni jabłko) zpapkowanym z wapnem, które kupiłam w zoologicznym (sepia, z mątwy). Dodaję to wapno czasem do wody w misce ale nie wiem czy on tam w ogóle chodzi. Psikam terrarium wodą (żywiec zdrój ;p ) co rano i wieczór. 

Dobrze rozumiem, że on trzyma się kamienia, ale tak nisko się opuszcza, że plecami dotyka podłoża? O to chodzi?
tak, dokładnie, przepraszam za strasznie zawiły opis :P

Edited by AtomicDragonfly, 14 April 2019 - 20:50.

#5 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 548 dni

Posted 14 April 2019 - 21:09

Wiesz co, jeżeli ten kamień się nagrzewa od lampy, to nie ma niczego dziwnego w jego zachowaniu, po prostu unika przegrzania, zmniejsząc powierzchnię styku ciała ze źródłem ciepła i zwiększając powierzchnię „stygnięcia”. ;)

#6 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3081 dni
  • Poland / Opolskie / Kluczbork

Posted 14 April 2019 - 21:31

Karmię go tymi małymi muszkami nielotami (pan w terrarystycznym powiedział, że to takie owocówki nieloty, ale zabij mnie nie pamiętam tej łacińskiej nazwy ;p)

Drosophila hydei, albo zwykłe Drosophila melanogaster. Te pierwsze są trochę lepsze bo są większe. Muszki przed skarmieniem warto obtoczyć w wapniu lub witaminach, o tym za chwilę.

bananem (od paru dni jabłko) zpapkowanym z wapnem

Banany mają bardzo niekorzystny stosunek wapnia do fosforu (Ca:P), lepiej nie podawać zbyt często. Dobrym urozmaiceniem mogą być gotowe pokarmy takie jak Repashy Crested Gecko Diet, czy Pangea with insects (z owadami), czy Fruit mix (bez owadów, do podawania od czasu do czasu). Taką karmę rozrabia się z wodą tyle ile potrzeba i starczają na bardzo długo. Do tego muszki owocówki te o których pisałaś wyżej.

które kupiłam w zoologicznym (sepia, z mątwy)

Najprościej jest kupić zwykły węglan wapnia np. ZooMed Repti calcium (najlepiej bez D3), do tego przydają się także witaminy np. ZooMed Reptivite (z D3). Wapń podajesz wtedy do każdego karmienia, obsypujesz nim także muszki owocówki. A witaminy raz lub dwa razy w tygodniu. Sepia może być, tylko musiała by być dość dobrze starta jak dla takich maluchów, witaminy jeśli nie masz to warto dokupić.

Co do gekona, to spróbuj zaobserwować, czy nie ma drgawek następnym razem jak się przewróci. Też warto zerknąć na żuchwę, czy nie jest zbyt mocno opadnięta. Oba wypisane wyżej objawy to skutki niedoboru wapnia. Gekony płaczące mają dość szybką przemianę materii, często produkują jaja co jest dla nich bardzo dużym obciążeniem, więc zapasy wapnia u nich szybko się wyczerpują.

Swoją drogą gekony płaczące lepiej trzyma się po kilka sztuk, są wtedy bardziej aktywne. Jak będziesz miała chwilę to zrób zdjęcia tego terrarium i samego gekona, myślę że ze zdjęciami można by było coś więcej wywnioskować.

0 user(s) are browsing this forum

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).